Sağlık

Kolesterol Diyeti Nasıl Yapılır? Beslenme Listesi Nasıl Olmalı?

12 Kasım 2017 - 07:34:03
Kolesterol diyeti nasıl yapılır? Beslenme listesi nasıl olmalı?

Kolesterol hastalığı insan vücudunda çok ciddi etkiler gösterirken can kayıplarına dahi sebep olabilmektedir. Bu sebeple de insanlar, kolesterol düzeylerinin çok düşük ya da çok yüksek olmamasına dikkat etmek için kolesterol diyeti uygulayabilir.

Kolesterol Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Genel olarak insanların beslenmeleri bunu etkilerken kolesterol hastalığı olmayan kişilerde yedikleri besinler kolesterol düzeylerinin çok yüksek ya da çok düşük düzeye düşmesine sebep olmaz. Ancak hastalığı olan kişiler kısa süre içerisinde tehlikeli değerlere ulaşabilirler. Bu sebeple de bu kişilerin yedikleri besinlerin tamamına dikkat etmesi gerekmektedir. Bunu da kendileri için hazırlanmış olan diyet listeleri ile gerçekleştirebilirler. Kolesterol diyeti kişiye göre farklılık gösterse de genel hatlarıyla aynı olacaktır.

Kolesterol Hastaları Neler Yemeli?

Sabahları kolesterol hastalarının meyve suyu tüketmeleri son derece doğru bir tercih olacaktır. Bu aşamada bir bardak portakal, greyfurt ya da havuç suyu ile birlikte gerekli C vitamini vücuda alınabilir. Bunun yanında 1 bardak yağsız süt içen kişiler kolesterol dengelerini en iyi şekilde sağlayacaklardır. Bu içeceklerden birisini kahvaltıdan önce içerlerken birisin kahvaltı sırasında tüketebilirler. 1 dilim ekmek, kibrit kutusu kadar az yağlı peynir, 8-9 adet zeytin, 1 adet domates ve salatalık ile birlikte kahvaltı öğünü tamamlanabilir. Bu öğün ile karınları gayet iyi bir biçimde doyan kişiler bunun yanında kolesterol dengelerini de bozmamış olacaktır. Öğle öğününde ana yemek olarak derisiz tavuk eti ya da baklagil yemekleri tercih edilebilmektedir. Bunun yanı sıra 1 porsiyon sebze yemeği tercihen kullanılabilmektedir. Buna ek olarak 150 gram yağsız yoğurt bu tarz yemekler ile iyi giderken kolesterol için de faydalı olacaktır. 1 dilim ekmek ya da 2 kaşık pilav bu yiyeceklere ek olarak kullanılır. Tercihe göre yemeğin yanında tüketilen bir kase salata ya da sonrasında tüketilen 1 porsiyon meyve ile birlikte öğle yemeği de atlatılmış olacaktır.

Kolesterol Diyeti Nasıl Olur?

Genel olarak akşam yemeklerinde sebze yemeklerinin kullanımı önerilmektedir. Ancak gün içerisinde zaten sebze yemeği tüketilmişse akşamları ızgara et tüketimi de oldukça uygundur. Bunun yanı sıra eti buğulama şeklinde hazırlamak da kolesterol hastaları için uygun düşecektir. Izgara et konusunda kırmızı et, tavuk ya da balık eti seçeneklerinin tamamı değerlendirilebilir. Bu ana yemeğin yanında bir su bardağı pirinç ile hazırlanan pilav tüketmek son derece yararlı olacaktır. Yemeğe eşlik etmesi için yarım kase yoğurt kullanılabilirken meyve ile akşam yemeği bitirilmektedir. Meyve konusunda da dikkatli olunması gerekirken çilek her zaman en uygun meyve olacaktır.

Kolesterol Diyetinde Hangi Meyveler Yenir?

Eğer gün içerisinde kolesterol hastaları acıkırlarsa meyve ile ara öğünlerini gerçekleştirebilirler. Kolesterol diyeti yaparken genelde şeftali ve çilek tercihleri en popüler tercihler olurken C vitamini içeren meyveler de rahatlıkla tercih edilebilmektedir.

Yorumlar
Filiz Dündar 12 Kasım 2017 - 07:44:03 Kolesterol diyeti nedir kimler yapabilir? Kolesterol rahatsızlığı olmayan kişiler bu diyeti yapabilir mi? Daha sağlıklı beslenmek ve daha sağlıklı olmak için bu diyeti yapmayı planlıyorum. Yapanlar var mı sonuçlar nasıl?cevapla
Firuzan Sevecen 17 Eylül 2018 - 14:44:28 Kolesterol diyetinde yasaklar konusunda biraz bilgi almak istiyorum. Diyeti yaparken nelerden uzak durmak gerekiyor ve neleri yememek gerekiyor? Yapanlar varsa diyetin etkilerinden bahsederse çok sevinirim. Kolesterol hastasıyım bunun için uygulayacağım.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: