Sağlık08 Eylül 2020 - 19:27:32

Küme Baş Ağrısı Nedir? Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Küme Baş Ağrısı Nedir? Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Birkaç hafta boyunca küme halinde gelen ve şiddeti yüksek olan küme baş ağrısı, şiddetli bir türdür.

Küme Baş Ağrısı Nedir, Ne Demek?

Küme baş ağrısı kişileri gece uykusundan uyandırır. Şiddeti fazla olan bu ağrı genel olarak göz etrafında oluşur. Küme döneminde sık ataklar meydana gelir ve sonrasında iyileşme gerçekleşir. İyileşme dönemi ise haftalarca, aylarca ve senelerce devam etmektedir. Bu ağrılar ciddi bir tehlike barındırmamaktadır. Nadir görülmekte ve hayat kalitesini bozmaktadır. Etkili gerçekleştirilen tedaviden sonra atak süresi kısaltılabilmekte ve ağrı katlanılır hale gelmektedir. İlaçlar ise ağrı dönemini kısaltabilmektedir.

Küme Baş Ağrısı Nedenleri Neledir?

Nedeni kesin bir şekilde belli olmayan ağrılardır. Fakat bu ağrılarda bedenin biyolojik saatinde anormallikler olduğu söylenebilir. Bu ağrıların tetikleyicileri stres, hormonal değişiklik ya da besinler değildir. Fakat alkol kullanmak ağrıyı tetikler veya arttırır. Dolayısı ile bu ağrıya sahip olan kişilerin alkolden kaçınmaları gerekmektedir. Diğer tetikleyicilerden biri bazı ilaçların kullanımıdır. Çeşitli risk etkenleri bulunur. Cinsiyet faktörü, yaş, alkol kullanmak, sigara, aile hikayesi risk etkenlerindendir.

Küme Baş Ağrısı Kimlerde Görülür?

Kadınlara oranla erkeklerde daha çok görülen ağrı çeşididir. Her yaş aralığında gelişebilmekte fakat çoğunlukla yirmi ila elli yaş aralığında görülmektedir. Sigara kullanmak başlıca neden olarak gösterilebilir. Fakat sigaranın bırakılması da ağrıların geçmesine yardım etmemektedir. Küme baş ağrısı türüne sahip olan kardeş veya ebeveynlerin olması kişinin yakalanma riskini arttırmaktadır. Alkol kullanılması atakları tetikleyen bir etkendir.

Küme Baş Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Küme baş ağrısı belirtileri arasında göz kenarlarında şişme, yüzün solması, kızarması, burun akıntısı, şiddetli ağrıların oluşması, huzursuz hissetmek, göz kapağında düşme oluşması gösterilir. Bunlar haricinde şiddetli ve dayanılmaz ağrılar oluşur. Dayanılmaz ağrılar çoğunlukla bir göz etrafında gelişir. Ağrılar bazı zamanlarda boyun, yüz, omuz gibi alanlarda yayılma meydana gelir. Yüz ve alın bölgesinde terleme oluşur. Ağrıdan etkilenen kısımda burun akıntısı, tıkanıklık oluşur. Gözden yaş gelebilir. Ağrıya maruz kalan kişilerin yatma ya da oturma hissi oluşmaz. Bunun yerine ağrı şeklinden dolayı kişi ileri geri olacak şekilde sallanmakta ve dolaşmak ister. Ağrılar bir anda başlamak ve yoğunluğu azalmakta sonrasında bitmektedir. Ataktan sonraki süreçte kişiler ağrı hissetmez fakat tükenmişlik hissi ortaya çıkar.

Küme Baş Ağrısı Tedavisi Nasıl Olur?

Kişinin ani bir şekilde ve şiddetli olarak ağrısı ortaya çıkarsa doktora gitmelidir. Beyin tümörü, menenjit, inme şeklindeki rahatsızlıkları anımsatan kusma, bulantı, yüksek ateş halinin olması durumunda zaman kaybedilmemelidir. Kafa karışıklığının olması, konuşma zorluğu uyuşma ve nöbetler doktora gidilmesini işaret eder. Küme baş ağrısı kötüleştiği zaman veya kafa travmasından sonra oluşan ağrılar için doktora gidilmelidir.

Yorumlar
Duygu ÖztürkKüme baş ağrısı sendromunun nasıl birşey olduğunu bilmiyorum. Başım sürekli ağrıyordu bunun için doktora gittim. Baş ağrısı çeşidimin ne olduğunu o zaman öğrendim. Gerçekten de bazı zamanlar inanılmaz derecede acı verebiliyor.cevapla
yorum yaz
Vişnenin Faydaları, Zararları, Vitaminleri ve Özellikleri Nedir?