Sağlık 27 Aralık 2021 - 13:23:57

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler, Besinler ve Bitki Çayları

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler, Besinler ve Bitki Çayları

Kansızlığa iyi gelen yiyecekler; çoğunlukla demir eksikliği olmak üzere aynı zamanda B12, B19 vitamin eksikliklerine ya da bazı hastalıklara bağlı olarak meydana gelen kansızlığın giderilmesi için etkili olan besinlerdir.

Kansızlık (Anemi) Nedir, Ne Demek?

Vücutta demir eksikliğine bağlı olarak gelişen kansızlık, kanda kırmızı kan hücrelerinin az olmasından kaynaklanmaktadır. Tıp dilinde anemi olarak isimlendirilen bu hastalık çocuklar da dahil olmak üzere herkeste meydana gelebilen bir problemdir.

Düşük düzeydeki kansızlık rahatsızlıklarında kan yapıcı besinlerin tüketilmesi yeterli bir çözüm olabilmektedir. Bu aşamada kansızlığa iyi gelen yiyeceklerden tüketen ve bu besinleri hayatlarının içerisine sokan kişiler rahatlıkla kansızlık probleminin üstesinden gelebilmektedir.

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

İçeriğinde yüksek oranda demir bulunan besinler, her zaman kansızlığa karşı kullanılabilen en önemli besinler olmaktadır. Kansızlığa karşı üretilen ilaçların da büyük bir çoğunluğu bu ürünlerden elde edilirken kısa sürede bu sorundan kurtulmayı sağlayacaktır.

Kansızlığa iyi gelen ürünlerin ilk sırasında tavuk ciğeri yer almaktadır. Mevcut demir miktarı çok yüksek olduğundan birçok kaynakta en çabuk kan yapıcı olarak tanımlanmaktadır. Buna ek olarak kırmızı et olarak sınıflandırılan ürünlerin büyük bir çoğunluğu da kan yapıcı etki göstermektedir.

Vücudunuzda B12 ve demir eksikliği söz konusu ise kan yapan mucize besinler arasında karaciğer ve dalak benzeri sakatatları sayabiliriz. Bununla birlikte istiridye, midye, karides, alabalık, ton balığı ve uskumru gibi deniz ürünleri de vücutta kan yapmaya yardımcı olmaktadır.

Kan Yapan Besinler Nelerdir? Kansızlık Nasıl Giderilir?

Kansızlığa en iyi gelen şey kapsamında sığır eti ve kuzu eti gibi besinler sayılabilmektedir. Demir içeriği yüksek olan bu etlerin düzenli tüketilmesi kansızlığın giderilmesinde etkili olmaktadır. Hatta demir desteği alırken portakal suyu ile birlikte tüketim sağlamak, daha verimli sonuçlar elde etmeyi sağlar.

Bunun yanı sıra kan yapan yiyecekler arasında kuru bakliyatlar, ceviz, fındık ve badem gibi yağlı tohumlar, börülce, bezelye, fasulye ve yeşil biber, maydanoz, nane, ıspanak roka, brokoli, pazı gibi sebzeler, portakal, dut, muz, çilek ve kavun gibi meyveler, tahin, pekmez, kuru üzüm, kuru erik ve hurma gibi gıdalar yer almaktadır.

Kansızlığa İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?

Bitki çaylarının birçok olumlu etkisi bulunurken kansızlığa karşı da çok büyük etkiler gösterebilmektedir. Özellikle et tüketmeyi çok fazla sevmeyen kişiler için demir eksikliğine iyi gelen bitki çayları daha faydalı olmaktadır. Bu konuda maydanoz çayından destek alabilirsiniz. Bunun için kaynamış suyun içerisinde 5-10 dakika bekletilen maydanoz ile hazırlanan çaylar rahatlıkla tercih edilebilir.

Bunun yanında kansızlığa iyi gelen şeyler arasında ısırgan otu çayı da kullanılabilmektedir. Genel olarak yabani otlar arasında ısırgan otu çok fazla sevilmiyor olsa da yararları oldukça fazladır. Bunun için aktarlardan alınan ısırgan otunun kaynatılması ile hazırlanan çay, kansızlık problemi için şifalı olmaktadır. Bu otun faydalarını rahatlıkla görebilmek için gün içerisinde 2 defa tüketilmesi gerekmektedir. Öğün araları bu tüketim için oldukça uygun bir dönemdir.

Genel olarak kansızlığa iyi gelen bitkiler arasında limon otu da oldukça faydalıdır. Limon otunu bir tencerede 20 dakika kaynatıp içmek faydalı bir çözüm olacaktır. Bu tarz bitkisel çözümlerle kansızlık problemine çözüm bulabilirsiniz. Eğer ki bunlar işe yaramıyorsa mutlaka uzman bir doktora danışmalısınız. Çünkü anemi bazen bir hastalığın belirtisi ya da sonucu olabilir.

  • kansızlığa iyi gelen yiyecekler
  • kansızlığa iyi gelen besinler
  • kansızlığa iyi gelen bitki çayları
  • kansızlık
Yorumlar
Remziye Ertürk Kansızlık ve demir eksikliği neden olur? Kansızlık uyku yapar mı? Ben son zamanlarda kendimi aşırı yorgun hissediyorum ve devamlı uyumak istiyorum çabuk yoruluyorum. Bunun kansızlıkla alakalı olabileceğini düşünüyorum. Ne yapmam gerekir? cevapla
Elmas Güler Kansızlık belirtilerinin hemen hemen hepsini yaşıyordum ve doktora gittiğimde kan değerlerimin düşük olduğunu demir takviyesi yapılması gerektiğini söylemişti. Anemi değildim. Şuan gayet iyiyim değerlerim normale döndü. cevapla
yorum yaz
Regresyon Nedir? Regresyon Terapisi Yaptıranlar, Fiyatları ve Zararları