Karpuzun iyisi nasıl seçilir? Tatlı ve sulu karpuz seçmenin püf noktaları
Yaşam

Karpuzun İyisi Nasıl Seçilir? Tatlı ve Sulu Karpuz Seçmenin Püf Noktaları

10 Mayıs 2018 - 01:46:15

Sağlık açısından sınırsız faydası olan karpuzu tatlı ve sulu seçmek için yararlanılan püf noktalardır.

Karpuz Nedir? Nerede Yetişir?

Karpuzun anavatanı Afrika'dır. İç kısmı sulu olan, dış kısmı yeşil kabuklu ve kalın meyve türüdür. Dünyadaki birçok farklı ülkede yetişmesi elverişlidir. Otsu bitkiden meydana gelen bu meyvenin tarihi ise eski Mısır dönemine kadar uzanmaktadır. Yaz mevsiminde en çok tercih edilen meyvelerden biri olan karpuz tatlıdır. Çeşitli toprak yapılarında yetişen karpuzun en çok sevdiği tür sıcak topraktır. Gübre kullanımıyla oldukça verimli hale gelmektedir. Kuş gübresinin çoğunlukta olduğu topraklar bu meyvenin vazgeçilmezidir. Sulak bölgeleri sevdiğinden dolayı nehir, göl gibi kıyılar bu meyvenin yetiştiği en müsait alanlardır. Soğuk iklimine dayanıklılığı yoktur. Bu yüzden kırağı, don gibi hava koşullarında ekilen bir meyve değildir. Tahmini olarak üç santimetre derinliğe ekilmektedir.

İyi Karpuz Nasıl Seçilir?

İyi karpuz seçmek için beyaz yerlerine bakmak önemlidir. Her karpuzun üzerinde beyaz renkte olan bir alan bulunur. Bu özellik karpuzun toprağın üzerinde beklediğini gösterir. Tadının iyi olması için beyaz renkte olan türleri değil sarı olanları tercih etmek gerekir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi karpuzun da cinsiyeti vardır. Erkek karpuzun görüntüsü oval ve uzundur. Dişi olanlar ise yuvarlak bir görünüme sahiptir. Erkek karpuzların sulu olduğu, dişilerin ise tatlı olduğu söylenebilir. Meyvenin iyisini seçmek için bakılması gereken bir diğer önemli özellik ise boyutudur. Büyük olan karpuzların daha iyi olduğu düşünülebilir. Fakat bu meyvenin içinin geçmemiş olması iyi olduğunu gösteren bir faktördür. Dolayısı ile büyüklük değil kaldırıldığı zaman ağır olan karpuzlar tercih edilmelidir. Karpuzun sap kısmı olgun olup olmadığını gösterir. Sapı kuru olan karpuzlar olgundur, fakat sapı kuru olmayan karpuzlar erken hasat ürünü olduğu için alınması önerilmez.

Karpuz Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Karpuzun çatlaklarına dikkat etmek gerekir. Çatlak yerleri örümcek ağını andırmaktadır. Bu türdeki karpuzlar satın alınmalıdır. Arılar bu kısımlara uğradığı için karpuzun tadı iyi çıkar. Bunun yanı sıra halk arasında neredeyse herkesin bildiği karpuza vurma tabiri doğru bir yöntemdir. Karpuza vurulduğu zaman tok bir ses hissediliyor ise o karpuz tercih edilebilir anlamına gelir.

Karpuzun Özellikleri Nelerdir?

Kalorisi düşük olan bir meyve olduğu için diyet dönemlerinde sık tercih edilir. Yaz aylarının meşhur meyvesi olan karpuz sıcak toprakları sever. Nehir kıyısı gibi sulak alanlarda büyüyen karpuzlar diğer bölgelerde yetişen karpuzlara göre daha hızlı büyümektedir. Hazmı kolaylaştırdığı için ana öğünlerden sonra tercih edilir. Antioksidan özelliği mevcuttur bu yüzden detoks diyeti yerine geçmektedir. Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına yardım ettiği gibi cilt sağlığına da birçok fayda sağlar. Tatlı ve sulu karpuz seçmenin püf noktalarını öğrenerek karpuzun faydalarından yararlanmak mümkündür.

Yorumlar
Ayşegül Kıran 10 Mayıs 2018 - 01:56:15 İyi karpuz nasıl anlaşılır? Tatlı ve sulu karpuz almanın püf noktaları nelerdir? Alırken nelere dikkat etmek gerekir acaba? Karpuzu çok seviyorum ve yazın en fazla tükettiğim meyve diyebilirim. ama bazen aldığımda kötü çıkıyor. İyisini nasıl anlayabilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: