Kilo verdikten sonra kilo koruma programı nasıl olmalı?
Sağlık

Kilo Verdikten Sonra Kilo Koruma Programı Nasıl Olmalı?

07 Mayıs 2018 - 11:23:08

Diyet yaparak fazla kilolarından kurtulan kişilerin sonrasında kilo koruma programı hazırlaması ve bu şekilde verdiği kiloları geri almaması gerekmektedir.

Kilo Koruma Programı Nedir? Nasıl Yapılır?

Fazla kilolarından şikayetçi olan kişiler, düzenli olarak diyet yapmaya başlayarak kilolarını verebilirler. Bu süreçte zorlu günler geçirseler de amaçlarına ulaşan kişilerin sonrasında da kilolarını korumak adına belirli adımlar atması gerekmektedir. Diyetlerin yalnızca uygulandığı zaman bazında değerlendirilmesi doğru olmaz. Bunun yanında sonrasındaki kilo koruma döneminin de buna dahil edilmesi gerekmektedir. Bu aşamada kişiler, matematiksel olarak belirli bir denge kurarak kilo koruma programları gerçekleştirebilirler. Böylece verdikleri kiloları almadan fiziksel olarak uygun durumda kalmaya devam edeceklerdir.

Kilo Koruma Programı Listesi Nedir?

Kilolarını veren kişiler sonrasına hayatları boyunca bu diyeti yapmak zorunda değillerdir. Ancak bu sürecin sonrasında hiçbir şeyi önemsemeden beslenmek de kiloların geri alınmasına sebep olur. Bu aşamada kişilerin ne kadar besleneceklerini belirlemek için kalori değerlerinin incelemesi gerekmektedir. Eğer insanlar gün içerisinde harcadıkları kalori miktarı kadar kalori alırlarsa bu şekilde kilo almaları mümkün olmaz. İnsanlar gün içerisinde yaklaşık 2000 kaloriyi organlarını çalıştırmak için yaktığından dolayı bu düzeyi aşmadan beslenmelerine dikkat eden kişiler kilo almadan bu süreci geçeceklerdir. Spor yapmaya devam eden kişiler için yakılan kalori daha yüksek olacağından daha fazla kalori almak da mümkün olur.

Kilo Koruma Programı Nasıl Olur?

Kilo koruma programı uygulayacak olan kişiler, buna ne kadar devam edecekleri konusunda kesin ve net bilgiler ararlar. Ancak bu sürecin doğru bir şekilde işlemesi birçok farklı etmene bağlı olduğundan herkes için kullanılabilecek bir sürenin verilmesi çok mümkün değildir. Bu aşamada uzmanlar, kişilerin uyguladıkları diyet süresi kadar kilo koruma programına da devam etmesi gerektiğini belirtmektedir. Eğer ki insanlar 8 ay boyunca diyetlerine devam etmişlerse sonrasındaki 8 ay boyunca da kilo koruma programına devam etmelidirler. Genel olarak denge bu şekilde sağlanabilir. Aksi halde kişilerin mevcut kiloları, verdikleri kilolar ve günlük hareket miktarları etkili olduğundan net bir süre belirtilemez.

Kilo Koruma Programında Hangi Besinler Tüketilebilir?

Diyetlerini tamamladıktan sonra kilo koruma programına başlayan kişiler, bu süreç içerisinde istedikleri besinleri tüketebilirler ancak bu dönemde dikkatli olunması çok önemlidir. Diyetlerinde ekmek tüketmeyen kişileri bu sürecin arından koruma döneminde ekmek tüketmeye isterlerse başlayabilirler. Ancak bu tüketimin de birkaç dilimi geçmemesi ve beyaz ekmek yerine buğday ekmeği ya da kepekli ekmek gibi ürünlere yönelmek gerekir. Tatlı tüketimine de başlamak mümkün olurken bunu haftada ya da 15 günde bir şeklinde gerçekleştirmek önemli olacaktır. Bu sayede kişiler gerekli dengeyi sağlayabilirler. Kilolarını verdikten sonra kilo koruma programı çerçevesinde kilolarını koruyan kişileri ardından hayatlarına en güzel şekilde devam edeceklerdir.

Yorumlar
Özlem Gökçay 07 Mayıs 2018 - 11:33:08 Kiloyu korumak için nasıl bir program izlenmeli? Nasıl beslenmeli? Günde kaç kalori alınmalı? Ben diyet yaptım ve 15 kilo verdim. Şimdi kilomu sabitlemek istiyorum. Bunun için nelere dikkat etmem gerekiyor? cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: