Akciğeri ne temizler? Akciğeri temizleme yolları
Sağlık

Akciğeri Ne Temizler? Akciğeri Temizleme Yolları

08 Mart 2018 - 10:56:11

Dışardan alınan oksijeni vücuda dağıtmaktan sorumlu olan akciğer, birtakım dış etmenlere bağlı olarak zarar görebilir ve kirlenebilir. Akciğeri temizlemek için bazı doğal yöntemler uygulamak gerekmektedir.

Akciğeri Ne Temizler? Ne Güçlendirir?

Akciğeri temizlemek için öncelikle akciğerin hasar görmesine neden olan etmenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Sigara alkol gibi alışkanlıklara son verip sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığına geçilmesi gerekmektedir. Bunun yanında birtakım egzersizlerin de yapılması gerekmektedir. Keçiboynuzu, sarımsak, zencefil, üzüm çekirdeği ve tere gibi besinler içerisinde bulunan antioksidan özellikleri sayesinde hem akciğeri temizler hem de kansere karşı koruyucu etkiler meydana getirirler. Sağlıklı ve doğal beslenme bu süreçte oldukça önemlidir.

Akciğeri Temizleme Yolları Nelerdir?

Ciğerleri temizlemek için birçok yöntem geliştirilmiştir. Günümüzde sigara tüketimi her geçen gün artış göstermektedir. Bu durum akciğerin kirlenmesine neden olmaktadır. Sadece içenler değil pasif içiciler de bu konuda oldukça zararlı etkiler görmektedir. Bu zararlı etkileri ortadan kaldırmak için birtakım doğal yöntemler bulunur. Akciğeri temizleme yolları şu şekildedir:

 • Akciğer detoksu yaparak ciğerlerinizi temizlenme sürecini hızlandırabilirsiniz.
 • Vücudunuzdan toksin atmanıza yardımcı olacak doğal besinler tüketmeye dikkat ediniz.
 • Sağlıklı ve düzenli beslenmek ciğerlerin temizlenme sürecini hızlandıracaktır. Bunun yanında düzenli spor yapmakta gerekmektedir.
 • Her gün düzenli yürüyüşler yapınız ve nefesinizin açılmasını sağlayınız.
 • Sigara ve alkolü tamamen bırakınız. Özellikle sigara içeriğinde akciğere zararlı olan birçok zehir barındırmaktadır.
 • Birtakım doğal kürlerden ya da detokslardan faydalanarak ciğerlerinizi temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Günde en az 2 litre su içiniz. Su vücudunuzun temizlenmesinde oldukça etkilidir.

Akciğer Detoksu Nasıl Yapılır?

 • Sağlıklı bir şekilde ciğerlerin temizlenmesi için detoks yapmadan önce süt ve süt ürünlerinin tüketimini bırakmalısınız. Çünkü vücut bu tarz ürünlerden toksin alır ve toksin alımının durması için bu besinlerin tüketiminin durdurulması gerekir.
 • Sabah kahvaltı yapmadan önce 1 bardak suyun içerisine limon suyu sıkıp içiniz. Bunun ardından greyfurt ya da ananas suyu içiniz. Bunlar antioksidan özelliği yüksek meyvelerdir ve vücudunuz için oldukça faydalıdır.
 • Kahvaltı ile öğle yemeği arasında havuç suyu içiniz. Havuç suyu kanınızda alkali özellikler sağlayacaktır.
 • Öğlen vaktinde muz, kayısı ya da armut suyu içiniz. Bu meyve suları potasyum açısından oldukça zengindir.
 • Akşam uyumadan önce yaban mersini suyu içerek akciğerlerinizde var olan bakterilerin dışarı atılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Günde yaklaşık 20 dakikalık banyo yapınız. Böylece toksinler terleme yoluyla vücuttan atılır.

Tüm bu yöntemleri 3 gün boyunca uygulayarak ciğerlerinizde detoks etkisi yaratabilirsiniz.

Akciğerin Önemi ve Temizleme Yolları

Akciğer vücudun dengeli çalışması için oldukça önemli bir organdır. Bu nedenler hasar görmesi birçok hastalığa neden olabilmektedir. Ciğerleri zararlı maddelerden ve bakterilerden korumak gerekir. Eğer ki bu konuda önlem alınmazsa akciğer kanseri, koah gibi hastalıklar meydana gelmektedir. Tüm bunların oluşmaması ve akciğeri temizlemek için sağlıklı beslenmeli ve akciğere zarar veren her türlü alışkanlığın bırakılması gerekmektedir.

Yorumlar
Gülşen Coşkun 08 Mart 2018 - 11:06:11 Akciğeri temizleyen formül nedir? Sigaray bırakalı 1 ay oldu ama öksürüğüm geçmedi. Ciğerleriin temizlenmesi ve balgamın gitmesi için nasıl bir kür uygulamalıyım? Ciğerlerin temizlenmesini sağlayan kür nedir?cevapla
Hakan Yılmaz 11 Ocak 2019 - 12:09:22 Yıllar boyu sigara kullandım şimdi bıraktım ama sürekli öksürüyorum. Ciğerlerim kendini toparlayamadı. Yaklaşık 2 aydır hiç içmiyorum. Akciğer temizleyen kürleri denemek istiyorum. Daha rahat nefes almamı ve öksürüğümü azaltacak doğal gıdalar ve kürler neler diye araştırıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: