Kol Sarkmaları İçin Egzersiz ve Çözüm
Yaşam

Kol Sarkmaları İçin Egzersiz ve Çözüm

06 Nisan 2019 - 21:40:29

Spor salonlarında ya da evlerde yapılan sporlarda kol sarkması için egzersiz yapmayı birçok kadın aksatırken yapılan en büyük hatalardan birisi olarak görülmektedir.

Kol Sarkmaları İçin Spor Hareketleri

Kadınlar, yaz aylarında giydikleri kıyafetlerde ya da her mevsimde tercih ettikleri elbiselerde kollarını açığa çıkarmaktadır. Kollarında sarkmalar olan kişiler bu durumda kendilerini rahat hissetmeyecek ve ayna karşısında kendisini beğenmeyecektir. Bu sebeple de evlerde kolaylıkla gerçekleştirilebilen dairesel kol egzersizi yapılmalıdır. Ayaklarını omuz genişliğinde açan kişilerin kollarını iki yana ayırması ve daireler çizmeye başlaması gerekmektedir. Kesinlikle dirseğin kırılmaması ve dik olması gerekir. Bu şekilde 25 tekrar yapan kişiler 15 saniye dinlenerek tekrar başlamalıdır. Günde 10 set bunun yapılması son derece önemlidir.

Kollardaki Sarkmalar İçin Ne Yapılmalı?

Makas egzersizi kollarda meydana gelen sarkmaların toparlanmasında kişiye destek olmaktadır. Kişilerin bu egzersizi uygulaması için ayakta olması ve ayaklarını omuz genişliğinde açması gerekmektedir. Sonrasında kollarını yana doğru ayıran kişilerin hızlı bir biçimde kollarını öne getirmesi ve kollarının "X" şeklini almasını sağlaması gerekmektedir. Bu hareket yapılırken ilk tekrarda sağ kolun üstte, ikinci tekrarda sol kolun üstte olması gerekmektedir. Sürekli kollarının pozisyonunu değiştirerek bu hareketi yapan kişilerin 20 tekrar uygulaması önemlidir. 15 saniye dinlenme süresinin ardından tekrar harekete başlanabilirken bunun toplamda 10 defa uygulanması gerekli olmaktadır. Bu egzersiz de kol sarkmalarına karşı uygulanabilen muhteşem seçeneklerden birisidir.

Kollardaki Sarkmaları Toparlamak İçin Egzersiz

Birçok kişinin bilmediği top egzersizi, kol sarkmalarında harika etkiler gösterecektir. Bu egzersizi yapmak için de herhangi bir ekipmana ihtiyaç duyulmamaktadır. Ayakta dururken kollarını iki yana açan kişiler, düzenli olarak top okşarmışçasına kollarını saat yönünde çevirmelidir. Bu hareketi yaptıklarında arka kollarının kısa süre içerisinde sızlamaya başladığını hissedeceklerdir. Bu durum hareketi doğru yapmalarından ve oradaki kaslarının çalışmaya başlamasından kaynaklanmaktadır. 20 defa tekrarlanarak bir seti tamamlayan kadınların sürekli olarak dinlenerek toplamda 10 set yapması gerekmektedir. 1 sette yeteri kadar yorulmayan kişiler set sayısını 15 sete de çıkarabilmektedir.

Kol Sarkmaları Nasıl Giderilir?

Dirsekten itme ve gerdirme hareketi ile sarkmaları engelleyebilirsiniz. uygularken ayaklarını omuz genişliğinde açan kadınların kollarını de her iki yana doğru açması ve ellerini yumruk yapması gerekmektedir. Yumrukların yere paralel bir hale getirilmesi gerekirken kol içlerinin yana bakması gerekmektedir. Sonrasında kolların dirseklerden bükülerek göğüs hizasında birleştirilmesi gerekmektedir. Bu işlemde her iki yumruğun göğüs hizasında birbirine kavuşması gerekmektedir. Bu şekilde kol sarkmalarını engelleyecek dördüncü egzersiz seçeneği de gerçekleştirilmiş olur. Bu egzersizde 20 defadan 10 set uygulanması gereken hareketlerden birisidir. Sabah kalktıklarında kendilerini çok iyi hisseden kadınlar düzenli olarak bu egzersizleri yaparak kol sarkması sorunundan kurtulabilmektedir. Düzenli olarak uygulanan kol sarkması egzersizleri sorunun kökten çözülmesini sağlayacaktır. Çok uzun bir süre bu egzersizleri yapmayan kişiler aynı sorunlar ile baş başa kalabilmektedir.

Yorumlar
Esma Gürel 06 Nisan 2019 - 21:50:29 Ben kilolu biri değilim ama kollarımda biraz fazlalıklar var. Bu fazlalıklarda sarkmaya neden oluyor. Spor yaparak toparlayabileceğimi belirtiyorlar ama kaç günde istediğim sonucu elde edebilirim bunu öğrenmek istiyorum. Beslenme düzenine de dikkat etmek gerekiyor sanırım sadece sporun işe yarayabileceğini düşünmüyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: