Yaşam

Maca Kökü Nedir? Kullanımı, Zararları, Faydaları ve Fiyatı

08 Eylül 2020 - 23:17:48
Maca kökü nedir? Kullanımı, zararları, faydaları ve fiyatı

Son zamanlarda popülerliği artmakta olan maca kökü turpgiller familyasına ait bitki tülerinden biridir.

Maca Kökü Nedir? Ne İşe Yarar?

Maca kökünün diğer isimleri peru ginsengi, lepidium meyenii ve maca turpudur. Bolivya'da bulunan And dağları ve Peru'da yetişir. Kökleri sağlık için önem teşkil eder. Yapılan birçok araştırmada köklerin sağlık üzerindeki faydaları tespit edilmiştir. Yetiştirildiği yerler ekolojik anlamda temizdir. Maca kökü toprağı besleyen maddeler sahiptir. Bu sayede kimyasal maddeler maruz kalmamaktadır. Kökler Peru'da bulunan halk tarafından tahmini olarak iki bin yıldır kullanıldığı söylenir.

Maca Kökünün Faydaları Nelerdir?

Hormonal dengesizlikleri düzeltir ve libidoyu arttırır. Özelliklerinden dolayı çeşitli zümreler bitkinin kullanımını tercih eder. Şekil olarak turp kökü ve şalgamı andırmaktadır. Kökler işlenerek toz biçimine getirilmekte ve bu şekilde kullanılmaktadır. Köklerin içerisinde kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, iyot, lifler, doğal şekeri protein, yağ asitleri, B12, B1 ve çinko vardır. Bahsi geçen besinler sinir sisteminde etkilidir. Bu sayede sinirler beslenmekte ve sakinleşmektedir. Sindirim sistemini uyarmaktadır. Köklerin içinde demir olduğu için vücudun dinç olmasını sağlamaktadır.

Maca Kökü Nereden Alınır?

Faydaları olan maca kökü tablet, kapsül ya da toz şeklinde satılır. Alınabilecek satış noktaları aktar ve eczanelerdir. Ucuz bir ürün olmadığı için çok fazla kişi almamaktadır. Ürünün alınacağı yerin güvenilir yerler olması önemlidir. Hastalığı olan kişilerin hekime danışmadan bu kökü kullanmaları oldukça sakıncalı sonuçlara yol açar. Çocukların iştahını açma özelliği olduğu için hızlı gelişme sağladığı gibi enerji yükselmektedir. Fakat hekim tavsiyesinin olmaması halinde on beş yaşın altındaki çocuklar bu kökü kullanmamalıdır. Kullanacak kişinin hekime ilk olarak hekime danışması gerekir. Yan etkisinin olup olmadığı merak edilir. Yan etkisi aşırı kullanımı halinde mide rahatsızlığına yol açması ve uyku düzenini bozmasıdır.

Maca Kökü Nasıl Kullanılır?

İlk olarak maca kökünün bitki olduğunu bilmek gerekir. Kökler ilaca kıyasla daha güvenlidir. Bitkinin yan etkileri bazı insanlar tarafından tolere edilse de olumsuz bir durum gerçekleşmesi halinde hastaneye gidilmesi gereklidir. Toz şeklinin güçlü olduğu söylenir. Önerilen gün içindeki toz oranı bin beş yüz ila üç bin miligramdır. Miktarın gün içinde üç parçaya bölünmesinin gerekli olduğu söylenmektedir. Kullanım detaylarının mutlaka eczacıya sorulması gerekmektedir. Toz bitkisel çay, tatlı, yoğurt, çerez, evde yapılan alkolsüz içeceklerle kullanılabilmektedir. Kullanımında önce hekime danışılması ve ayrı kullanılan ilaçların belirtilmesi gerekmektedir.

Maca Kökü Neye İyi Gelir?

Adapte etme özelliği olduğu için vücudun bazı etkenlere olan direncini arttırır. Bu etkenler anksiyete, stres, yorgunluk ve travmadır. Ruhsal ve fiziksel problemler karşısında mücadele etme gücünü arttırdığı söylenmektedir. Depresyonun neden olduğu etkileri azaltmaktadır. Enerji seviyesini arttırdığı için sporcular bu bitkinin kullanımını yüksek oranda tercih etmektedir. Saç dökülmelerini azaltan maca kökü aynı zamanda konsantrasyon bozukluğu problemlerinde etkilidir.

Yorumlar
Arzu yüzügüzel Maca kökü tozu, fiyatı hakkında bilgi almak için araştırma yaptığımda ne işe yaradığına kadar her şeyi öğrenmiş oldum. Bu bitki kökünü kullandığınız zaman enerjik oluyorsunuz. Vücut için gerçekten faydalı ve etkili diyebilirim. cevapla
Sevgi Topçu and dağlarında yetişen maca kökleri öğütülüp un haline getirip kullanılınca göğüslerde büyüme oluyormuş bugün böyle bir haber okudum. maca tozu göğüs büyütüyor diye bugün birçok sitede haber vardı ama doğru mu yalan mı bilmiyorum gerçekten kullanıpta faydasını gören var mı cevapla
yorum yaz