Yaşam

Ten Uyumu Nedir? Neden ve Ne Kadar Önemli?

09 Eylül 2018 - 14:38:23
Ten uyumu nedir? Neden ve ne kadar önemli?

Ten uyumu, çiftler arasında uyumu sağlayan ve bu uyumun sağlanabilmesi için çeşitli faktörlerin bir araya gelmesiyle oluşan durumdur.

Ten Uyumu Nedir, Ne Demek?

Uyumun sağlanması için gerekli olan faktörler eksik olduğu zaman uyum yaşanamamaktadır. Uyum olmadığı zaman ilişki çoğunlukla yıpratmaktadır. Bu uyum partnerler arasındaki uyumlu cinsel anlayışı göstermektedir. Sadece cinsel birliktelik anlamına gelmeyen uyum çeşitli faktörlerin bir araya gelmesiyle meydana gelir. Cinsel uyumun en etkili koşullarından birkaçı çekicilik, tutku, zevk alma, hayal ve zevk vermedir. Vücuttaki bazı maddeleri salgılamaya yarayan ve mutlu yaşamı beraberinde getiren maddelerin adı hormondur. Vücudun salgıladığı hormonlardan biri Feromon'dur. Bu hormon cinsellikle ten uyumu arasındaki ilişkiyi açıklar. Maddenin aşkı kontrol ettiği söylenir. Hava yoluyla alınmakta ve beyne iletilmektedir. Bu süreç içerisinde kişiler arasında ten iletişimi olmaktadır. Hormonun insan davranışlarını dahi etkilediği ifade edilmektedir.

Evlenmeden Önce Ten Uyumu Nasıl Anlaşılır?

Ten uyumunun hissedilmesi ile kişinin kalp atışı hızlanır ve bunun sonucu olarak kişide devamlı olarak dokunma arzusu ortaya çıkmaktadır. Devamlı olarak dokunmak, o anı yaşamak ve bu duygunun yaşanması bu durumu çekici kılar. Var olan bu duygu bağımlılık yaratmaktadır. İnsanlarda uyum duygusunu geliştiren bu durum özgüveni ve mutluluğu getirmektedir. Cinsel isteği arttıran ve çiftler arasındaki sağlıklı yaşanan cinsel hayatı getirmektedir.

Ten Uyumu Biter mi?

Aşkın zaman içerisinde bittiği gibi ten uyumu da aynı şekilde bitmektedir. Monoton hale gelen ilişkilerin en belirgin tarafı zamanla heyecanını kaybetmesidir. Heyecanını kaybeden partnerler aynı duyguları yaşayabilmek için tekrardan aynı duyguları yaşayabilmek amacıyla başka ilişkilere yönelmektedir. Bu noktada bazı kişiler yasak ilişki yaşamayı tercih edebilir. Yasak ilişki beraberinde yakalanma korkusunu getirir. Bu yüzden sahte denilebilecek bir heyecan oluşur. Kişiler sırf bu duyguyu yeniden hissedebilmek için kendi eşlerini aldatmaktadır. Hali hazırdaki yaşanma ihtimali yüksek olan aldatma durumu olmadan önce hissedilen her duygu açık bir şekilde konuşulmalıdır.

Ten Uyumu Ne Kadar Önemli?

Partnerlerin ilişkilerini canlandırmaları için yeni aktivitelere açık olmaları tavsiye edilir. Bu durumun dışında ten uyumunun bittiğine dair belirtiler ortaya çıkar. Belirtiler kaygı bozukluğu, partnerine dokunma isteğinin kaybolması, korku, kadında isteksizliğin ortaya çıkması ve erkeklerin güvensizlik duygusunun meydana gelmesidir. Partnerler uyurken birbirlerine dokunma halini kaybettilerse veya buna benzer etkenler azaldıysa bütün bunların hepsi ilişkide hissedilen duyguların azaldığını gösterir.

Ten Uyumu Neden Önemlidir? Biterse Ne Yapılabilir?

Cinsel problemlerin yüzde yetmişi organik sebeplerden kaynaklı gelişir. Dolayısı ile sorunun tıbbi sebepleri bulunmalıdır. Bulunan nedene göre tedavi yöntemi uygulanabilir. Kişi doğru bilgiye sahip olmalıdır. Cinsel ilişki ne kadar sürmeli ve nasıl olmalı şeklindeki bilgilere hakim olunması gerekir. Ten uyumunun olmaması durumunda ümitsizliğe kapılmamak gerekir. Bazı çiftler için ten uyumu halini yakalamak çok uzun bir zaman alabilmektedir. Problemin çözülmemesi halinde uzmandan yardım alınmalıdır.

Yorumlar
İsmihan Kulaç 09 Eylül 2018 - 14:48:23 Ten uyumu olmadan ilişki biter mi yürür mü bilmiyorum. Ama evliliklerin çoğunun bu yüzden bittiğine dair söylentiler duymuştum. Evleneceğimiz kişiyle ten uyumumuzun olup olmadığını anlamak için ne yapmamız gerek?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: