Karbonhidrat diyeti zayıflatırmı? Nasıl yapılır?
Diyet

Karbonhidrat Diyeti Zayıflatırmı? Nasıl Yapılır?

12 Kasım 2017 - 04:43:31

Yakın dönemde gündemde olan çok sayıda farklı diyet bulunurken karbonhidrat diyeti de bu diyetlerden birisi olarak gösterilebilir.

Karbonhidrat Diyeti Nedir? Ne İşe Yarar?

Birçok kişinin karbonhidrat diyeti ile kilo vermesi, farklı insanların da bu diyete yönelmesine sebep olurken bu diyet ile birlikte sonuca gitmeye çalışılıyor. Bu aşamada diyetin ana amacı karbonhidrat tüketimini minimum düzeye indirerek insanların kilo vermesi olarak gösteriliyor. Bu aşamada insülin seviyesinin de sürekli üstte tutulması ile birlikte insanlarda açlık hissi oluşmuyor ve çok daha az tüketilen gıdalar sayesinde uzun süren tokluklar elde ediliyor. Bu durum da kişilerin kısa süre içerisinde kilo vermesini sağlıyor.

Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?

Fazla kilolarından kurtulmak için karbonhidrat diyetine başlamayı düşünen kişiler karbonhidrat diyeti nasıl yapılır sorusunun cevabını en iyi şekilde öğrenmek ve her adımı doğru bir şekilde uygulamak istiyor. Bu diyetin ilk etabında kişilere günde en az 1 saat spor yapmaları öneriliyor. Eğer insanlar bu diyeti yaparlarken çok daha fazla spor yapıyorlarsa bu diyet onlar için uygun olmuyor. Benzer bir biçimde hiç spor yapmayan kişiler de diyet ile birlikte çeşitli rahatsızlıklar yaşayabiliyorlar. Bu aşamada diyetin içerisinde kesinlikle tüketilmemesi gereken besinler yer alıyor. Bu besinlerin başında tahıl ürünleri gelirken onları şekerli ürünler takip ediyor. Bu diyet boyunca kişilerin kesinlikle şeker tüketmemesi gerekiyor. Trans yağlar ve yapay tatlandırıcılar da diyet çerçevesinde kişilere yasaklanırken işlenmiş gıdalar da son olarak yasak gösterilen gıda sınıfını oluşturuyor. Bu doğrultuda karbonhidrat diyeti nasıl yapılır sorusunun süre bazında cevabını arayan kişiler de 6 gün diyet uygulayıp 1 gün izin günleri olduğunu öğreniyorlar. Bu şekilde istedikleri kiloya inene kadar kişiler diyetlerine devam edebiliyorlar.

Karbonhidrat Diyeti Listesinde Neler Var?

Sabah kahvaltısında kişiler ilk etapta ekmek tüketmeyecekleri için doyamayacaklarını düşünüyorlar. Ancak bu düşünceye karşın doğru besinlerin tüketimi kişilerin doygunluk miktarlarını rahatlıkla yükseltebiliyor. Kişiler sabah kahvaltılarında omlet ya da kaynamış yumurta tüketerek öğünü geçiriyorlar. Yanında şekersiz çay ya da kahve içmek de serbest olurken farklı bir besinin kullanılmaması gerekiyor. Öğlen yemeği geldiğinde seçenekleri biraz daha artan kişiler sebze yemeklerinden istediği yemeği tercih edebiliyor.

Karbonhidrat Diyetinde Neler Yenir?

Genel olarak her gün aynı yemeği yemelerinin karbonhidrat diyeti için bir zararı olmuyor ancak bu durumda vücut farklı vitamin ve minerallerden eksik kalabiliyor. Sebze yemeğinin yanında yoğurt tüketen kişiler sonrasında kuruyemiş ile öğünü kapatıyor. Akşam yemeği, bu diyetin en fazla çeşit sunulan öğünü olarak gösterilebilir. Akşam yemeğinde ızgara et tüketebilen kişiler isterlerse tekrar sebze yemeği de tüketebiliyor. Balık ya da tavuk eti de tüketilebilecek olan besinler arasında yer alırken uzmanlar öğle yemeği ile akşam yemeğinde tüketilen besinlerin istendiğinde yer değiştirilebileceğini belirtiyor. Bu doğrultuda kişiler kendilerine en uygun halde diyeti uygulayabiliyorlar.

Yorumlar
Tülay Sakar 12 Kasım 2017 - 04:53:31 Karbonhidrat diyeti yapanlar var mı? Bu diyette yemek listesinin nasıl olması gerekiyor? Diyetin besin değerleri hakkında bilgisi olan var mı? Bu diyeti uygulayarak ayda yaklaşık olarak ortalama kaç kilo verebilirim?cevapla
Seda Esen 17 Eylül 2018 - 14:32:09 Karbonhidrat diyeti yapanların yorumlarını biraz inceledim. Aslında kolaya benziyor liste fakat ne kadar kilo verdirir onu tahmin edemiyorum. Örnek menüler lezzetli görünüyor yani yapsam kesin zayıflar mıyım bilemedim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: