Kuru cilt nedir? Belirtileri nelerdir? Kuru cilt maskesi ve kremi
Yaşam

Kuru Cilt Nedir? Belirtileri Nelerdir? Kuru Cilt Maskesi ve Kremi

30 Aralık 2017 - 20:33:26

İnsan cildi su ve yağ içeren bir yağıda olurken yeterli seviyede suya ve yağa sahip olmayan ciltler kuru cilt olarak tanımlanmaktadır.

Kuru Cilt Nedir? Nasıl Olur?

İnsanların sahip oldukları derinin en üst tabakası cilt olarak isimlendirilirken bu tabaka her zaman kendisini koruma eğiliminde olur. Bu korumayı yağ ve sudan oluşan bir tabaka ile sağlarken bu sayede hücre bölünmesi ve yenilenmesi her zaman devam eder. Ancak farklı sebeplerden dolayı cilt, sahip olduğu yağ ve su dengesini kaybetmeye başlar ve bu durum insanlarda kuru cilt problemi olarak isimlendirilir. Genel olarak insanların 35 yaşını geçmesi, ciltlerinde kurumaların başlamasına sebep olurken bu dönemde önlemlerin alınması çok önemlidir. Buna ek olarak genç yaşlarda da bu problem ortaya çıkabilir.

Kuru Cilt Belirtileri Nelerdir?

Sıklıkla görülen ciltte kuruma problemlerinin birçok farklı belirtisi bulunurken bu belirtilerin ilk sırasında cilt rengindeki değişimler gelir. Bu sorunu yaşayan kişilerin cilt renkleri griye doğru giderken oldukça soluk renklerde olmaktadır. Buna ek olarak kuruluk sorunu yaşayan ciltlerde kepeklenmeler, pullanmalar, çatlamalar ve soyulmalar görülmeye başlar. Bu durumlar, herhangi bir önlem alınmadığında rahatsızlık artık ileri bir düzeye geldiğinde kendisini göstermektedir. Bazı kişilerde kaşıntılar da bu sorunun belirtisi olabilir ancak görülme yüzdesi oldukça düşüktür.

Kuru Cilde Bakım Maskesi Önerileri Nelerdir?

Kuru bir cilt yapısına sahip olan kişilerin uygulayacağı maskelerin, besleyici ve yağ oranını arttırıcı bir etkisinin oluşması gerekir. Bu aşamada avokado çok önemli bir besindir ve içeriğinde yer alan mineral ve vitaminler kuru tipteki ciltler için çok önemli olur. Bu sebeple de avokado maskesi ilk tercih edilecek olan maskelerden birisi olarak gösterilebilir. Kahve de cildi daha parlak gösteren ve canlandıran bir üründür. Bu doğrultuda maske üretiminde kahve telvesi kullanılan tarifler de bu tarzdaki ciltler için son derece uygun olur. Son olarak yumurta ile yapılan maskeler de kuru ciltler için çok faydalı olmaktadır. Yumurtanın yapısı ve içeriği sayesinde cilt en iyi şekilde beslenirken sorunlar da ortadan kalkmaktadır.

Cilt İçin Krem Önerileri Nedir?

Bayanların sıklıkla karşılaştığı kuru ciltler için en iyi çözümlerden birisi kremlerdir. Nemlendirici kremler, genel olarak bu tarzdaki ciltler için en doğru seçim olarak gösterilebilir. Nemlendirici kremler, ciltte yer alan suyu burada hapsederek ciltten uzaklaşmasını engeller. Bu şekilde cilt, ihtiyacı olan neme her zaman sahip olur ve ciltlerdeki kuruluk sorunları ortadan kalkar. Olumlu etkilerin görülmesi için düzenli olarak kullanım öngörülürken bunun aksi durumda fayda görmek oldukça zor olabilir. Birçok insanda görülen kuru cilt problemleri rahatlıkla tespit edilebilirken bu yönde adımlar atılarak kuruluğun ortadan kalkması sağlanabilir. Böylece çok daha parlak ve canlı bir cilde kavuşmak mümkün olacaktır.

Yorumlar
Birgül Ulusoy 30 Aralık 2017 - 20:43:26 Kuru cilt için kil maskesi işe yarar mı? Yüzüm kuru olmasına rağmen sivilce çıkıyor. Sivilceleri kurutmaya çalışırken bu sefer cildim iyice kuruyor. Buna bir çözüm öneri var mı? Cilt bakımımı nasıl yapmam gerekiyor?cevapla
Naime Özsoy 15 Ekim 2018 - 17:11:26 Cildin kuru olması genelde kolay kırışmasına neden oluyor. Bu nedenle sürekli olarak nemlendirici kremlerin kullanılması gerekmektedir. Peelingler ile bakım rutinleri uygulanarak cildin nemlenmesi ve canlanması sağlanabilir.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: