Yaşam

Potasyum Nedir, Ne Demek? Nerelerde Kullanılır? Ne İşe Yarar?

09 Haziran 2018 - 20:24:53
Potasyum nedir, ne demek? Nerelerde kullanılır? Ne işe yarar?

Sağlık için gerekli olan ve vücudun gereksinim duyduğu minerallerden biri olan potasyum çeşitli faydaları olan mineral türüdür.

Potasyum Nedir, Ne Demek?

İnsan vücudunun sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu bütün mineral ve vitaminleri yeteri oranda alması gerekmektedir. Hem mineral hem de vitaminlerin yeri vücut için büyük önem taşır. Dolayısı ile tüketilen besinlerin bilinçli bir şekilde yenmesi gerekir. Hangi besinde hangi mineral ve vitaminin olduğunu bilmek kişinin tüketeceği besin türlerini belirlemektedir. Kişi yediğine ve içtiğine dikkat ettiği zaman vücut sağlıklı bir şekilde işlevini devam ettirir. Vücut için önem teşkil eden minerallerden biri olan potasyum bazı besinlerin içerisinde yer almaktadır

Potasyum Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Kas gelişimine destek olan mineral türüdür. Yeterli oranda alınan potasyum hem dokuların hem de hücrelerin kusursuz bir şekilde çalışmasına yardım eder. Bütün et ve süt türlerinde bulunmaktadır. Ayrıca balıkta da yüksek seviyede bu mineral mevcuttur. Yorgunluğun olması, kas zayıflığı, hareketlerin yavaşlaması ve düşük kalp ritmi ihtiyaç duyulan bu mineralin alınmadığının göstergesidir. Bu mineral besin maddelerinden ve tablet olarak alınabilmektedir. Çocukların beslenmesi, büyümesi ve vücutlarının değişmesinden kaynaklı olarak ağrılar meydana gelmektedir. Ağrıların azalmasını potasyum minerali sağlar. Yaşın ilerlemesi ile meydana gelen kemik kayıpları potasyum sayesinde en az seviyeye indirilir. Muz, domates, patates ve kabuklu yemişlerin potasyum oranı fazladır. Düzenli olarak meyve tüketmek bu mineral ihtiyacını karşılamaktadır.

Potasyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Yeterli oranda bu minerali almayan kişilerde eksiklik görülebilir. Bunun yanı sıra aşırı terleme ve ishal probleminden kaynaklı olarak bu mineralin kaybı meydana geldiği için böyle durumlarda da potasyum eksikliği oluşmaktadır. Belirtilerin içerisinde en çok görüleni kas zayıflaması ve kalp ritmi bozukluğu olarak ifade edilmektedir. Potasyum eksikliği kadar normalden fazla olarak potasyumun alınması bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir. Normal seviyelerde beslenmek herhangi bir soruna yol açmaz. Fakat normalin üzerinde potasyum alınması tavsiye edilmemektedir. Önerilen gün içindeki potasyum alımının bebekler için üç mg, gençler için ise 4.7 mg olduğu ifade edilebilir. Ebeveynlerin çoğu gün içinde alınan vitamin ve mineral oranını hesap etmemektedir. Fakat gün içinde alınan potasyum oranın miktarı hesaplanmalıdır.

Potasyum Nerelerde Kullanılır? Hangi Besinlerde Bulunur?

Potasyum ihtiyacı için genel olarak muza başvurulmaktadır. Fakat sürekli olarak muz tüketmek kişinin sıkılmasına yol açtığı için diğer meyve ve sebzelerden yardım alınabilir. Bu mineral açısından zengin olan besinlerin içinde domates, domates çorbası, kuru erik, domates suyu, kuru üzüm, domates sosu, brokoli, bezelye, yoğurt, kuru fasulye, süt ürünleri, mercimek, peynir, soya fasulyesi, ıspanak, kavun, patates, tam tahıllı buğday unu, yoğurt, kabuklu yemiş türleri, portakal, balık, muz, yulaf ezmesi, sarı renkte olan sebzeler, kahverengi pirinç, kepek ekmeği olarak gösterilmektedir.

Yorumlar
Ecem Koçak 09 Haziran 2018 - 20:34:53 Potasyum eksikliği nasıl giderilir? Potasyumun eksikliği durumunda meydana gelebilecek şeyler nelerdir? Bu eksikliğin giderilmesini sağlamak için neler yemek gerekiyor? Hani besinler potasyum açısından zengindir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: