Sağlık

Kuduz Aşısının Yan Etkileri, İçeriği, Koruyuculuğu

28 Ocak 2019 - 13:40:07
Kuduz aşısının yan etkileri, içeriği, koruyuculuğu

Hayvan ısırıklarının olması durumunda vurulan kuduz aşısı belirli yan etkiler ortaya çıkarabilirken bunlar insanlar için çok büyük sorunlar yaratmamaktadır.

Kuduz Aşısı Nedir? Ne İşe Yarar?

Hayvanlardan insanlara bulaşabilecek çok sayıda farklı hastalık bulunurken bu hastalıklar genel olarak insan sağlığını ciddi biçimde tehdit eder. Bu sebeple de insanlar risk almamak adına aşılarını vurularak hastalıklardan korunmayı amaçlamaktadır. Esas olarak bir hayvan hastalığı olan kuduz, insanların hayvanlar tarafından ısırılması ile birlikte insanlara geçebilir. Bu durumda insanların mümkün olabilecek en kısa süre içerisinde kuduz aşısı vurulması gerekmektedir. Genelde bu hastalığın belirtileri ilk günlerde kendisini göstermezken birkaç hafta sonra belirtileri ortaya çıkar ve insanları ciddi tehlikeler beklemektedir.

Kuduz Aşısı İçeriği ve Koruyuculuğu Nedir?

Aşılar hastalık vücuda tam olarak bulaşmadan önce yapılır ve insanların bu hastalığa karşı bağışıklık kazanması amaçlanmaktadır. Bu aşıların içeriğinde hastalığa sebep olan mikroorganizmalar yer alır. Bu mikroorganizmalar vücuda salınır ve vücuda mikroorganizmalar ile nasıl savaşılacağı öğretilir. Hastalık gerçekten insanlara bulaştığında da vücut direkt olarak tepki vererek insanların hastalıktan etkilenmemesini sağlar. Kuduz aşısı da hayvanlar tarafından ısırılan kişilere en kısa sürede uygulanır ve böylece hastalık tam olarak vücuda nüfus etmeden aşının işini yapması sağlanmaktadır. Koruyuculuğu oldukça yüksek olan bu aşı, insanların tedavisi için yeterli olmaktadır. Bazı durumlarda aşıya dahi ihtiyaç duyulmaz.

Kuduz Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Kuduz aşısı vurduran kişilerde yan etkiler hemen ortaya çıkabilirken ortadan kaybolması genel olarak birkaç gün sürmektedir. Bu yan ektilerden bazıları insanlarda sıkça görülürken bazıları nadiren ortaya çıkar. Sıklıkla görülen yan etkilerden ilki aşının vurulduğu yerde ağrı ve şişliktir. Birçok hasta bundan şikayet etmektedir. Buna ek olarak baş, mide ve karın ağrıları sıklıkla insanları zorlayan durumlar arasında gösterilebilmektedir. İnsanların sindirim sistemleri de aşıdan olumsuz şekilde etkilenirken ishal problemi kendisini gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra insanlar kendilerini sürekli olarak hasta hissetmeye başlarlar. Hastalarda ateşin yükselmesi ya da baş dönmesi gibi şikayetler de ortaya çıkabilmektedir.

Kuduz Aşısının Nadiren Görülen Yan Etkileri Nelerdir?

Kuduz aşısından sonra bazı etkiler nadiren kendisini göstermektedir. Birçok kişide bunların görülmüyor olması insanların daha fazla tedirgin olmasına sebep olur ancak bu durum son derece normaldir. Kafa karışıklığı bu yan etkilerin ilki olarak gösterilebilir. Özellikle yaşlı insanlarda bu yan etki ortaya çıkabilmektedir. Hareket etmede zorlanma ve yutkunma zorluğu da kuduz aşısını vurduran kişilerde nadiren görülen yan ektiler arasında sayılmaktadır. Bazı kişilerde felç ve bacaklarda hissizlik gibi ileri seviye yan etkiler görülebilmektedir. Çok nadir de olsa nöbet geçiren hastalara rastlanmaktadır. Özellikle köpekler tarafından ısırılan kişilerin en kısa sürede kuduz aşısı vurdurması gerekirken en kısa sürede bunu gerçekleştirmesi önem arz etmektedir.

Yorumlar
Ayşen Tekin 28 Ocak 2019 - 13:50:07 Kedilerde kuduz aşısının yan etkileri neler oluyor ve ne kadar sürüyor bilmem gerekiyor. Yavru bir kedi sahiplendim. Aşılarını yaptıracağım şimdi teker teker ama nelere dikkat etmem gerekiyor çok bilmiyorum. Bu aşıyı kaç kere yaptırmak gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: