Karınca ısırması nasıl anlaşılır? Tedavisi nasıl yapılır?
Yaşam

Karınca Isırması Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Nasıl Yapılır?

09 Haziran 2018 - 16:34:48

Böcek sınıfına ait olan karınca ısırması ile ilgili var olan bilgi ve çeşitli tedavi yöntemlerine denir.

Karınca Isırması Nasıl Anlaşılır?

Tahmini olarak altı bin tane karınca çeşidi bulunmaktadır. Isıran karıncanın büyük bir doğası var ise çeşitli problemler oluşabilmektedir. Çoğu böcek türü tahrik edilmediği sürece kişiye saldırmamaktadır. Sokma durumları genel olarak savunmadan kaynaklıdır. Kovan ve yuvaların bozulması ile karınca ısırıkları meydana gelmektedir. İnsan, böceğin yuvasına kaza veya bilinçli bir şekilde dokunduğu zaman sokmalar meydana gelmektedir. Böcek yuvasında ya da kendi alanında rahatsız edilmediği sürece herhangi bir problem meydana gelmez.

Karınca Isırması Nasıl Olur?

Karınca ısırığı zehri protein ve birçok maddeden oluştuğu için ısırılan bireyin alerjik reaksiyonları tetiklenmektedir. Isırık meydana gelen alanda şişlik, kızarıklık ve acı meydana gelmektedir. Yangın karınca, eşek arısı ve arı Hymenoptera ailesinden gelmektedir. Dolayısı ile bu çeşitlerin sokma ve ısırmaları halinde alerjisi olan kişilerde önemli reaksiyonlar olabilmektedir. Arı sokmalarından meydana gelen ölüm oranı ile yılan sokmalarından dolayı meydana gelen ölüm oranı kıyaslandığı zaman arı sokmasından kaynaklanan ölümlerin daha fazla olduğu görülebilir.

Karınca Isırığı Zararlı mı?

Karıncalara modern şehirlerde rastlamak pek mümkün olmayabilir. Fakat bahçe, park gibi alanlarda görülebilen karıncaların asıl varlığı Anadolu'daki kasaba ve köylerdedir. Karıncaların boyutları oldukça küçük olduğundan dolayı bu canlıları fark etmek zor olabilir. Zararsız olarak görülen bu böceklerin bazıları sanılanın aksine zararlıdır. Zararlı olan türlerin arasında ateş karıncaları vardır. Bu türün kolonisini yok etmek neredeyse imkansız bir durumdur. Yanlışlıkla dahi olsa bu türün arasına girmek oldukça tehlikelidir. Ateş karıncalarının arasına girildiği zaman birkaç saniye içerisinde ısırmalar başlar. Ateş karıncaları ile genellikle pikniklerde karşılaşılır.

Karınca Neden Isırır? Isırığı Neden Can Acıtır?

Karınca ısırmasının nedeni genel olarak onların bölgesine girmek ve yuvasını bozmak istemekle meydana gelir. Karınca ısırması ile kızarıklar oluşarak kaşınmalar başlamaktadır. Kaşınan alan şişer ve ağrılar başlar. Belirtilerin birkaç saat veya gün sürmesi öngörüler arasında yer alır. Alerjisi olan insanların tıbbi yardım almaları gereklidir. Belirtiler arasında yutkunmak, nefes almak zorlaşabilir, halsizlik ve bulantılar baş gösterebilir. Karıca ısırığının oluşması ile uygulanacak doğal yöntemler mevcuttur. Doğal yöntemlerle belirtiler az bir orana indirilebilmektedir.

Karınca Isırması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi için öncelikle vücudun üzerindeki karıncaların hepsi vücut üzerinden uzaklaştırılmalıdır. Kıyafetler değiştirilir ve eller sabunlu su ile yıkanır. Bölgeye sabunlu su ile baskı uygulanır. Bu sayede zehrin bir bölümü dışarı atılır. Sonrasında havlu ile eller kurulanır ve alana zeytinyağı sürülerek derinin nemlenmesine olanak tanınmaktadır. Bir diğer yöntem de soğuk kompres yapmaktır. Isırma meydana gelen bölgedeki şişliğin inmesi için bu uygulamanın yapılması tavsiye edilir. Karınca ısırması için plastik bir torbanın içerisine buz koyulur ve torba beş dakika kadar hasar meydana gelen bölgeye bastırılmaktadır.

Yorumlar
Gülşen Ekinci 09 Haziran 2018 - 16:44:48 Karınca ısırığının yan etkileri nelerdir? Nelere yol açar? Ateş yapar mı? Tedavisi nasıl yapılır? İzi kalır mı acaba? Çocuğumu karınca ısırdı biraz ateşi oldu sonradan geçti ama bir sorun olur mu acaba? Doktora gitmeli miyiz?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: