Sağlık 26 Şubat 2021 - 05:50:07

Siyah Pirinç Nedir? Şeker Hastalığına İyi Gelir mi?

Siyah Pirinç Nedir? Şeker Hastalığına İyi Gelir mi?

Siyah pirinç; beyaz pirince oranla daha fazla magnezyum içeren, vücudun enerji düzeyini dengeleyen ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olan bir besin kaynağıdır.

Siyah Pirinç Nedir? Neye Yarar?

Düşük kalorili ve aynı zamanda besleyici özelliği bulunan siyah pirinç, antioksidan açısından zengin olan, cildi onaran ve hücreleri yenileyen bir gıdadır. Kemikleri güçlenmesini, sinir dokusunun iyileşmesini, kalp sağlığının korunmasını sağlayan bu besin aynı zamanda farklı bir tada ve aromaya sahiptir. Dünyanın en pahalı besinleri arasında yer alan siyah pirinç bu özelliği ile birlikte damak tatlarında yeni bir aroma meydana getirmektedir.

Siyah pirinç lif açısından oldukça zengin bir besindir. İçerisinde fenolik barındıran bu besinin tüketilmesi uzmanlarda tarafından önerilmektedir. Vücut sağlığının için önemli bir koruyuculuğa sahip olan antosiyanin maddesi bakımından oldukça zengin olan siyah pirinç tam olarak siyah bir renge sahip değildir. Bu nedenle bazı yörelerde mor pirinç olarak da adlandırılabilmektedir. İçerisinde bulunan lifler sayesinde midede fazla yer kaplayarak tokluk etkisi meydana getiren bu gıda iştah kontrolü sağlayarak günlük tüketim miktarlarının dengelenmesine yardımcı olmaktadır.

Siyah Pirincin Faydaları Nelerdir?

Sindirim sisteminin düzenli ve dengeli çalışmasına yardımcı olan ve içerisinde bol miktarda lif barındıran siyah pirinç hem kilo almayı engeller hem de mide hastalıklarının oluşmasını önleyici etkiler meydana getirir. İçerisinde bulunan magnezyum sayesinde kemik, diş ve kas gelişimine önemli katkı sağlamaktadır. Günlük hayatta tüketilen 1 kase siyah pirinç vücudun ihtiyacı olan enerji düzeyini karşılamaktadır. Antioksidan açısından zengin olduğu için vücutta adeta bir detoks etkisi meydana getirir. Kanserli hücrelere karşı vücutta adeta bir kalkan görevi üstlenir. Vücutta yaşlı ve hasar görmüş hücreleri yok ederek yeni hücre oluşumuna katkı sağlar. Bu özelliği onun yaşlanma karşıtı olabileceğini göstermektedir.

Siyah pirincin rengi doğaldır. Bu rengi ona içerisinde bulunan antioksidan ve sianidin, betda glukositten vermektedir. Doğal bileşenleri ve içeriği sayesinde hücrelerin DNA'larının değişmesini engeller ve kanser oluşumunu önler. Kandaki kolesterolü dengelemeye yardımcı olan bu besin kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki sağlamaktadır. Damar tıkanıklığının önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Siyah Pirinç Şeker Hastalığına İyi Gelir mi?

Şeker oranı oldukça düşük olan siyah pirinç diyabet hastaları için ideal bir yiyecektir. Uzmanlarda beyaz pirin. Yerine bu pirincin tüketilmesini önermektedir. Şeker hastaları beyaz pirinci tüketmemelidir. Eğer ki yenilecekse miktarının çok az olması gerekmektedir. Fakat siyah pirinç içeriği sayesinde şeker hastalarına herhangi bir şekilde zarar vermez ve yiyebileceklerin gıdalar arasında gösterilir. Kan şekerini dengeleyen bu besin ani açlık krizlerini de önlemeye yardımcı olmaktadır.

Siyah Pirinç Nasıl Tüketilir?

Son zamanlarda pek çok kişinin kullandığı ve tercih ettiği siyah pirinç tıpkı beyaz pirinç gibi kullanılmaktadır. Bir tabak siyah pirinç yemeği hazırlamak için öncelikle 1 çay bardağı siyah pirinci güzelce yıkayınız. Yaklaşık yarım saat suda bekletiniz. Küçük bir tencereye 1 tatlı kaşığı kadar doğal tereyağı ve pirinçleri koyunuz. Ardından kavurunuz. Bu işlemden sonra 1,5 su bardağı dilerseniz normal su dilerseniz tavuk suyunu koyunuz. Tuzu da ekleyerek kapağını kapatın ve kısık ateşte suyu emmesini bekleyiniz. Yemek bu süreçte pişmektedir. Sonrasında altını kapatın ve dinlendirin. Artık afiyet yiyebilirsiniz.

  • siyah pirinç
  • siyah pirinç nedir
  • siyah pirincin faydaları
  • siyah pirinç içeriği
  • siyah pirinç şeker hastalığı
  • siyah pirinç nasıl tüketilir
  • siyah pirinç yemeği
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Hareketsizlik Neye Sebep Olur? Hareketsizlikten Kaynaklı Hastalıklar