Muhabbet kuşları ne yer? Muhabbet kuşları hakkında bilgi
Sağlık

Muhabbet Kuşları Ne Yer? Muhabbet Kuşları Hakkında Bilgi

09 Eylül 2018 - 03:07:50

Evde beslenebilen ve bakımı oldukça kolay olan muhabbet kuşu, kuş türlerinden bir tanesidir.

Muhabbet Kuşları Ne Yer?

Kuşun güvenin kazanılıp kazanılamayacağı, ürkek, suskun gibi özellikleri ilk günden anlaşılabilir. İlk günden itibaren onun yanında olmak gerekebilir. Çok fazla konuşmalı ve ilgi gösterilmelidir. Çoğunlukla kuşlar kutu içerisinde verilir. Deliği açılmış olan kutunun içerisindeki kuş yaz veya kış mevsiminin koşullarından korunmalıdır. Muhabbet kuşu kutudan çıkarılırken direkt olarak kafesin içerisinde girecek şekilde ayarlanmalıdır. Karalık ortamdan aydınlık yere geçen kuş hızlıca kafese girebilmektedir. Sonrasında kuş yalnız bırakılır ve bu şekilde etrafı gözlemler. Alışma süreci olan kuşlar etrafı dikkatli bir biçimde incelemektedir. Kendini rahat hissettiği zaman bir şeyler yemeye başlar.

Muhabbet Kuşlarına Nasıl Bakılır?

Kuşun olduğu odada sigara içiliyor ise uyumadan önceleri oda havalandırılmalıdır. Geceleri ışıklar kapatılmasına rağmen kuşun odasında az ışık veren lamba açık bırakılır. Muhabbet kuşları alışık olmadığı seslerden rahatsız olmaktadır. Bu yüzden su içmesi ve yem yiyebilmesi için aydınlığa ihtiyaç duyar. İlk sabah kuşla konuşulmaya başlanabilir. Bu sayede heyecanını atar. Sonrasında ise yavaş bir şekilde el kafesin içinde tutulur, dokunarak onun bize alışmasına yardım edilebilir. Kuş evcil olmalıdır. Evcil kelimesinin anlamı ise parmağa korkmadan konabilmesidir.

Muhabbet Kuşları Hakkında Bilgi

Muhabbbet kuşları saniye içinde yüz elli resim algılayabilmektedir. Renk ve objeyi algılama özellikleri bulunur. Kafasının iki kısmındaki gözler aracılığı ile geniş şekilde alanı görebilir. Gözleri birbirinden bağımsız bir şekilde hareket edebilmektedir. Arkası ve yukarı kısımda olan şeyleri görme yetenekleri vardır. Hızlı uçan bu kuşlar için görme yetisi çok önemlidir. İyi duyarlar. İletişim kurmak için ötüş ve çağırma tekniklerini kullanır. Dört yüz veya yirmi bin aralığındaki ses frekansını ağılayabilme özelliği bulunur. Bazı sesleri hafızaya alma özellikleri mevcuttur. Kaydettiği sesleri yeniden kullanabilir. İnsan dilindeki kelimeleri kullanma yeteneği olan bu kuşlar aynı zamanda doğadaki iletişim için de duyularını kullanır.

Muhabbet Kuşlarının Özellikleri Nedir?

İyi bir şekilde dokunma duyusu olan kuşlar yeteneklidir. Kuluçkada olan dişi kuş yumurtada bulunan yavrunun hareketlerini karnıyla hissedebilir. Titreşim duyusu oldukça gelişmiştir. Bu sayede ayaklarının titreşimini algılayabilir. Bazı türleri tatlı sevmektedir. Kuşların tat alma duyusu ile insanların tat alma duyusu kıyaslandığı zaman bunun eşdeğer olmadığı anlaşılabilir. Farklı tat alma duyuları vardır. Bazı türleri tatlı algılarken bazıları her besini tuzlu algılayabilmektedir. Tuz tanelerini gagaladıkları söylenir. Muhabbet kuşları hem tuzlu hem de tatlı gıdalardan uzak tutulmalıdır. Bazı türleri tatlılara saldırır bazıları da tuzlulara saldırmaktadır. Bunlara rağmen bir kek parçasının çok azı kuşa verilebilir. Muhabbet kuşları hakkında bilgi sahibi olarak sahiplenilmelidir.

Yorumlar
Hamiyet Sevinç 09 Eylül 2018 - 03:17:50 Muhabbet kuşları ne sever? Çok ürkek bir kuşum var henüz bana alışamadı. Onun için bazı yöntemler denemek istiyorum. Kuşun bana alışması için nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum. Ne tarz yöntemler denemeliyim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: