Sağlık09 Haziran 2020 - 01:13:38

Hamilelikte Baş Ağrısı Olur mu? Sebepleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Baş Ağrısı Olur mu? Sebepleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Gebe kadınların yaşadığı en yaygın problemlerden biri olan hamilelikte baş ağrısı çeşitli nedenlerden dolayı oluşan sağlık sorunudur.

Hamilelikte Baş Ağrısı Olur mu?

Genel olarak vücutta meydana gelen hormonal değişikliklerden dolayı gebelik döneminde baş ağrısı oluşmaktadır. Meydana gelen bu belirtilerin şiddeti kişiye göre değişiklik gösterebilir. Özellikle gebeliğin son 6 ayında baş ağrılarının azaldığı görülebilir. Bu dönemde oluşan ağrıları azaltmak ve hafifletmek için bazı yöntemler mevcuttur. Stresten uzak kalmak, iyi beslenmek, mutlu bir hayat sürmek ağrıları azaltan durumlar arasında yer alır.

Hamilelikte Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

En önemli nedenlerden biri hormonal değişikliklerdir. Hamilelik döneminde hormonların değişmesi bu ağrıların ortaya çıkmasına neden olur. Bunun dışında kan basıncının değişmesi diğer önemli sebeptir. Kişinin migren rahatsızlığının olması, yorgunluk, temiz havanın az olması, gözlerin yorulması, stres, kaygılı ruh hali, aç olmak, kan şekerinin düşüklüğü, depresyon, fiziksel hareketin olmaması ve sigara içmek baş ağrılarının oluşmasına yol açar.

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş ağrısının azalması için kafatası tabanı, alın, göz ve başın kenar kısımlarını hem sıcak hem soğuk kompres yapılabilir. Bu uygulamaları düzenli olarak yapmak ağrıları azaltmaktadır. Migren rahatsızlığı olan kişilerin soğuk kompres yapmaları tavsiye edilir. Baş ağrısının oluşma nedenlerinden biri kan şekerinin düşüklüğü olduğu için düzenli beslenmek gerekir. Düşük kan şekerinin ortadan kaldırılması için az ve sık yemek önerilir. Mide boş kalmamalı, öğün atlanmamalı ve su kaybı oluşmamalıdır. Su kaybının oluşmaması için ise bol bol su tüketilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

Migren ağrılarının önlenmesi için hayat için aktif olunması tavsiyelerden biridir. Düzenli olarak egzersiz yapmak migren ağrılarını azaltmaktadır. Egzersiz yapmanın başka bir avantajı stresi azalmasıdır. Stresin olmaması halinde baş ağrılarının meydana gelme olasılığı ciddi oranda düşmektedir. Yorgunluğu engellemek ve rahatlamak da ağrıların önüne geçen bir yöntemdir. İyi ve düzenli uyumak gerekir. Migren ağrısı olan kişilerin sessiz ve karanlıkta uyumaları önerilir. Rahatlamak ve kaliteli uyku almak için yoga yapılabilir.

Gebelikte Ağrı Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

Boyun, omuz ve sırttaki kasların rahatlaması, gerginliğin gitmesi için masaj yaptırmak faydalı bir yöntemdir. Masajın etkisi ile vücut rahatlamaya geçtiğinden dolayı kaygılı ruh hali de ortadan kaldırılmaktadır. Migren ağrısına fayda sağlayan uygulamalardan biri soğuk duştur. Şiddetli baş ağrıları içinse ılık bir duş alınabilir. Bedene uygun olan doğru sütyeni seçmek de ağrılar açısından önem teşkil eder. Yanlış sütyen seçimi ağrılara yol açmaktadır. Özellikle gebelik döneminde kullanılan iç çamaşırının özenli seçilmesi ve boyun kısmına baskı uygulamaması gerekir. Ferahlatma özelliği olan bitki çaylarından yardım alınmadır. Baş ağrılarına iyi gelen papatya, lavanta ve melisa çayları tüketilebilir. Hamilelikte baş ağrısı problemine iyi gelen bal ve tarçın karışımı yorgunluğu azalttığı gibi baş ağrılarına da iyi gelmektedir.

Yorumlar
Hande ArıkanHamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir? Nasıl geçer? İlaç kullanamıyorum ve başım son birkaç gündür aşırı bir şekilde ağrıyor. Geçmesi için ne yapmam gerekiyor? Tansiyonuma bakıyorum yüksek ya da düşük değil. Neden bu kadar ağrıyor bilemedim.cevapla
yorum yaz
Balmumu Kremi Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Kullananlar Var mı?