Sağlık

Su Orucu Zayıflatır mı? Kaç Kilo Verdirir?

15 Aralık 2019 - 09:51:20
Su Orucu Zayıflatır mı? Kaç Kilo Verdirir?

Su orucu; şifa orucu olarak da nitelendirilen ve su dışında meyve sebze ağırlıklı beslenerek zayıflama sağlayan bir yöntemidir. Su orucu zayıflatır mı ve faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız; bu hem vücuda şifa veren hem de kilo vermeye yardımcı olan bir uygulama olarak belirtilebilir.

Su Orucu Zayıflatır mı?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanlar az hareket etmeye başlamıştır. Obezite gibi fazla kilodan kaynaklanan hastalıkların birçoğu yanlış beslenme ve az hareket nedeniyle gerçekleşmektedir. Bu tarz sağlık problemlerinin oluşmaması için bazı kilo verme yöntemlerinin uygulanması faydalı etkiler sağlayabilmektedir. Su orucu fazla kilolardan kurtulmak, vücutta yağ yakmak için etkili olan bir diyet programıdır.

Şifa orucu olarak da nitelendirilen su orucu, su haricinde aynı zamanda sebze ve meyve tüketilen bir diyet yöntemidir. Vücutta kiloya neden olan zararlı ve fazla yağların yakılmasına yardımcı olan bu yöntem aynı zamanda iç organların temizlenmesine, vücudun arınmasına, cilt sağlığının iyileşmesine yardımcı olur. Fakat yapılan bazı araştırmalara göre bu zayıflama yöntemi vücutta birtakım yan etkilere de neden olabilmektedir. Bu yüzden uzmanlar arasında farklı görüşler yaşanmaktadır.

Şifa Orucu Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verdirir?

Vücutta detoks etkisi meydana getiren su orucu yılda en az 1 kere yapılan bir uygulamadır. Süresi genel olarak 21 gün olacak şekildedir fakat değişkenlik gösterebilmektedir. Bu diyette her saat başı su içilmesi gerekmektedir. Sürekli su içerek vücuttaki kimyasal maddeler, genetiğiyle oynanmış zararlı yiyeceklerin zararları ve kanserojen etkisi bulunan zararlı maddelerden vücudu arındırarak, sağlık ve şifa sağlamaktadır. Bu yöntem ile verilen kilo miktarı kişiye göre değişkenlik göstermektedir.

Su orucunun uygularken ilk gün pişmemiş sebze ve meyve tüketimi sağlanmalıdır. Akşam 1 bardak suyun içerisine 1 kaşık ingiliz karbonatı atarak iyice erimesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. 2. gün 1 litre suya 2 limon sıkıp 2-3 kaşık bal atarak karıştırıp yarım çay bardağı içmelisiniz. 2.günden itibaren bu devamlı tüketilmelidir. Bunu tüketirken aynı zamanda her saat başı 1 bardak su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Diyet bu şekilde devam ederken akşam yürüyüş yapmayı unutmamalısınız. Ayrıca aç kalmak değil kiloya neden olmayacak şekilde sebze tüketimi yapmalısınız.

Su Orucu Sağlıklı mı? Faydaları Nelerdir?

Bağırsak temizliğinden oldukça etkili olan şifa orucu aynı zamanda yağ yakıcı etkisi sayesinde hem zayıflama hem de vücutta detoks etkisi meydana getirmektedir. Bağırsaklar vücudumuzun beslenmesi, arınması konusunda en yetkili organlardır. Bu nedenler bağırsaklarda meydana gelen kabızlık, hazımsızlık gibi sindirim problemleri kilo almaya neden olurken bağışıklığı da güçsüzleştirmektedir. Su orucu yaptığınız zaman vücudunuz karbonhidrat almadığı için enerji üretmek için vücuttaki fazla yağları yakmaya başlar ve etkili kalıcı zayıflama meydana gelir.

Su Orucunun Zararları Var mı? Yan Etkileri Nelerdir?

Yoğun olarak su tüketiminin gerçekleştiği bu zayıflama yöntemi ile vücuda karbonhidrat, yağ, protein ve vitamin alımı sağlanamamaktadır. Sağlansa bile yetersiz kalmaktadır. Aynı zamanda su orucunun kesin sonuçları bilimsel kaynaklara dayanmamaktadır. Eğer ki uzun süreli su ile beslenirseniz ve sebze meyve tüketmezseniz vücudunuz kas kaybı başlar. Bağ ağrıları meydana gelir. Vücutta gerekli enerji oluşmadığı için metabolizma yavaşlar. Vücutta mineral ve iyot kaybı yaşanır. Bunların yanı sıra kalp ve beyin hasarları da meydana gelebilir. Bu tarz durumların oluşmaması için su orucu yaparken aynı zamanda sebze ve meyve tüketimine yeterli miktarsa kırmızı ve beyaz et tüketmeye özen gösteriniz. Su orucunun bilimsel dayanağı olmamakla birlikte uzmanlar tarafında görüş ayrılıkları da sıkça meydana gelmektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: