Sağlık 16 Kasım 2021 - 06:50:23

Nar Kabuğunun Çayı, Tozu ve Kurusunun Faydaları

Nar Kabuğunun Çayı, Tozu ve Kurusunun Faydaları

Nar kabuğu; en az nar meyvesi kadar faydalı olup, zengin bir C vitamini kaynağıdır. Bazı meyvelerin kabuklarında hiç bilmediğiniz mucizevi faydalar bulunmaktadır.

Nar Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

İnsan vücudunda toksit madda denilen zehirli maddeler bulunabilir. Vücudun bu zehirli maddelerle savaşabilmesi için antioksidanlara ihtiyacı vardır. İçerisinde yüklü miktarda antioksidan bulunan nar kabukları, vücutta yer alan zararlı maddelerden arınmaya yardımcı olur. Nar kabuğunun faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Yapılan araştırmalara göre narın özünde bulunan bir madde kanserle savaşmakta oldukça etkilidir.
  • Cildi güneşin zararlı ışınlarından korur.
  • Saç dökülmesini engeller ve saçın hızlı uzamasına yardımcı olur.
  • Kemik, diş ve cilt sağlığında çok etkilidir.
  • Öksürük tedavisinde ve sindirim sistemini güçlendirmede kullanılır.

Nar Kabuğunun Zararları Nelerdir?

Nar kabuğunun vücuda herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Fakat ilaç tedavisi gören kişilerin, tükettikleri ilaçlar doğrultusunda bazı yan etkilere maruz kalması mümkün olabilir. Düzenli ilaç kullanan bireyler, çok taneli meyvenin kabuğunu doktor kontrolü altında kullanması daha uygundur.

Nar Kabuğunun Tozu Ne İşe Yarar? Fiyatı Nedir?

Nar meyvesinin kabuklarını atmayıp kuruttuktan sonra kahve çekme makinesinde toz haline getirerek şifa kaynağı olarak tüketebilirsiniz. Normal kabuktaki faydalar, eksilmeksizin tozunda da mevcuttur. Elde edeceğiniz bu tozu peynir, salata gibi gıdaların üzerine serperek tüketebilirsiniz. Özellikle şeker hastalarındaki beta hücrelerinin artmasına yardımcı olan kabuk tozu düzenli kullanıldığında tedavi edicidir. Uzmanlar kabukların başta kanser olmak üzere şeker ve kalp hastalıkları gibi pek çok rahatsızlığa da iyi geldiğini söylemektedir. Nar kabuğu fiyatları gramajına göre değişiklik göstermektedir.

Nar Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır?

Pek çok meyvede olduğu gibi nar meyvesinin de vitamini kabuğundadır. Tam bir sağlık deposu olan bu çayın hazırlanışı oldukça basit. Öncelikle narların iç kısmında yer alan acı bir tada sahip olan ince zarı kabuklardan ayırmak gerekiyor. Ayrılmadığı taktirde çayınız içilemeyecek kıvamda acı bir tada sahip olacaktır. Sonrasında kabuklar erik büyüklüğünde parçalara ayrılarak kuru bir ortamda gazete veya bez üzerinde kurumaya bırakılmalıdır. Kabukların kuruduğunu sertleşip ve kolayca kırılabilir hale geldiğinde anlayabilirsiniz.1 bardak nar kabuğu çayı hazırlamak isterseniz 4-5 adet kurutulmuş kabuk kullanarak ya da normalde içtiğiniz bitki çaylarına birkaç adet kurutulmuş kabul dahil ederek tüketebilirsiniz.

Nar Kabuğu Nasıl Kurutulur? Nerede Kullanılır?

Cennet meyvesi olarak da bilinen narın kendisi kadar kabuğunun kurusu da faydalıdır. Tükettiğiniz taze narların iç kabuğundaki ince acı zarı çıkardıktan sonra kabukları küçük olacak şekilde parçalara ayırın. Nemli olmayan kuru bir ortamda gazete ya da örtü üzerinde kurumaya bırakın. Kabukların çabuk kırılacak kadar sertleşmeye başlaması kuruduklarını gösterir. Çayınıza ekleyerek ya da kahve çekme makinesinden geçirip toz haline getirerek tüketebilirsiniz. Nar kabuğunun kurusu, çayı ve tozu sağlık alanında özellikle kanser, şeker ve kalp hastalıklarının önlenmesinde oldukça etkilidir.

  • nar kabuğu
  • nar kabuğu nasıl kurutulur
  • nar kabuğu kurusu
  • nar kabuğunun tozu
Yorumlar
Beyza Yavru Nar kabuğu gerçekten çok faydalı. Birçok şey için kullanabiliyorsunuz. Mesela sirkesi de var. Hem lezzetli hem de yararlı oluyor. Ben tozunu hiç kullanmadım. Nerede satılıyor bilmiyorum. ama çayını çok içtim. Çok güzel bir tadı var. cevapla
yorum yaz
Vücut Sıkılaştırma Yöntemleri, Hareketleri ve Diyeti