Pilates nasıl yapılır? Zayıflatır mı? Vücudu sıkılaştırır mı?
Zayıflama

Pilates Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı? Vücudu Sıkılaştırır mı?

20 Ekim 2017 - 08:06:31

Son dönemlerdede hayatımıza giren pilates etkili kilo verme yöntemlerinden birisi olurken birçok kadın bu egzersiz yöntemini denemeye başlamıştır.

Pilates Nedir, Ne Demek?

Kaba haliyle herkes pilates yapmanın nasıl bir şey olduğunu biliyor olsa da tam olarak bilgi sahibi olan kişi sayısı azdır. Pilates vücudun sıkılaşmasına yardımcı olan bir spordur. Basit bir yöntem olmasına rağmen yapılan yanlış uygulamar hastanelerde ortopedi doktorlarının çok daha fazla mesai yapmasında da etkilidir. Son dönemde bu yöntemi uygularken belini, omurgasını ya da kalçasını sakatlayan çok kişi soluğu ortopedi doktorlarında almaktadır. Bu durum da bu işin ciddiyetinin ve bilinçli bir şekilde yapılmasının ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bayanların ilk olarak Pilates nasıl yapılır sorusuna uzun araştırmalar ile en doğru cevapları bulması ve bunun sonrasında gerekli adımları atması gerekir.

Pilates Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu spor genel olarak uzman eğitmenler eşliğinde yapılması önerilmektedir. Bu aşamada birçok kişi bu egzersiz türünün grup halinde dahi yapılamayacağını belirtmektedir. Çünkü eğitmenlerin her kişinin bel bölgesini incelemesi ve ona göre topu yerleştirmesi doğru bir tercih olmaktadır. Bunun sonrasında yapılan hareketler de her zaman kişilere özel olan hareketlerdir. Tüm bu etmenler ile birlikte doğru bir şekilde pilates yapılabilir.

Pilatesin 6 Temel Prensibi Nedir?

İşlerinde uzman olan eğitmenlere göre pilatesin 6 ana kuralı bulunur. Bu kuralları uygulayan kişiler pilates nasıl yapılır sorusunun cevabını tam anlamıyla öğrenmiş kişiler olacaktır. İlk olarak konsantrasyon çok önemlidir. Kişilerin tamamen bu işe konsantre olması ve hangi kaslarını çalıştırdıklarını en iyi şekilde fark etmeleri gerekir. Bunun ardından kontrol gelirken bu madde kişilerin kendi vücudunu kontrol altında tutmasını ve hareketleri en doğru şekilde uygulamasını önemini göstermektedir. En önemli maddelerden birisi olarak merkezleme gösterilir. Bu madde vücudun merkezinin doğru belirlenmesi ve böylece topun konumunun ayarlanmasını kapsamaktadır. Hareketlerin akıcı bir biçimde durmadan yapılması verim almak için çok önemli olurken hareketlerin yarım bir şekilde bırakılmadan her noktası uygulanarak yapılması da çok önemlidir. Son olarak kişilerin bu egzersizi yaparken nefeslerini en iyi şekilde kontrol etmesi gerekir.

Pilatesin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Bayanlar için zayıflamak ve forma girmek son derece önemliyken bunun için en etkili yöntemlerin denenmesi ve sonuç alınması istenmektedir. Bu aşamada spor egzersizleri her zaman fazla kilolardan kurtulmak ve bunun yanında sıkı bir vücuda sahip olmak için en doğru adres olurken bu egzersizler farklı şekillerde yapılabilmektedir. Pilates uygulamasını düzenli olarak uygulayan kişiler birçok faydasını görürken zayıflama ve sıkılaşma konusunda olumlu etkiler gösterdiği aksi iddia edilemez bir gerçektir. Bu aşamada bunlara ek olarak zihinsel disiplinin gelişimine de katkıda bulunan bu egzersiz çok daha esnek ve zarif bir bedenin oluşmasında etkili olur. Eklem ve omurga ağrılarını ortadan kaldırırken yaşlanma etkilerini de vücuttan uzaklaştırmaktadır.

Yorumlar
Deniz Uslu 13 Ekim 2017 - 13:45:42 Pilates zayıflatır mı? Günde ne kadar yapılmalı? Sıkılaşmak için yapmak istiyorum hatta setini de aldım ama nasıl yapacağımı bilmediğimde daha başlamadım. cevapla
Derya Sezen 04 Eylül 2018 - 13:36:31 Daha rahat bir doğum için hamile pilates hareketlerini denemeye karar verdim. Başlangıç için öncelikle gerekli aletleri aldım. Fakat topu nasıl şişirilir tam bilmiyorum. Bide evde yaparsam sakıncalı olur mu diye düşünüyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: