Karın guruldaması neden olur? Nasıl geçer?
Yaşam

Karın Guruldaması Neden Olur? Nasıl Geçer?

01 Kasım 2017 - 05:17:45

Halk arasında karın guruldaması olarak bilinen olay kişilerin herhangi bir ekstra hareket yapmamasına rağmen karın bölgesinden ses gelmesi durumudur.

Karın Guruldaması Nedir, Ne Demek?

Bu durum bilimsel açıdan incelendiğinde mideden kaynaklanmaktadır. Genel olarak karın guruldaması deniliyor olsa da asıl olay midede gerçekleşmektedir. Sindirim sisteminin içerisinde en önemli konum sahip olan mide, gelen besinleri sürekli olarak karıştırarak öğütme özelliğine sahiptir. Bunu da sahip olduğu kaslar sayesinde yapar. Kasların kasılması gıdaların sindirimini sağlayan etmendir.

Karın Guruldaması Nasıl Olur?

Belirli aralıklar ile bu kasların kasılması durumu gerçekleşerek mide içerisinde öğütme işlemi gerçekleşir. Ancak midenin içerisinde herhangi bir gıda bulunmuyorsa refleks olarak bu kasılmalar yine de olacaktır. Bu durum kişilerin midesinin temizlenmesi için de son derece önemli olurken guruldamalara sebep olabilmektedir. Midenin içerisinde bulunan hava, bu kasılmalar ile birlikte sıkışırken ortaya ses çıkarmaktadır. Bu ses de vücut dışından rahatlıkla duyulmaktadır. Bu sebeple de midesi guruldayan kişilere genel olarak aç olup olmadıkları sorusu yöneltilmektedir.

Karın Guruldamasının Sebepleri Nelerdir?

Midede yaşanan gurultunun başlıca sebebi olarak açlık gösterilebilir. Genel olarak insanlarda yaşanan bu sorunun sebebi de budur. Ancak bunun yanında daha ciddi sebepler de olabilir. Bazen normalin dışında bir tüketimin gerçekleşmesi, bazen de belirli bir hastalık kişilerde bu guruldamanın sebebi olarak gösterilmektedir. Bağırsağın içerisinde oluşan bakteriler belirli durumlarda bu gurultuya sebep olabilir. Genel olarak havasız ve karanlık ortamlarda üreyen bakteriler için bağırsak son derece uygundur. Bu sebeple de kişilerin bağırsaklarında yoğun bir bakteri oluşumu olduğunda bu durum gurultuya sebep olabilir. Bunun yanı sıra insanların normale göre çok hızlı yemek yemesi de midelerinde hava boşluklarının oluşmasına ve buna karşın midenin çok hızlı çalışmasına sebep olur. Bu durumda da mideden gurultuların duyulması son derece yaygın bir durumdur. Midede oldukça yaygın olan gastrit ya da reflü gibi rahatsızlıklar da kişilerde bu sorunu ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple sıklıkla gurultu sorunu yaşayan kişilerin doktorlara ulaşmaları ve muayene olmaları önerilir.

Karın Guruldaması Nasıl Geçer?

Mide gurultusunun çözülmesi için sorunun belirlenmesi gerekir. Eğer içeride çok fazla hava birikmesi oluyorsa ve bu sebeple guruldama duyuluyorsa kişilerin çok fazla hava yutmaması gerekir. Bu durumda da yemeklerin yavaş yenmesi ve suyun daha düşük tempoda içilmesi gerekmektedir. Açlıktan kaynaklanan karın guruldaması ise yemek tüketiminin ardından sonlanacaktır. Bunlara ek olarak mide içerisindeki alanın çok büyük olması da sürekli hava boşluğunun oluşmasını sağlamaktadır. Bu sebeple fazla kilolar da gurultuya sebep olabilir. Bu durumda kişiler kilolarını kontrol ederek gerektiğinde kilo verebilirler. Bu adımları da midelerinin daha küçük hale gelerek gurultularının ortadan kalkması anlamına gelmektedir. Hava girişini biraz engellemek de çözüm olabilirken insanların nefesini bir süre tutması bu sorunu çözebilmektedir.

Yorumlar
Selen Demirey 01 Kasım 2017 - 05:27:45 Karın guruldaması için hangi doktora gidilir? Sabahları genelde çok oluyor bu durum. Yani özellikle toplu yerlerde çok can sıkıcı bir şey. Bu durumdan nasıl kurtulabilirim? Mide guruldaması nasıl engellenir? Nedeni ne olabilir acaba?cevapla
Meriç Keskin 11 Eylül 2018 - 15:57:36 Ben genelde aç olduğum zamanlarda karın gurulduyor. Bunun haricinde olmuyor. Bu da normaldir diye düşünüyorum doktora gitmiyorum. Bu durum yaşandığı zaman guruldamayı geçirmek için nasıl bir yöntem uygulamak gerekir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: