Sağlık 06 Haziran 2021 - 00:14:58

Karmin Böceği Nedir? Nerelerde Kullanılır? Karmin Hangi Gıdalarda Bulunur?

Karmin Böceği Nedir? Nerelerde Kullanılır? Karmin Hangi Gıdalarda Bulunur?

Karmin, Dactylopius coccus ismindeki bu canlı kaktüste görülen ve parazit olarak yaşayan böcek türlerinden biridir.

Karmin Hangi Gıdalarda Bulunur?

İnsan hayatının uzun yıllar devam edebilmesi için sağlıklı bir yaşam alanı hazırlamak çok önemlidir. Bunun yanı sıra hastalıklara karşı dayanıklı olmak ve hastalıklardan korunmak için bilinçli hareket edilmesi gereklidir. Bu sebeplerden kaynaklı olarak yapılan araştırmalar oldukça detaylıdır. İnsanların bilinçli birer tüketici olabilmeleri için son günlerde merak edilen karminin özellikleri açıklanmaktadır.

Karmin Böceği Nedir? Nerede Yaşar?

Bahsi geçen karmin böceği türünün bilimsel ismi E120 olarak tanımlanan kırmızı renge sahip bir pigment çeşididir. Parazit şeklinde kaktüslerde yaşamlarını sürdürmektedirler. Salgı yaparak kendisini öteki canlılardan korumakta ve bu sayede karmini meydana getirmektedir. En çok kullanılan alanlar ilaç ve kozmetik sektörüdür. Böceklerin elde edilmesi için ilk olarak bu canlılar toplanarak öldürülmektedir. Öldürülme tarzı değişiklik göstermektedir. Öldürme işleminden sonra kurutulur ve un şekline getirilmektedir. Yüz atmış bin böcek bir kilo karmine tekabül etmektedir.

Karmin Böceği Zararlı mı? Zararları Nelerdir?

Bilim dünyasının ciddi oranda ilerlemesine rağmen insanlar net sonuçlara odaklanmaktadır. Yabancı bir yazar bir kitabında bu böceğin zararlarını kaleme almıştır. Bunun yanında Michigan Üniversitesi tarafından karminin insanlar üzerinde alerjiye yol açtığı ifade edilmiştir. Egzama gibi bir cilt hastalığına neden olduğu belirtilmiş ve astım, uyku düzensizliği gibi konular üzerinde olumsuz etkileri vardır. Son yıllarda bu canlı ile ilgili yapılan araştırmalar ise bu maddeyi doğal renklendirici olarak tanımlamaktadır. Yapay bir madde türü olmadığından dolayı birbirinden farklı ürünlerde kullanımı tercih edilmektedir. E120 ismindeki kodun Türkiye'de kullanıldığı alanlar domates sosu, sakız çeşitleri, şekerleme türleri, meyveli yoğurt, reçel, dondurma, kremalı bisküvi, salça, meyve aroması içeren kahveler, pastırma çemeni, sosis, salam, sucuk gibi et ürünlerinde kullanılır. Belirgin olarak zararları içinde alerjik reaksiyonların görüldüğü söylenebilir.

Karmin Nerelerde Kullanılır?

Zararının minimum düzeyde olduğu belirtilmektedir. Doğal renklendiricilerden biridir bu yüzden bol miktarda kullanılır. Bu maddenin kullanılmasının amacı zararlı gıdaların zararının azaltılmasıdır. Jelatinli gıdaların büyük bir çoğunluğunda kullanılır. Pasta, dondurma, kek, çikolata gibi şekerli gıdalarda kullanılır. Bunun yanı sıra hazır reçellerin içeriğinde, sos çeşitlerinde, kola gibi asitli içeceklerin içinde, elma şekeri bisküvi ve pamuk şeker yapımında kullanılır. Gıda türlerinden hariç kozmetik sektöründe kullanılan bir madde türüdür. Kozmetik sektöründe ise yüz kremi, pudra, el kremi, ruj, aydınlatıcı, allık gibi ürünlerde kullanımı tercih edilmektedir. İnşaat boyası ve kıyafet üretiminde kullanılmaktadır. Karmin böceği kaktüste yaşayan renk pigmenti olarak yenilen, içilen, kullanılan birçok sektörde tercih edilmektedir.

  • karmin böceği
  • karmin böceği nedir
  • karmin böceği zararlı mı
  • karmin nerelerde kullanılır
Yorumlar
İnci Öztürk Karmin böceği nasıl yetiştirilir? Nerelerde kullanılır? Helal midir haram mıdır bilenler var mı? Birçok gıdada kullanıldığını duymuştum. Herhangi bir zararı var mı acaba? Bulunduğu ürünleri ve gıdaları tüketmek zararlı mı? cevapla
yorum yaz
Empati Nedir? Empati Kuramama Hastalığı Nedenleri ve Belirtileri