Sağlık

Oolong Çayı Nedir, Ne İşe Yarar? Kullanımı, Fiyatı, Kullananlar

20 Ekim 2020 - 05:06:09
 Oolong çayı nedir, ne işe yarar? Kullanımı, Fiyatı, kullananlar

Çay denildiğinde ülkemizde ilk olarak akla siyah çay geliyor olsa da çok sayıda bitki çayı kullanım için uygun olurken sayısız faydası oluyor. Son dönemde oolong çayı da oldukça popüler çaylar arasında yer alıyor.

Oolong Çayı Nedir, Ne İşe Yarar?

Oolong çayı aslında siyah çay ve yeşil çay ile aynı bitkiden elde ediliyor. Ancak bu çay hazır hale getirilirken gerçekleştirilen işlemler çok farklı olduğundan şekilde ve görüntü olarak da oldukça farklı bir çay ortaya çıkıyor. İsminin farklı olması ve zor akılda kalması sebebiyle çok hızlı bir şekilde yayılamayan bu çay türü son dönemde birçok diyetin yanında kullanılmaya başlaması sebebiyle biliniyor.

Oolong Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Oolong çayının çok sayıda faydası bulunurken genelde insanlar kan içerisindeki yağ miktarını düzenlemesi sebebiyle bu çayı kullanmaktadır. Bu durum kişilerin diyetinde kendilerine bir avantaj sunarken kullanımının oldukça kolay olması diyetlerin vazgeçilmez ürünlerinden birisi olarak bu çayı ön plana çıkarmaktadır. Bu faydasının yanı sıra araştırmalar oolong çayı kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlamaktadır. Özellikle diyetlerde kullanımı kişilerin fazla kilolarından kurtulmasını sağlarken bunun yanında kolesterol seviyelerinin de düzenlenmesinde de olumlu etkiler göstermektedir. Cildin görünümünün çok daha parlak olmasını sağlarken toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması için de oldukça etkili bir çay olmaktadır. Bu birçok faydası çayı popüler hale getiren unsurlardır.

Oolong Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Çay üzerinde yapılan araştırmalar yan etkileri konusunda net bir bilgi vermemektedir. Genel olarak kullanıcılarda çay sebebiyle yaşanan herhangi bir olumsuz durum gözükmemektedir. Bunun yanı sıra her zaman bu tarz bitki çaylarının çok fazla tüketimi vücudun farklı yerlerde dengenin bozulmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple de kullanım aşamasında yan etkisi bulunmasa dahi dikkatli olunması gerekmektedir.

Oolong Çayı Nasıl Demlenir?

Oolong çayı genel olarak aktarlarda rahatlıkla bulunabilen bir çaydır. Çayın fiyatı konusunda çeşitlilikler olurken şekil olarak da farklı ürünler ortaya çıkabilmektedir. Bu durum ülkelerde çayın farklı şekilde işlenmesinden kaynaklanır. Bunun yanında çayın 100 gramının fiyatı 30 TL seviyesindedir. Diğer çaylara göre pahalı olsa da demleme aşamasında çok fazla miktarda kullanılmadığından fiyat konusunda denge sağlanabilir. İlk olarak kişilerin demliğin %5'i kadar çayın yapraklarını atması gerekir. Bu miktar birçok demlik için tabanını kaplamaya yetecek düzeydir. Daha sonra önceden kaynatılan su bu demliğe eklenir ve kapağı kapatılarak çay demlenmeye bırakılır. Bu aşamada püf noktalarından birisi sıcak suyun eklendiğinde oluşan kabarcıkların alınmasıdır. Bunun için demliğin kapağı ya da kaşık kullanılabilir. 4-5 dakika demlenen çay sonrasında servise hazır bir hale gelmektedir. Bu miktar 4 kişi için yeterli bir servis sağlar. 1 fincanda hazırlanan tek kişilik tarif için 1 çay kaşığı oolong çayı kullanılması yeterli olacaktır.

Yorumlar
Kamuran Aslan Oolong çayı zayıflatır mı? Bu çay ile zayıflayanlar var mı? Son zamanlarda adını çok fazla duymaya başladım. Denemeyi düşünüyorum. Nerede satılıyor nereden bulabilirim? cevapla
Çiğdem Güzel Oolong çayının üretimi nasıl oluyor onu merak ediyorum. Adını duyduğumda bu çayı araştırdım ve faydalarının oldukça çok olduğunu gördüm. Kullanalar ve kullanıcı yorumları olarak biraz araştırdım. Kullanmak istiyorum denemek istiyorum bende.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: