Nargile mi daha zararlı sigara mı?
Sağlık

Nargile Mi Daha Zararlı Sigara mı?

20 Ekim 2017 - 02:05:18

Ülkemiz sigara kullanımı bakımında oldukça kötü bir durumdadır Çok sayıda yetişkin kişi sigara kullanırken küçük yaşlardaki çocuklarda az da olsa sigara tüketimi bulunuyor. Ayrıca nargile kullanımı da oldukça fazladır.

Sigara ve Nargile Kullanımı

Ükemizde sigaraya karşı oldukça ciddi bir savaş verilirken bu savaş sonuçlarını oldukça iyi şekilde veriyor. Ülkeler arasında sigara kullanımı bırakan kişilerin oranında ülkemizde dünyanın en başarılı dördüncü ülkesi olarak gösteriliyor. Bu durum umut verici olsa da birçok kişi sigarayı bıraktıktan sonra nargile kullanımına başlıyor. Nargileyi sigara gibi gün içerisinde sürekli olarak tüketmeseler de nargile de son derece büyük zararlar verebiliyor. Buna ek olarak uzmanlar nargilenin de bağımlılık yapabildiğini belirtirken insanların çok dikkatli olması konusunda uyarılarda bulunuyor.

Sigara ve Nargile Arasındaki Fark

Sigaranın içerisinde 4000'den daha fazla kimyasal madde yer alıyor. Bazı maddeler sigaranın bağımlılığını arttırmak için kullanılırken bazıları daha iyi yanması, daha iyi tat vermesi ya da dumanının daha verimli olması için kullanılıyor. Bunun yanında nargilenin içerisinde bu seviyede bir kimyasal madde kullanımı gerçekleşmiyor. Ancak nargilenin içerisinde de çok ağır metaller yer alıyor. İçerisinde nikel, kobalt ve kurşun barındıran nargile bu kimyasal maddeleri sigaraya göre çok daha yüksek oranda barındırıyor. Bu durum nargilenin de çok tehlikeli bir ürün olduğunu gösterirken tek bir sigaranın içerisinde alınan bu metaller normal şartlarda 4-5 paket sigarayla alınabilecek seviyede oluyor.

Nargile Sigaradan Ne Kadar Zararlı?

4-5 paket sigara yaklaşık olarak 100 adet sigaraya denk gelirken bu oranlar nargilenin sigaradan 100 kat daha zararlı olduğunu göstermiyor. Yalnızca bu metaller için bu oran doğru olurken sigaranın içerisinde ekstra zararlar oluşturan maddeler de yer alıyor. Bu tarz büyük oranlar yer almıyor olsa da nargilenin de sigara gibi çok zararlı bir madde olduğu kabul ediliyor. Genel olarak kişiler sigaradan çok daha az sıklıkta bu ürünün kullanıldığını belirtiyor olsa da ekstra riskler ortaya çıkabiliyor. Sürekli insanlar farklı kişilerle birlikte aynı nargileleri kullandıkları için çeşitli hastalıklar bu nargileler aracılığıyla insandan insana geçebiliyor.

Nargile Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Genel olarak sigaranın insanlar üzerinde gösterdiği olumsuz etkiler biliniyor olsa da nargile konusunda çok fazla bilgi bulunmuyor. Sigara kişilerde kanser riskini en yüksek seviyeye çekerken nargile ile birlikte de hastalıkların insandan insana geçme durumu oluyor. Her ne kadar sipsi denilen ağızlık kısmı değiştirilerek hatalıkların geçmesi önlenmeye çalışılsa da bu yeterli olmuyor. Nargilenin marpuç kısmında bakteriler çok rahat bir biçimde birikebiliyor. İnsanların sürekli olarak nefes alıp vermesi bu bakterilerin marpuç içerisinde birikmesi anlamına gelirken bu bakteriler başka bir insana rahatça geçiyor. Araştırmalar nargile kullanımı ile hepatit ve tüberküloz hastalıklarının çok rahat bir biçimde bulaştığını gösteriyor. Nargile içilen alanlar bu hastalıklara davetiye çıkarmış oluyor.

Yorumlar
Sultan Katınç 13 Ekim 2017 - 13:04:02 Nargile sigarayı tetikler mi? Sigaraya başlatır mı? Ben arada bir içiyorum seviyorum tadı da güzel ama sonradan zararı olur mu sigaraya yöneltir mi diye düşünüyorum. Sigaradan daha mı tehlikeli nargile?cevapla
Eylül Öztürk 04 Eylül 2018 - 13:13:44 Sigara ve nargile karşılaştırması yapıldığında nargilenin sigaradan daha zararlı olduğu ortaya çıkıyormuş. Ben sigara kullanmıyorum ama birkaç kere nargile denemiştim. Gerçekten ilk içtiğimde baş dönmesi olmuştu. Her ikisinin de zararlı olduğunu düşünüyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: