Sağlık 09 Eylül 2021 - 03:58:09

Nar Çekirdeği Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Nasıl Kurutulur?

Nar Çekirdeği Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Nasıl Kurutulur?

İçinde bulundurduğu antioksidanlardan dolayı sağlık için çok değerli olan nar çekirdeği, narın içerisinde yer alan çekirdeklerdir.

Nar Çekirdeği Ne İşe Yarar?

Narın Latince ismi Punica Granatum olarak ifade edilir. Çekirdekte bulunan antioksidanların özelliği zarar gören hücrelerin yenilenmesini sağlamasıdır. Anti-aging özelliği olduğu için yaşlanmayı geciktirmektedir. Menopoz stresini daha az bir seviyeye indirebilir. Selülitlerin meydana gelmesini önlemektedir. Selülit gibi birçok farklı cilt sorununu çözmektedir. Afrodizyak etkisinin olduğu bazı araştırma sonuçlarında ortaya çıkmıştır. Nar çekirdeği yüksek seviyede östrojen barındırır. Bu sayede kanda bulunan östrojen seviyesini çoğaltmakta ve sağlıklı bir şekilde cinsel hayatın devam etmesine olanak tanımaktadır.

Nar Çekirdeği İçeriğinde Neler Vardır?

Çekirdekte polyhenol isminde kıymetli bir antioksidan türü bulunmaktadır. Budan dolayı bazı hastalıkların giderilmesi konusunda etkilidir. Selülit şeklindeki problemlerin doğal yollardan çözülmesine yardım eder. Yüzde seksen oranında polyhenol içerdiği için cildin yağ oluşturmasını öneler. Yararlı asitlerin de olması selülit oluşmasını önlemektedir. Yapılan bazı araştırmalara göre nar çekirdeğinin yüzde yirmi beşinin östrojenik etkisinin olduğu belirtilmiştir. Bahsi geçen etki ise menopoza geç zamanda girilmesini sağladığı gibi menopoz döneminde ortaya çıkan sıkıntıları gidermektedir.

Nar Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

C, K vitamini oranı fazla olan nar ciddi oranda mineral içermektedir. Nar taze meyve olarak tüketilir ve bunun dışında çoğunlukla yağı kullanılır. Yağın yapılması kişinin kendi imkanları ile de mümkün olabilir. Yağı evde yapabilmek için saf zeytinyağı ve nar çekirdeği gerekir. Kurutulan 2 su bardağı oranındaki çekirdeğin elde edilmesi için çekirdeklerin fırında kurutulması önerilir. Kurutma işlemi yapıldıktan sonra çekirdeklerin robottan geçirilmelidir. Robottan geçirilen çekirdekler toz şekline gelmektedir. Toz haline geldiği zaman etkisi güçlenir. 1 litre saf zeytinyağının içerisine çekirdekleri tozu ilave edilerek karıştırılır. Elde edilen karışım bir şişenin içinde saklanabilir. Kullanılmadan önce minimum 2 hafta kadar dinlenmesi tavsiye edilir. Bekleme sürecinde gün içinde bir saat güneş ışınlarını görmesi sağlanabilir.

Nar Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Çekirdeğin yağının cilt problemleri üzerindeki gücü oldukça etkilidir. Yağ güneş yanığı, sedef ve egzama rahatsızlıklarını iyileştirir. C vitamini oranının fazla olması cildin daha parlak olmasına yardım eder. Yağın sivilceler üzerindeki etki fazladır. Kozmetik sektöründe ziyadesi ile yoğun oranda kullanılır. Saç bakımına dikkat eden kişiler yağı saç bakımında kullanabilir. Saç bakımında tercih edilen yağlardan biridir. Saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırmakta ve kan damarlarını kuvvetli hale getirmektedir. Bu sayede kaşıntı, kepek problemleri ortadan kaldırılmaktadır. Kilo problemi insanlarda stres yaratır. Stres üzerinde oldukça yararlıdır, selülit probleminde de etki sağlar. Hücre yenileme özelliğinin olması düzenli kullanılması halinde selülitlerden kurtulmayı beraberinde getirir. Nar çekirdeği en fazla kozmetik sektöründe yağ olarak kullanılmaktadır.

  • nar çekirdeği
  • nar çekirdeği ne işe yarar
  • nar çekirdeğinin faydaları
Yorumlar
Selma Dönmez Nar çekirdeği yağı ve kremi kullananlar soğuk pres olarak kullanıyor? Bunun kapsülü ve hapı var diye duymuştum. Saça çok faydalı olduğu için kirpiklere de iyi gelir diye düşündüm. Kullanmayı düşünüyorum biraz daha araştırdıktan sonra. cevapla
yorum yaz
Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?