İlişki sırasında hamile kalmak için ne yapılmalı?
Sağlık

İlişki Sırasında Hamile Kalmak İçin Ne Yapılmalı?

03 Nisan 2018 - 10:17:13

Sağlıklı bir cinsel ilişkide çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin ilişki sırasında yaptığı yanlışlardan dolayı ya da kadınların doğurganlık zamanını tam olarak bilmemesinden kaynaklı gebelik gerçekleşmeyebilir. Bu durum karşısında ilişki sırasında hamile kalmak için birkaç püf noktaya dikkat edilmesi gebeliğin gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Doğurganlık Nasıl Hespalanır? Ne Zaman Olur?

Sağlıklı bir kadın her ay düzenli olarak adet görmektedir. Adet dönemi genel olarak 28 gün bir tekrar eder. Bu adet dönemi içerisinde yumurtanın olgunlaşması ve döllenmemiş olmasından dolayı olgunlaşan yumurtanın çatlayarak vücuttan atılması gerekmektedir. Döllenmeyen yumurta her ay düzenli olarak kendini yeniler. Kadınların doğurganlık döneminin en aktif olduğu ve yumurtanın döllenme oranının yükse olduğu dönem adet öncesi ya da adetten 2 hafta sonraki dönemdir. Sadece 3- 4 gün doğurganlık oranı en üst seviyede seyreder. Kadınların bu dönemde cinsel ilişki yaşaması ve erkekten gelen spermin yumurtayı döllemesi gebeliğin başlangıcı gösterir.

İlişki Sırasında Gebe Kalmak İçin Ne Yapmalı?

Erkeğin spermi ile kadının yumurtası döllendiğinde gebeliğin başlangıcı oluşur. Yumurta birçok defa bölünerek gebelik oluşumunu sağlar. Bazı çiftlerde cinsel ilişkiye girildiği halde gebeliğin uzun süre gerçekleşmediği görülür. Her iki tarafında muayenesi sonrası herhangi bir sağlık problemi yok ise gebeliğin gerçekleşmesi için uygun zamanın belirlenmesi gerekir. Kadınlardan adet öncesinde ve adetten 2 hafta sonra olan doğurganlık dönemi sırasında korunmadan cinsel ilişkiye girilmesi gebeliğin gerçekleşmesini sağlar. Gebelik isteyen kadınlarda erkeğin kendini geri çekerek meniyi dışarıya bırakması gebeliği gerçekleştirmez. Yumurtayı dölleyecek olan spermin ilişki sırasında vajina içerisinde kalması için erkeğin kadının vajina içine boşalması gerekmektedir. Boşaldıktan sonra erkeğin hemen vajinadan çıkmaması gebeliğin oluşumunda aktif rol oynayabilir. Vajina içerisine bırakılmış olan spermlerin yumurtaya ulaşması için cinsel ilişki sonrasında bel kısmına yastık koyularak destek sağlanmalıdır. Gebelik isteyen birçok kadının bu yöntemi uygulayarak gebe kaldığı bilinmektedir.

Kadınlarda Gebe Kalma Yolları Nelerdir?

Kadınlarda her cinsel ilişki sonrasında gebe kalma oranı her zaman yüksek değildir. Bir uzman yardımı ile doğurganlık döneminin tespiti yapılabilir. Erkeklerde spermin kaliteli olması ve gebeliğin gerçekleşmesi için gün aşırı cinsel ilişki tavsiye edilir. Çok sık ve her gün cinsel ilişkiye girmek sperm kalitesini çok fazla düşürecektir.Sağlıklı bireyler çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin bu şekilde bazı püf noktalara dikkat ederek gebeliğin gerçekleşmesi sağlanmaktadır. Gebelik isteyen kişilerin sigara ve alkolden uzak durması ve sağlıklı beslenmesi de gerekmektedir. Gebeliği engelleyen en önemli sebeplerden biri olan alkol ve sigara gebelik gerçekleşmiş olsa bile düşme tehlikesi olabilmektedir. Ayrıca dünyaya gelen bebeğin sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Hamile Kalmak İçin Ne Yapılmalı?

İlişki sırasında gebe kalmak için yapılan bu yöntemler dışında gebeliğin mümkün olmadığı ya da düşük ihtimal ile gebeliğin gerçekleşeceği durumlara sahip olan çiftler için de tıp alanında farklı yöntemler uygulanmaktadır.

Yorumlar
Şeyma aracı 03 Nisan 2018 - 10:27:13 Çocuk sahibi olmak istiyorum. İlişki sırasında hamile kalmanın yolları nelerdir? Ne yapmak gerekiyor? Eşimle yaklaşık 3 aydır deniyoruz ama hamile kalamıyorum. Bu bir sorun mu ne kadar süre denenmesi gerekiyor?cevapla
Fatma şahin 04 Aralık 2018 - 01:27:14 1 sene 2 aydir evliyim doktora gittik herhangi bi problem yok ama cocuk hala yok ne yapmaliyim yardimci olun lutfencevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: