Diyet

Keto Diyet Listesi Nedir? Ne Yenir? Neler Yasak?

11 Ocak 2020 - 08:50:40
Keto Diyet Listesi Nedir? Ne Yenir? Neler Yasak?

Keto diyet listesi; düşük karbonhidrat, yüksek yağ ve dengeli protein tüketimi içeren, şeker ve nişasta barındırmayan, sağlıklı bir menü örneğidir ve haftalık günlük olarak programları bulunmaktadır.

Keto Diyet Listesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Karbonhidrat alımını azaltan keto diyet listesi yağ oranını arttıran ve protein değerini dengeleyen bir beslenme sunmaktadır. Vücutta karbonhidrat azaldığı zaman vücut enerji üretmek için yağ yakmaya başlar. Bunun sonucunda ise vücut sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başlamaktadır. Keto diyet listesinin uygulanmasındaki amaç yağlı yiyecekler ile vücutta uzun süreli bir tokluk meydana getirmek, daha az yemek ve daha fazla yağ yakımının gerçekleşmesini sağlamaktır. Vücutta karbonhidrat ve protein eksikliğinden dolayı enerji üretmek için yağ yakımının başlaması keton olarak nitelendirilmektedir. Bu yöntem vücuttaki yağ kütlesinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Keto diyet listesi ilk olarak 1900'lü yıllarda epilepsi hastalarının iyileşmesi için önerilen beslenme şeklidir. 20. yüzyıldan bu amaçla uygulanırken günümüzde hem zayıflamak hem de daha sağlıklı olmak için uygulanmaktadır. Ketojenik diyetin amacı vücudu enerji üretmek için yağ yakımına zorlamaktadır. Genel olarak zayıflamak için uygulansa da aynı zamanda kandaki glikoz değerini stabilize etmek, vücudun insülin direncini düşürmek, endokrin sistemini düzenlemek gibi etkileri de bulunmaktadır. Tüm bunlar kilo almaya neden olan etkenlerdir ve ketojenik diyet ile tüm bunlardan kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Ketojenik Diyette Neler Yenir? Listede Neler Vardır?

Eğer ki vücudunuzda ketosiz etkisi yaratarak kilo vermek istiyorsanız deniz ürünlerini listenizde bulundurmalısınız. Keto diyet listesinin vazgeçilmez yiyecekleri arasında başta somon olmak üzere diğer balık türleri bulunmaktadır. Bunlar B vitaminleri, selenyum ve potasyum açısından zengin besinlerdir. İçlerinde karbonhidrat yoktur. Deniz ürünlerinde genel olarak karbonhidrat ya yoktur ya da çok az miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle rahatça tüketebilirsiniz.

Doğru hazırlanmış bir keto diyet listesinde peynir bulunmalıdır. Peynir karbonhidrat ve yağ bakımından düşük değere sahiptir. Ayrıca peynir tüketimi günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanmasına da yardımcı olur. Avokado karbonhidrat değeri düşük bir meyvedir ve diyette rahatça tüketilebilmektedir. İçerisinde pek çok vitamin ve mineral bulunan bu meyve lif açısından zengindir ve sindirim sistemi için faydalıdır. Ketonejik diyetin temel gıdası ise et ve kümes hayvanlarıdır. B vitamini, selenyum, çinko ve potasyum açısından zengin olan bu besinler karbonhidrat içermez ve protein açısından oldukça zengindir. Bunların yanında yumurta, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, kuruyemişler, sade yoğurt ve süzme peyniri de listede olması gereken besinler arasında yer almaktadır.

Keto Diyet Listesinde Neler Yasak?

Karbonhidrat alımının tamamen azalmasını sağlayan keto diyet listesinde nişasta içeren herhangi bir ürün bulunmamalıdır. Özellikle patates ve pancar nişasta açısından zengin sebzelerdir. Bu nedenle tüketilmemelidir. Günlük karbonhidrat limitinin aşılmasına neden olabilmektedir. Sosis salam gibi işlenmiş etler, unlu mamüller, alkol ve şekerli mısır gevrekleri tüketilmemelidir. Bunlar diyetin bozulmasına neden olabilir.

Keto Diyet Listesi Zararları Var mı?

İnsan vücudu için oldukça faydalı olan keto diyet listesi yanlış uygulandığında kanda ketozis oranın artmasına ve vücutta şok etkisinin oluşmasında neden olabilir. Bu diyette vücut aç kaldığında ve enerji üretemediğinde metabolizmanın yavaşlaması söz konusu olabilir. Bu diyet lif açısından çok zengin olmadığından sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyebilir ve kabızlık gibi sorunlara neden olabilir. Yağlı besinler tüketildiği için kötü kolesterolün yükselmesine neden olabilir. Bu tarz ihtimallerin gerçekleşmemesi için vücut yapınıza uygun olup olmadığına dikkat ediniz. Bu diyet asıl olarak pek çok fayda sağlayan bir menüden meydana gelmektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: