Sağlık

Kazayağı Otu Faydaları, Diğer Adı, Tarifi ve Zararları

20 Mayıs 2021 - 08:50:01
Kazayağı Otu Faydaları, Diğer Adı, Tarifi ve Zararları

Oldukça dayanıklı bir bitki olarak bilinen kazayağı otu; bağırsakların temizlenmesinde etkili olan, Ege Bölgesi'nde bol miktarda yetişen, maydanozgiller familyasına ait bir ot türüdür. Kazayağı otu nasıl pişirilir ve nerede yetişir sorularına yanıt bulmak, faydaları hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Kazayağı Otu Faydaları Nelerdir?

Yeşil, kahverengi ve kırmızı renkler ile karşımıza çıkan kazayağı otu, yaprak kısımları yağ bakımından zengin olan bir bitki türüdür. Doğada kendiliğinden yetişen bu bitki maydanoza benzemektedir. Fakat yaprakları maydanoz gibi tam yapraklı değil kesik kesiktir. Çiğ olarak tüketimi sağlanabilen bu otun tadı acıdır ve aroması biraz farklıdır. Kazayağı otu nedir ve faydaları nelerdir diye daha detaylı inceleyecek olursak eğer;

  • Anti-bakteriyel özelliklere sahip bir bitkidir. Bu özelliği sayesinde vücudu bakterilere karşı korur ve bakteri kaynaklı meydana gelen pek çok hastalığı önler. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Vücuda dinçlik verir ve kişinin kendini zinde hissetmesini sağlar.
  • Antiseptik özelliği ve fosfor bakımından zengin olan içeriği sayesinde mide sağlığını korumaktadır. Mide hücrelerini iyileştirerek kramp ve kasılmaların önüne geçer. Ayrıca bu etkisi sayesinde kusmaya neden olan etkenlerin ortadan kaldırılmasını sağlar.
  • Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olur. Kabızlık ve gaz sıkışması gibi problemleri önlemektedir. Bağırsak kurdu ve tenya gibi parazitlerin vücuttan atılmasını sağlar.
  • Kazayağı otu kaynatılıp, yoğurt ile birlikte tüketildiği zaman vücuda tokluk hissi vermektedir. Bu etkisi sayesinde kilo vermeyi desteklemektedir. Vücudun enerjisini yükseltir ve yorgunluk, stres giderir.
  • Kazayağı bitkisinin cilde faydaları bulunmaktadır. Kaynatılıp cilde sürüldüğü zaman asidik özelliği sayesinde cilt yüzeyinde yer alan gözeneklerin temizlenmesini ve sıkılaşmasını sağlar. Ayrıca selülit ve çatlak için de etkilidir. Eski zamanlarda askerlerin yaraları bu bitki ile temizlenirmiş.
  • Saç derisindeki kepek problemini gideren bu bitki aynı zamanda saçların daha parlak ve canlı durmasını sağlar.

Kazayağı otu oldukça faydalıdır. Bitki çiğ tüketilebildiği gibi birtakım tariflerde de uygulanabilir. Kazayağı otu salatası ya da böreği yapılabilmektedir. Vücudumuz, cildimiz ve saçımız için oldukça faydalı bir içeriğe sahiptir.

Kazayağı Otunun Diğer Adı Nedir?

Maydanozgiller familyasına ait olan kazayağı otunun diğer adı gazyak ve deli maydanoz şeklindedir. Uç kısımları uçucu yağ bakımından zengin olan bitki farklı yörelerde farklı isimlerle anılabilmektedir. Yemeği ve turşusu yapılabilen bu bitki isan sağlığı açısından birçok yarar sağlamaktadır.

Kazayağı Otu Tarifi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kullanım alanı oldukça geniş olan kazayağı otu böreği yapılabilir, salatası hazırlanabilir ya da köfte olarak tüketilebilir. Ispanak gibi pirinç ile birlikte yemeği yapılabilmektedir. Böreklerin içerisinde ve mücvere katılarak tüketilebilmektedir. Dilerseniz pidelerin içerisine katabilirsiniz. Yemeklerde ayrı bir lezzet meydana getiren kazayağı bitkisi nasıl pişirilir diye merak ediyorsanız tariflerinize eklemeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz aktarlardan kurutulmuş halini de alabilirsiniz. Kurutulmuş halini sıcak suda bekletip çay olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca kurumuş kazayağı bitkisini sıcak suda bekletip, ılık hale geldiğinde saçlarınız için kullanabilirsiniz. Böylece kepeğe veda edebilirsiniz.

Kazayağı Otunun Zararları Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bu bitkiyi tanımadan tek başınıza doğadan toplamayınız. Zehirli bir ot olan baldıran otu ile benzerliği nedeniyle sıklıkla karıştırılmaktadır. Temiz ederken mutlaka güvenli bir yerden almanız gerekir. Kazayağı otunun zararları bulunmamaktadır. Fakat sindirim sistemi için güçlü etkiler vardır. Bundan dolayı mide ya da bağırsak problemleriniz varsa doktora danışmadan tüketmeyiniz. Gebelikte tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Ayrıca aşırı tüketilmemesi gerekir.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz