Koltuk altı kokusu neden olur? Nasıl önlenir?
Yaşam

Koltuk Altı Kokusu Neden Olur? Nasıl Önlenir?

19 Ekim 2017 - 23:04:03

Koltuk altı kokusu; terleme sonucunda ortaya çıkan bakterilere dayalı oluşan bir durumdur.

Koltuk Altı Kokusu Nasıl Oluşur?

İnsan vücudunda birçok farklı boşaltım yolu bulunurken terleme de bunlardan bir tanesidir. İnsanlar terleme ile birlikte vücutlarından sıvı ile birlikte toksinleri atarlarken bu sayede vücut ısılarını da ayarlarlar. Buna ek olarak cildin nemlenmesini ve daha canlı olması sağlanmaktadır. Ancak bu aşamada kişiler terleme ile birlikte kokunun oluşmasından oldukça fazla rahatsız olurlar. Genel olarak insanların koltuk altları ya da ayaklarında yaşanan terlemeler sorun yaratmaktadır. Bu bölgelerde yaşanan terleme kokuya da sebep olurken insanların zorluk yaşamasına sebep olmaktadır. Koltuk altı kokusu önleme için yapılabilecek birçok farklı işlem bulunurken bunlar arasından kişiler seçimlerini yaparak gerekli adımları atabilirler.

Koltuk Altı Kokusu Neden Olur?

Koltuk altı kokusunun oluşmasının sebebi tamamen bakterilerdir. Normalde terleme ile dışa verilen sıvı renksiz ve kokusudur. Bu sıvının bakteriler ile birleşmesi sebebiyle koku oluşmaya başlar. Bakteriler de genel olarak havasız ve karanlık bölgelerde rahatlıkla gelişip çoğalabilmektedir. Bu sebeple de koltuk altında bakteri oluşumu sıklıkla görülmektedir. Bu durum kişilerin koltuk altlarındaki terleme sebebiyle ter kokusunu hissetmeye başlamalarına sebep olur. Buna ek olarak sürekli olarak ayakkabı ile günlerini geçiren kişilerde de bakteriler için uygun bir ortam hazır olduğundan koku oluşabilmektedir. Koltuk altı kokusu önleme için bu bakterilerin üremelerini durdurmak gerekmektedir.

Koltuk Altı Kokusu Nasıl Önlenir?

Kişilerin koltuk altında oluşan kokuların uzaklaştırılmasında yapabilecekleri birkaç adet farklı işlem yer almaktadır. Genel olarak bu işlemlerde kullanılan malzemeler evlerde rahatlıkla bulunan malzemelerden seçilir. Böylece kişiler istedikleri zaman bu karışımları hazırladıktan sonra rahatça kullanıp ter kokusunun önüne geçebilirler. Özellikle sosyal bir ortama girecek olan kişilerin bu önlemleri alması çok önemlidir. İlk olarak kişiler koltuk altlarına gerekli bakımları uygulayarak terlemenin önüne geçebilirler. Bu bölgedeki kılların düzenli olarak alınması kişilerin terlemesinin önüne geçilebilecek bir işlemdir. Buna ek olarak deodorantların düzgün bir biçimde kullanılması da bu konuda son derece etkili bir yöntem olarak gösterilebilir.

Ter Kokusuna Bitkisel Çözüm ve Tedavi

Koltuk altı kokusu önleme işlemi için eğer bitkisel çözümlere yönelmek isteyen kişiler varsa ilk olarak limon ve sirke karışımını deneyebilirler. Bir limonun suyunu çıkaran kişiler sonrasında bu suya sirke de ekleyerek bir karışım elde ederler. Sonrasında bu karışım koltuk altına sürülerek 15-20 dakika beklenir ve yıkanır. Bu, bakterileri bölgeden uzaklaştırırken kokunun oluşmasını da engelleyecektir. Buna ek olarak sirkenin yerine karbonat da kullanılabilmektedir. 1 limonun suyuna 1 kaşı karbonat ekleyen kişiler bu karışımı da anı şekilde uygulayabilirler. Bu karışımların yapısı yeteri düzeyde asidik özellik gösterdiğinden bakterilerin oluşması mümkün olmayacaktır. Bu şekilde ter kokusunun oluşması mümkün olmayacaktır. Ancak bu işlemlerde terleme önlenmemektedir. Terleme olurken koltuk altı kokusu oluşmaz. Bu sebeple farklı önlemlerin de alınması gerekebilir.

Yorumlar
huriye yazlıkaya 13 Ekim 2017 - 12:41:29 Koltuk altı kokusuna kalıcı çözüm var mı? Terlediğim zaman gerçekten bir koku oluyor. Her ne kadar duş alsam deodorant kullansam da bu rahatsız edici bir durum. Nasıl engelleyebilirim? Doğal bir yöntemi var mı?cevapla
Asım DEMİR 08 Ağustos 2018 - 17:37:14 Bu hoş olmayan durumu engellemek için bol su tüketmek, kokulu ısıl işlem görmüş besinleri çok daha az tüketmek, temiz olmak ve kesinle pamuklu giyecekler tercih etmek de önemlidir. Bu sorun ile karşı karşıya olan insanlar terlemekten de kaçınmalılar aslında ama bu her zaman elde olmayabilir bu sebeple temiz olmak her zaman en kolay önlem olacaktır. Tütün malzemeleri tüketmemek de bu durumdan koruyucu bir etkendi.r. Unutmamak gerekir...cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: