Karma cilt nedir? Bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için nemlendirici ve temizleyici maske
Yaşam

Karma Cilt Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır? Karma Cilt İçin Nemlendirici ve Temizleyici Maske

30 Aralık 2017 - 17:43:09

İnsanların büyük bir çoğunluğunda yer alan karma cilt problemi, cildin tek bir düzene sahip olmaması ve farklı bölgelerde farklı yapılar göstermesi durumudur.

Karma Cilt Nedir, Ne Demek?

Vücudun tamamını kaplayan cilt dokusu, her yerde aynı özellikleri göstermez. İnsanların göz kapağında bulunan cilt ile ayak tabanında yer alan cildin yapısı tamamen farklı olabilir. Bazı bölgeler darbelere dayanacak şekilde bir yapıya sahip olurken bazı yerlerde daha narin bir yapı söz konusu olur. Bunun yanı sıra aynı tipteki ciltlerin kendi içerisinde de farklı durumlar ortaya çıkabilir. İnsanların yüzünde yer alan cilt dokusu genel yapı olarak aynı olurken bazı insanlar burun ve etrafı çok yağlı bir yapı gösterirken yanaklar oldukça kuru bir yağıya sahip olabilir. Bu durum da karma cilt olarak adlandırılırken birçok kişi bu sorun sebebiyle dermatologlara başvurmaktadır.

Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu tarzda bir cilde sahip olan kişilerin direkt olarak yağlı ciltlere uygulanan ya da kuru ciltlere uygulanan tedavileri uygulaması son derece yanlış bir karar olacaktır. Karma tarzda bir cilde sahip olan kişilerde akne problemleri ortaya çıkabilirken bu durum o bölgede yağlanmanın fazla olduğunu gösterir. Ancak tamamen cildi daha kuru hale getiren ürünlerin kullanılması yüzün farklı bölgelerindeki mevcut kuruluğu çok daha üst seviyeye çıkaracak ve dökülmeler başlayabilecektir. Bu sebeple karma ciltlere uygulanan bakım işlemleri oldukça farklı olmalıdır. Günümüzde bu tarz ciltler için özel ürünler üretilirken genel olarak yüzün T bölgesi olarak belirtilen bölgedeki yağı azaltan ancak diğer kuru bölgeleri nemlendiren ürünler üretilmektedir. Bu ürünlerin kullanımı en doğru karar olacaktır.

Peeling ve Maske Nasıl Uygulanır?

Yüz maskeleri, cildin istenilen seviyeye getirilmesinde her zaman tercih edilen bir tedavi yöntemidir ve son derece etkilidir. Bu aşamada ciltlerinde tam bir düzen bulunmayan kişiler özel maskeler ile birlikte ciltlerini düzene sokabilirler. Ancak bu aşamada klasik maskelerin tercihi doğru olmazken özel olarak karma tarzda cilde sahip olan kişilerin kullanabileceği maskelerin tercih edilmesi gerekir. Muz, süt, bal ve yumurta gibi ürünler genel olarak bu tarzdaki ciltlere uygun ürünlerdir. Bu malzemelerden bir ya da birkaçının kullanılması ile hazırlanan maskeler son derece uygun olur.

Cilt İçin Temizleyici ve Nemlendirici Maske

Ciltlerinde bu düzensizliği yaşayan kişiler için temizleyici ürünler çok büyük önem taşımaktadır. Eğer kişiler bu tarzda bir cilde sahiplerse düzenli olarak ciltlerini temizlemeleri gerekir. Özellikle bayanlar düzenli olarak makyaj yapıyorlarsa bu ürünlere çok daha fazla önem verirler ve bu şekilde ciltlerini sağlıklı şekilde tutabilirler. Birçok farklı markanın doğal temizleyici ürünleri bulunurken bu ürünler rahatlıkla kullanılabilmektedir. Karma cilt sahibi bayanların kullandığı tüm ürünlere çok dikkat etmesi gerekirken bu şekilde sağlıklı bir cilde sahip olup güzel bir görünüme kavuşabilirler.

Yorumlar
Berna Gürçay 30 Aralık 2017 - 17:53:09 Karma cilt için temizleyici önerisi olan var mı? Cildim için en uygun nemlendirici kremi arıyorum hangisini kullanmalıyım? Nasıl bir bakım yapmalıyım? Yağlı gözüksün istemiyorum ama yanlış ürün kullanmak da istemiyorum..cevapla
Vildan Sonay 15 Ekim 2018 - 17:08:57 Cildim karma olduğu için T bölgemde sürekli sivilce çıkıyor. Bunu engelleyecek bir sürü yöntem denedim ama maalesef etkili olmuyor. Karma ciltler için cilt bakımı nasıl olmalı? Sivilce çıkması nasıl önlenir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: