Sağlık 25 Şubat 2021 - 20:40:20

Kayın Ağacının Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

Kayın Ağacının Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

Kayın ağacı; alternatif tıpta doğal etkili bir şifa deposu olarak nitelendirilen, cilt sağlığına ve romatizmal ağrılara fayda sağlayan bir bitki olarak nitelendirilmektedir.

Kayın Ağacının Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde Marmara, Ege ve Akdeniz'de yetişen, nemli toprakları seven kayın ağacı; farklı çeşitlere sahip, kabuklarında pek çok vitamin barındıran, hem kilo vermek hem de vücuttan toksin atarak bağışıklığı güçlendirmek için kullanılan bir bitkidir. Çok yavaş büyüyen bir ağaç olan kayın, oldukça kalitelidir. Alternatif tıp için yi bir tercih olmasına rağmen mobilya için de kullanılmaktadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde farklı kullanım alanlarının olduğu göze çarpmaktadır.

Kayın ağacı oldukça faydalıdır. Vücuttaki hormon düzensizliğini dengeleyen özellikleri sayesinde tiroid bezlerinin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bunu içerisinde bulunan doğal tuz oranı ile sağlamaktadır. Kayın ağacının kabuklarından elde edilen bitki çayı vücudun ihtiyaç duyduğu tuzu karşılayarak tiroid bezlerinin daha sağlıklı olmasına destek olmaktadır. Antioksidan özelliği bulunan bu doğal bitki aynı zamanda vücuttaki toksin maddelerin ve serbest radikallerin atılmasını sağlamaktadır. Serbest radikaller kanser gibi tehlikeli pek çok hastalığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Kayın ağacı içerisindeki yararlı bileşenler sayesinde bunu önlemeye yardımcı olmaktadır. Üst solunum yollarından kaynaklı olarak oluşan ateşin düşürülmesi, sivilce ve akne oluşumunun önlenmesi, ayak kokusunun giderilmesi, böbrek fonksiyonlarının iyileştirilmesi ve idrar söktürme gibi faydaları bulunmaktadır.

Kayın Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Diğer adı Akhuş ağacı olan kayın ağacı, Fagus familyasına ait ve ormanın en değerli ağaçları arasında gösterilen bir ağaç türüdür. 700 yıl yaşayabilen kayın, ormandaki en gösterişli ağaç olarak kabul edilmektedir. Havaların soğuması ile birlikte yaprakları dökülmeye başlar. Sonbahar aylarında yaprakları iyice kızıla döner ve bu onun muhteşem bir özelliğidir. Yapraklarının üst kısmı açık yeşil, alt kısmı ise soluk yeşildir. Kenarları kertik şeklinde olan bu yaprakların boyu yaklaşık olarak 10 cm genişliği ise hemen hemen 7 cm kadardır. Yaprak sapları ise 1,5 cm uzun ve tüylü bir yapıya sahiptir.

Kayın ağacı hem mobilya sektöründe hem kozmetik hem de sağlık için farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Yapı itibariyle oldukça sağlam olan bu ağaçlar içerisinde barındırmış oldukları bileşenler sayesinde aynı zamanda şifalıdır.

Kayın Ağacı Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Kayın ağacının yapraklarından elde edilen bitki çayı iştahın azalmasına yardımcı olarak kolay bir şekilde kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Bölgesel olarak zayıflamak isteyenler ve özellikle göbek bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmak isteyenler kayın ağacından yararlanabilmektedir. Lif özelliği yüksek olan bu ağaç sindirim sisteminin düzenli ve etkili bir şekilde çalışmasına destek olur. Bu da metabolizmayı dengeler ve böylece doğal bir şekilde zayıflama meydana gelir. İdeal kiloya ulaşmak için bu şifalı ağacın nimetlerinden yararlanmak mümkündür.

Kayın Ağacı Nasıl Kullanılır?

Kayın ağacının kabukları vitamin açısından oldukça zengindir. Bu kabuklardan elde edilen krem eklem ve romatizma ağrılarının iyileşmesine katkı sağlar. Avrupa ülkelerinden tüketimi genel olarak bu şekildedir. Bunun yanı sıra kayın ağacının yapraklarının demlenmesi ile elde edilen bitki çayının tüketimi oldukça faydalıdır. Fakat günde 2 bardaktan fazla içilmesi önerilmez. Bunların yanı sıra sehpa, kanepe ve yatak gibi mobilyalar için de kullanılır.

  • kayın ağacı
  • kayın ağacının faydaları
  • kayın ağacının kabukları
  • kayın ağacının özellikleri
  • kayın ağacı zayıflatır mı
  • kayın ağacı nasıl kullanılır
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Mevsimsel Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer? Ne Zaman Olur? Nasıl Engellenir?