Sağlık 25 Haziran 2021 - 23:38:31

Kirazın Faydaları, Vitaminleri, Zararları Nelerdir?

Kirazın Faydaları, Vitaminleri, Zararları Nelerdir?

Kiraz içerisinde bulundurduğu vitamin ve minerallerden kaynaklı olarak insan vücuda birçok konuda yardımcı olan meyve çeşididir.

Kiraz Nerede Yetişir? Neye Yarar?

Karadeniz ve Hazar denizinin arasında bulunan alan kirazın anayurdudur. Türkiye genelinde kiraz yetiştirilir. Meyveleri hızlı bir şekilde olgunlaşmaktadır. Kiraz ağaçlarının genel itibari ile beş ila altı yaşlarında verim elde ettikleri söylenir. Elde edilen verimin yoğun hale gelmesi için kirazın on ila on iki sene büyümesi gerekir. Yaz mevsiminin çok sıcak olmadığı, nem oranının dengeli olduğu, yayla özellikleri taşıyan yerlerde üretilebilir. Kirazın kas ağrılarını azaltma özelliği bulunur. Aşırı yorulan kaslar bir süre sonra ağrı yapar. Bu ağrılar kiraz aracılığı ile azaltılabilir. Bir diğer yararı da kalbe iyi gelmesidir. İçinde yoğun seviyede potasyum bulunduğundan dolayı kalp sağlığına fayda sağlar. Ayrıca potasyum kan basıncını düzenlemekte ve tansiyonu dengelemektedir.

Kirazın Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Sezonluk meyve çeşidinden biri olan kirazın tadı oldukça lezzetlidir. Ağacı üç ila dört metreye kadar uzanmaktadır. Sevdiği iklim türü ılımandır. Tadı oldukça mükemmel olan bu meyve insan sağlığına çeşitli konularda yarar sağlar. En önemli özelliklerinden biri içerisinde yoğun oranda antioksidan olması olarak gösterilir. A vitamini fazladır ve içinde B6, K, C vitaminleri bulunur. Magnezyum, demir ve potasyum oranı çok fazladır. Bahsi geçen mineral ve vitaminlerin olması vücut için faydalıdır. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan kiraz uykusuzluk problemini gidermektedir. Akşamları kiraz tüketilmesi ya da sabahları kiraz suyunun içilmesi melatonin alımını arttırmaktadır. Yapılan deneylerin sonucunda kiracın verimli uyku çekme hususunda etkili olduğu açıklanmıştır. Bazı kişilerin yaşadığı karın ağrısı, eklem ağrıları gibi sağlık problemlerinde etkilidir. Sindirim sisteminin sağlıklı olarak çalışması konusunda yardımcıdır. Çeşitli hastalıkların doğal tedavi edicisi olarak gösterilir.

Kiraz Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Yağları eritme özelliği bulunur. Karın yağlarının eritilmesi için bol bol kiraz tüketilebilir. Kirazın düzenli bir şekilde tüketilmesi hatta doğal kiraz suyunun içilmesi zayıflamaya yardım eder. Göbek bölgesindeki yağları hayatından çıkarmak isteyen kişilerin bu meyveyi bol oranda tüketmeleri önerilmektedir. Ayrıca cilt sağlığı konusunda da etkili meyvelerden biridir. Antioksidan oranının fazlalığından dolayı vücutta dolaşmakta olan serbest radikaller ile savaşma özelliği bulunur. Yaşlanmayı yavaşlatır.

Kirazın Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Kiraz normalden fazla tüketilmediği zaman herhangi bir zararının olmadığı uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Fakat aşırı şekilde tüketildiği taktirde vücuda çeşitli zararları olabilmektedir. Meydana gelen zararlardan biri mide bölgesinde yanma ve ekşimedir. Aşırı tüketilen kirazın diğer bir yan etkisi ise hassas cilde sahip olan kişilerde alerjilerin meydana gelmesidir. İshal problemi, kusma ya da şişkinlikler oluşabilir. Bunların dışında gün içinde tüketilen kiraz suyu cilt problemlerine destek sağlamaktadır. Serbest radikaller hücrelerin işlevini kaybetmesine yol açabilir. Bu durumu kiraz meyvesi ortadan kaldırmakta ve cilt sağlığına büyük oranda katkı sağlamaktadır.

  • kirazın faydaları
  • kirazın zararları
  • kiraz suyu
  • kiraz meyvesi
Yorumlar
Aynur Koçyiğit Yazın yemeyi en sevdiğim meyvelerden biri kiraz gerçekten. Kiraz detoksu yapmıştım daha önce kilo vermek için ve etkili sonuçlar almıştım. Saplarını da çay olarak içtiğinizde metabolizmaya yardımcı oluyor. Zayıflama sağlıyor. cevapla
Hakan Çokalkan Bir faydası olmasa bile sadece tadı bile yeter. Güzel kiraz yazın en güzel meyvesi bence. Bakıyorum da kirazın seveni çok demek ki bu yüzden çok zor uluyoruz biz. Manavlarda da çok pahalı oluyor genelde. cevapla
yorum yaz
Boy Uzatma Yöntemleri, Yolları ve Egzersizleri