Yaşam

Ter Kokusu Nasıl Önlenir? Ter Kokusu İçin Karbonat Çözüm mü?

20 Ekim 2017 - 11:07:28
Ter kokusu nasıl önlenir? Ter kokusu için karbonat çözüm mü?

Terleme durumu insanların tamamında görülen basit bir vücut fonksiyonudur. İnsan vücudunda terleme son derece faydalı olurken vücut ısısının ayarlamasında çok önemli bir görevi vardır.

Terlemenin Vücuda Faydaları Nelerdir?

Bunun yanı sıra cildin nemlenmesinde ve vücut içerisindeki toksinlerin atılmasında yardımcıdır. Bu faydalarının yanında normal şartlarda kokusuz ve renksizdir. Ancak bakterilerin oluşumuna uygun olan alanlar olarak gösterilen koltuk altları ya da ayaklarda terleme olduğunda koku da oluşmaktadır. Bu sebeple de ter kokusu önlemek için kişilerin bakteri oluşumun engellemesi yeterli olacaktır. Bunun yerine kişiler terlemeyi tamamen engellerlerse bunun vücutlarına da zararları sıklıkla görülecektir.

Terleme Neden ve Nasıl Olur?

Ter kokusunun önüne geçilmesi için terlemenin minimum düzeye indirilmesi seçeneklerden birisidir. Bunu doğru bir biçimde yapan kişiler en azından toplum içinde olacakları dönemlerde bunu engelleyerek ter kokusu önleme konusunda önemli bir adım atmış olabilirler. Evlerindeyken terlemelerini engellemeden hayatlarına devam ettiklerinde hem sosyal açıdan zorlanmamış hem de terleme ile vücutlarının kazanımlarını ortadan kaldırmamış olurlar. Genel olarak insanlar fazla efor sarf etmekten dolayı terlemektedir. Gün içerisinde yapılan egzersizler kısa süre içerisinde insanların terlemesine sebep olurken bunun yanı sıra kısa süreli koşular ya da yürüyüşler de terlemeye sebep olabilir.

Terlemeye Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Sıcak havalar da insanların terlemesinde son derece etkili olmaktadır. Ülkemizin güney ve ege kıyılarında yaz aylarında bulunan kişiler herhangi bir ekstra aktivite yapmasalar dahi terlemeye başlayabilirler. Bazı hastalıklar da insanların sıklıkla terlemesinin önünü açabilir. Böyle bir durum ile karşılanan kişilerin en kısa süre içerisinde hastanelere gitmesi son derece doğru bir karar olacaktır. Buna ek olarak sinirlilik hali ya da stres sebebiyle de insanlar terleyebilmektedir. Bu durumlarda da ter kokusu nasıl önlenir sorusunun araştırmalarına başlanır.

Ter Kokusu İçin Karbonat Çözüm mü?

Ter kokusunu önlemek için riskli bölgelerde bakteri oluşumunun engellenmesi gerekmektedir. Bu aşamada koltuk altında karbonat kullanılabilir. Birçok kaynakta ter kokusu nasıl önlenir sorusunun cevabı olarak karbonat verilirken uygulanan bölgelerde bakteri oluşumu rahatlıkla engellenmektedir. Karbonatın kullanımı çok farklı yollarda olabilirken ter kokusunu önlemekte direkt olarak bölgeye uygulanmaktadır. Bu aşamada ilk olarak kişiler koltuk altlarını iyice temizleyip kurularlar. Bu işlem için banyodan sonrasının tercih edilmesi de oldukça doğru bir tercihtir. İyice temizlenmiş ve kurulanmış koltuk altı için karbonat içerikli bir kür hazırlanır. Bu aşamada bir limonun suyu çıkarıldıktan sonra bu limon suyuna 1 kaşık karbonat eklenmektedir. Bunun sonrasında iyice karıştırılarak karbonatın limon içerisinde çözünmesi sağlanır. Sonrasında bu karışım bir pamuk ya da benzer ürün yardımıyla koltuk altına sürülmelidir. Eğer kişilerin zamanı varsa bu işlemi uyguladıktan sonra 15 dakika beklemeleri çok daha uygun olacaktır. Sonrasında iyi bir şekilde koltuk altı tekrar yıkanarak ter kokusu önlenebilmektedir.

Yorumlar
Duru Özcan 13 Ekim 2017 - 14:01:59 Ter kokusu nasıl geçer? Önlemek için ne yapmak gerekiyor? Deodorantlar belli bir yere kadar engelliyor kesin ve kalıcı çözümü var mı?cevapla
Nuray Eren 20 Ekim 2017 - 11:44:19 karbonatın kötü kokuları önlediğini biliyordum ama ter kokusuna karbonat kullanıldığını ilk defa duydum. Buzdolabı kokusunu gidermek için karbonatı sürekli kullanıyorum ve oldukça memnunum kötü kokuları kesinlikle önlüyor. Ter kokusu için de deneyeceğim öneriniz için teşekkürlercevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: