Kaya Koruğu Otu Nedir? Faydaları, Salatası, Sipariş
Sağlık

Kaya Koruğu Otu Nedir? Faydaları, Salatası, Sipariş

09 Mayıs 2019 - 09:50:13

Kaya koruğu otu; uzun yaprakları olan, ekşimsi bir tada sahip etli bir bitkidir. Kulak otu, saksı güzeli, deniz rezenesi otu gibi isimlerle de tanınmaktadır.

Kaya Koruğu Otu Nedir?

Kaya koruğu otu maydanozgiller arasında yer almaktadır. Farklı isimlerle de anılan bu bitki, odunsu ve otsu bitkilere benzemektedir. Oldukça faydalı olan bitkinin yapraklarından çay yapıldığı da bilinmektedir. Uzmanlar bu bitkiden yapılacak çayın fazla tüketilmemesi gerektiğini aksi halde zararlarının açığa çıkabileceğini söylemektedir. Bitki lapa haline getirildiğinde ağrılı bölgelerde merhem olarak kullanılmaktadır. Her alanda kullanıma uygun olan bitkinin turşu da yapılmaktadır. Sofralarda leziz bir meze olarak yerini alan saksı güzeli turşusunun yapımında üzüm sirkesinin tercih edilmesi önerilmektedir.

Kaya Koruğu Otunun Faydaları Nelerdir?

Kulak otu olarak da bilinen kaya koruğu otu faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Bu şifalı ottan hazırlanan çayın karaciğer rahatsızlığına ve safra kesesinde meydana gelen hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Kulak otu çayının günde en fazla 3 bardak tüketilmesi önerilmektedir. Fazla tüketilmesi durumunda kişilerde beklenmedik yan etkilerin açığa çıkmasına neden olmaktadır.

Ağrı kesici etkiye sahip olan ot, lapa haline getirilerek merhem olarak da kullanılmaktadır. Ağrıları hafifleten ve vücuda kuvvet veren bu merhem deri hastalıklarının iyileşmesinde de önemli bir rol oynamaktadır. Yanıklarda ve yara izlerinin iyileşmesinde de önemli bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Kaya Koruğu Salatası Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir bitki olan kulak otu ile enfes bir salata yapmak da mümkündür. Kulak otu salatası için; 1 kg kaya koruğu otu, 2 dal taze sarımsak, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz, arzuya göre girit kabağı ve dolmalık fıstık da eklenebilmektedir. Salatanın lezzetini artırmak için, bitkiye özgü sosunun da hazırlanması gerekir. Limon suyu, zeytinyağı, 1 diş sarımsak ve tuz ile elde edilen sos salataya lezzet katmaktadır. Kulak otu yıkandıktan sonra yaklaşık olarak yarım saat kadar sirkeli suda bekletilmelidir. Suda bekletilen kulak otu, ocakta birkaç dakika kadar kaynar suyla haşladıktan sonra tüm malzemeler üzerine dahil edilmelidir. Salatanın sosu ayrı bir kasede harmanlanmalıdır. Salata, tabağına alındıktan sonra sosu üzerinde gezdirilmeli ve ardından servis edilmelidir.

Kaya Koruğu Bitkisi Nerede Satılır? Nasıl Sipariş Verilir?

Doğada kendiliğinden yetişen bu şifalı bitkilere pazar ve manavlarda rastlamak mümkün değildir. Hatta daha çok yetiştiği Karadeniz bölgesinde bile bu bitkinin tezgahlarda yer almadığı bilinmektedir. Özellikle turşu ve meze satışı yapılan kaya koruğu otuna internetten sipariş vererek sahip olmak mümkündür. Turşusuyla meşhur olan bu bitki İstanbul'da bazı büyük marketlerde de turşu reyonunda yer almaktadır.

Kaya koruğu otu, zeytinyağlı ve sarımsaklı mezesiyle dillere pelesenk olmayı başarmış bir bitkidir. Kimi restoranların kulak otu bitkisinden hazırladıkları mezeleri müşterileriyle buluşturduğu da bilinmektedir.

Yorumlar
Seval Balım 09 Mayıs 2019 - 10:00:13 Kaya koruğu otunun fiyatını faydalarını duyduktan hemen sonra araştırmaya başladım diyebilirim:) Nerede yetişiyor ve bahçemde kendim yetiştirebilir miyim acaba? Turşusunu yapan ve satın alıp farklı şekillerde kullanan pek çok kişi var. Ben daha çok yemeğinin tadını merak ediyorum. cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: