Yaşam 09 Eylül 2021 - 10:48:21

Pu-Erh Çayı Nedir? Kullananlar, Kullanıcı Yorumları ve Fiyatı

Pu-Erh Çayı Nedir? Kullananlar, Kullanıcı Yorumları ve Fiyatı

Halk tarafından Çin çayı olarak bilinen pu-erh çayı, dağda yetişmekte olan ve Camellia Sinensis adındaki bitki yapraklarından alınan çaydır.

Pu-Erh Çayı Nedir, Ne Demek?

Mineral ve vitamin oranı iyi olduğu için bazı farklı faydaları olabilir. Siyah, oolong, yeşil çayın yapılmasında kullanılan bitkiyle aynıdır. Kaynak tesis aynı olmasına rağmen çeşitli çay çeşitleri çeşitli süreçler kullanılarak yapılmaktadır. Bu çayın işlenmesi yüksek nemde fermantasyon edilmekte ve uzun süreli olarak depolanmaktadır. Uzun süre beklediği zaman çayın tadı daha kaliteli olur. Fakat buradaki handikap bakteri ve küfün çaya saldırmasından dolayı bayat ya da küf tadı gelebilir.

Pu-Erh Çayı Özellikleri Nelerdir?

Çin'in Güneybatı kısımlarında üretilen çay Tayvan'da popülerleşmiştir. Bu çayın aynı zamanda ilaç olarak kullanıldığı söylenir. Tıbbi amaçlar ile tüketilmemektedir. İçinde bulunan bileşenlerle ilgili duyarlılığı olan kişilerin tüketmemesi gerekir. Kendi bünyesindeki içerikler P, C, A ve E vitaminleri, Glutamik asit, alkaloitler, feniloik asit, lösin, sakkaritler, nişasta, antosiyanidler, manganez, teofilin, potasyum, karoten, teobromin, krom, thearubigin, florür ve flavanoidler'dir. Fiyatları on iki TL'den başlar.

Pu-Erh Çayı Nasıl Demlenir?

Bu çay demleme usulüyle kullanılır. Kişi tercih ederse çay tekrardan demlenerek içilebilir. Çayın her demlemedeki etki oranı artış gösterir. Minik bir tutamı kaynar suyun içinden geçirilerek süzülebilir. Çayın ezilmemesi ve ufalanmaması gerekir. Temizlenen 1 çay bardağı çay kaynar suyun içerisine atılmaktadır. Yapılan işlem esnasında porselen kullanılması tavsiye edilir. Birkaç dakika bekletilerek içilir. Sonraki çay kullanımı için kalan çay süzülür, kapalı kabın içinde saklanır. Hamile ve üç yaş altındaki çocukların tüketmemesi gereken bir çaydır. Tansiyon hastaları veya hastalığı olan kişiler doktora sormadan içmemelidirler.

Pu-Erh Çayı Nasıl Hazırlanır? Nasıl Kullanılır?

Gerekli malzemeler iki litre su, bir yemek kaşığı pu-erh çayı, otuz gram esmer şeker ve buz küpü yeterlidir. Bir tencerenin içerisinde su kaynatılır ve sonrasında kahverengi şeker ilave edilir. Eriyinceye kadar karıştırılması önerilir. Tercihe göre çay sıcak suya bırakılarak yıkanır ve pota yaprakları alınır. Sonrasında ise suya eklenerek bir dakika kadar pişirilme işlemi yapılmaktadır. Kapağının kapatılmasından sonra dört ila altı dakika kadar demlenmektedir. Çaydaki yaprakların ayıklanmasından sonra buzdolabına koyulabilmektedir. Soğuk bir şekilde içilen çay buz küpü ile servis edilebilir. Çayın kullanılma süresi çayın yapraklarının ne kadar kaliteli olduğu ile ilgilidir. Yüksek kalitede olan yapraklar alınır ise çay birkaç defa aynı yapraklar ile yapılabilir. Yoğun biçimde kahve tiryakisi olan insanlar uzun ıslatmayla bu çayı kahveye benzeyen bir tada çevirebilmektedir. Pu-erh çayı hakkında yazılan kullanıcı yorumlarının olumlu olduğu gözlemlenmektedir.

  • pu-erh çayı
  • pu-erh çayı nedir
  • pu-erh çayı özellikleri
  • pu-erh çayı nasıl demlenir
Yorumlar
Beyhan Koç Pu erh çayı faydaları kadınlar tarafından çoktan fark edilmiş ve birsürü kişi yorumlar yapmış. Ben araştırdığım kadarıyla kısa süre içerisinde vücutta ciddi faydalar sağlıyormuş. Zayıflatır mı nerede satılır bunları öğrenip sipariş vereceğim. cevapla
yorum yaz
İştah Azaltıcı Bitki Çayları