Sağlık 05 Şubat 2021 - 13:40:14

Kuru Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır? Nasıl Olmalı?

Kuru Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır? Nasıl Olmalı?

Kuru cilt bakımı, cilt türü kuru olan kişilerin yapabileceği ve faydalı özellikleri olan maskelerden biridir.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru ciltler genel olarak çok fazla yağlanmayan ve nemlenmeyen ciltlerdir. Bu nedenle bu nitelikteki ciltler daha çabuk yaşlanır ve zaman içerisinde kırışmaya başlar. Kuru ciltlerin nemlenmesini sağlayan maskeler düzenli yapılmadığı zaman zor sonuçlar doğurabilmektedir. Hazır maskeler yerine evde yapılabilecek kolay maskeler sayesinde cildinizi onarabilmeniz mümkündür. Bu cilt bakımı genel olarak iki şekilde yapılmaktadır. İlk teknik kozmetik kremlerle yapılmasıdır. Fakat kozmetik ürünlerin içinde kimyasal maddelerin olması cilt kullanımında pek fazla tavsiye edilmemesine neden olur. Diğer teknik ise bitkisel yollarla yapılan cilt bakımıdır. Evde doğal ürünler ile cilt bakımınızı tamamlayabilirsiniz. Verilen tariflerin düzenli uygulanması muazzam bir cildin ortaya çıkmasını sağlar. Cildinizde nem dengesi sağladığınızda gençleşme etkilerinin meydana geldiğini fark edebilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Maske Önerileri

Kuru ciltler için birbirinden farklı bitkisel malzeme ile hazırlanan doğal maskeleri cildinize uygulayabilirsiniz. Fakat kullanılan malzemeler cildinizde yan etkilere yol açabilir. Bunu anlamak için kullanılan malzemelere alerjiniz olup olmadığını bilmeniz gerekir. Bunun haricinde dermatolog uzmanına evde yapacağınız maske hakkında bilgi verebilir ve onay alarak maskenizi uygulayabilirsiniz. Her maske her cilt tipi için uygun değildir. Bu nedenler uygulayacağınız maskenin cildinizle uyumlu olmasına dikkat ediniz.

Kuru Cilt İçin Avokado Maskesi

Avokado bitkisi cildin nemlenmesini sağlayan meyvelerin başında gelir. Nem sorunu olan kuru ciltler için avokado maskesi muazzam bir çözüm olabilir. Bu maskenin tek özelliği nemlendirmesi değil aynı zamanda cildi beslenmesi ve içindeki vitamin, mineraller aracılığı ile cildin aydınlanmasını sağlamasıdır. Maskeyi yapmak için gerekli malzemeler yarım avokado ve bir tatlı kaşığı baldır. Uygulanması için ilk olarak yüz bölgesi derinlemesine temizlenerek gözeneklerin açılması sağlanır. Sonrasında avokado çatal yardımı ile ezilerek püre haline getirilir. Pürenin içine bir tatlı kaşığı bal ilave edilerek malzemeler iyice karıştırılır. Elde edilen maske cilde sürülür ve on dakika beklendikten sonra ılık su ile yıkanır. Maske uygulamasından sonra cilde mutlaka nemlendirici sürülmelidir. Maskenin haftada iki kez uygulanması tavsiye edilir.

Kuru Cilt İçin Salatalık Maskesi

Cilde nem kazandıran maskeler arasında yer alan salatalık karışımı cilde birçok konuda yarar sağlar. Maskede kullanılacak salatalığın taze olması çok önemlidir. Bu yüzden Pazar satılan salatalıklardan edinebilirsiniz. Malzemeler bir tane salatalık ve bir tatlı kaşığı ekşi kremadır. İlk olarak salatalık miksere atılarak parçalanır. Sonrasında ise parçalanan salatalığa bir tatlı kaşığı ekşi krema ilave edilir. Elde edilen karışım ilk olarak temizlenen cilde sürülmekte sonrasında ise yirmi dakika kadar beklenilmektedir. Yirmi dakika sonra cildinizi ılık suyla yıkayarak nemlendiricinizi sürebilirsiniz. Tavsiye edilen maskeler haricinde kuru cilt bakımı hakkında dermatolog uzmanından bilgi alınması tavsiye edilmektedir.

  • kuru cilt bakımı
  • kuru ciltler için maske
  • kuru cilt bakımı nasıl yapılır
Yorumlar
Serpil Çolak Cildim çok kuru olduğu için yüzümde özellikle de alın bölgem de kırışıklıklar oluşuyor. Bunları engellemek için kremler sürüyorum ama çok faydasını göremedim. Doğal maskeler ve evde yapılan bazı kürlerin etkili olabileceğini düşünüyorum. Salatalık maskesini deneyeceğim bakalım. cevapla
yorum yaz
Mcv Düşüklüğü Nedir? Neden Olur? Normal Değerleri ve Tedavisi