Sağlık 14 Aralık 2020 - 19:44:14

Kanser Ağrılarına Ne İyi Gelir? Kemoterapi Sonrası Ağrılar Nasıl Giderilir?

Kanser Ağrılarına Ne İyi Gelir? Kemoterapi Sonrası Ağrılar Nasıl Giderilir?

Yaşam kalitesini düşüren ve hayatı tehdit eden bir rahatsızlık olarak nitelendirilen kanser ağrıları kişiler için oldukça zorludur. Vücudun direncinin düşmesine neden olan bu hastalık aynı zamanda ileri derecede ağrılar meydana getirerek hastaların çok daha yıpranmasına sebebiyet vermektedir.

Kanser Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Hücrelerin anormal şekilde çoğalması ve büyümesi sonucunda ortaya çıkan kanser hastalığı, genel hatları ile hastaları yoran çeşitli ağrılara maruz kalmasına sebebiyet veren bir rahatsızlıktır. Ağrılar hastalığın seyrini olumsuz yönde etkileyen hastaları aynı zamanda psikolojik olarak da etkileyen olgulardır. Bunları gidermek tedavi sürecinin daha rahat atlatılmasına yardımcı olmaktadır. Ağrılar ortadan kaldırıldığı zaman hasta kişinin kanser tedavisine uyum sağlaması daha kolay olur ve böylece iyileşme de daha çabuk gerçekleşir.

Yeterli oranda ağrı tedavisi almayan kanser hastalarının oldukça zor durumda kaldığını belirten uzmanlar, bu konuda ağrı kesicilerin yeterli olmadığını belirtmektedir. Morfin pompaları, sinir blokları, omurilik pili veya ablatif gibi yöntemler kanser ağrılarının giderilmesi için faydalı olmaktadır. Her yıl milyonlarca insan kanser hastalığı ile tanışmaktadır. Kötü hücrelerden kaynaklanan kanser hastalığı, çeşitli bölgelerde yer alan organ ya da dokularda yer alan hücrelerin düzensiz ve kontrolsüz şekilde çoğalması sonucunda meydana gelir. Uygulanan tedaviler ise ağrıların artmasına ve şiddetlenmesine neden olur. Bunu gidermek için ise birtakım tedavilerin uygulanması gerekmektedir.

Kemoterapi Sonrası Ağrılar Nasıl Giderilir?

Kötü hücrelerin ölmesi için uygulanan kemoterapi yöntemi iyi hücrelere de zarar verdiği için vücutta pek çok yan etki meydana getirmektedir. Bunlardan biri ağrılardır. Kemoterapi sonrası ağrılar 3 şekilde meydana gelmektedir. Bunlardan ilki viseral ağrı tipidir. Viseral ağrı, organda meydana gelen kansere bağlı doku hasarı sonrasında sızlamaya bağlı keskin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Diğer ağrı çeşidi somatik ağrıdır. sinir liflerinde meydana gelen bu ağrı türü zonklama şeklinde görülmektedir. Son olarak nöropatik ağrı meydana gelebilmektedir. Bu ağrı türü sinir hücrelerindeki hasar sonucunda meydana gelen bir ağrıdır.

Kemoterapi sonrası ağrıları gidermek için ilaç kullanımı sağlanabilmektedir. İlaç ağrının şiddetine ve hasta üzerindeki etkisine göre değişmektedir. İlaçlar yeterli olmadığı zaman sinir blokları uygulanmaktadır. Bu yöntemde ağrı sinirlerinin bloke edilmesi sağlanır. Kanserli organın ağrı siniri birtakım kimyasal maddeler ile duyarsız hale getirilmektedir. Bunların yanı sıra ileri bir yöntem olarak morfin pompaları kullanılmaktadır. Cilt altına ilaç uygulaması yapılarak ağrının giderilmesi sağlanmaktadır.

Kanser Ağrısı Geçer mi?

Genel olarak pek çok kişinin mücadele ettiği kanser ağrılarının iyileştirilmesi mümkündür. Doğru yöntemlerin uygulanması ile ağrılar giderilebilmektedir. Pek çok kişi bu süreçte kullanılan ağrı kesicilerin bağımlılık yaptığını belirtse de uzmanlar bu tarz bir durumun söz konusu olmadığını belirtmektedir. Ağrıların giderilmesi için farklı yöntemler vardır ve bundan kurtulmak mümkündür. Uzman hekimler dahilinde kanser ağrılarına çare bulunması ve hastalığın tedavi edilmesi sağlanabilmektedir.

Kemoterapi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

İştahsızlık gibi etkiler meydana getiren bu tedavi yöntemi sürecinde sevdiğiniz yemekleri tüketmeye özen gösteriniz. Az ve sık sık yemek yenmelidir. Yemek yemek için acıkmayı beklemeye gerek yoktur. Sulu yiyecekler tokluk hissi verdiğinden az tüketilmelidir. Sebze, meyve tüketimi, protein için et, tavuk, balık ve yumurta tüketimine özen gösterilmelidir. Taze sıkılmış meyve suları tüketilebilir. Ayrıca günde 6-8 bardak su tüketmeye özen gösterilmelidir. Kemoterapi sonrası beslenme konusunda doktorunuzdan destek almayı unutmayınız.

  • kanser ağrıları
  • kanser ağrılarına ne iyi gelir
  • kanser ağrılarının giderilmesi
  • kemoterapi sonrası ağrılar
  • kemoterapi sonrası ağrılar nasıl giderilir
  • kanser ağrısı geçer mi
  • kaser ağrılarına çare
  • kemoterapi sonrası
  • kemoterapi sonrası beslenme
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kilo Vermeyi Hızlandırmak İçin Ne Yapmalı?