Sağlık 05 Şubat 2021 - 17:30:34

Mandalina Kabuğunun Faydaları, Maskesi ve Zararları

Mandalina Kabuğunun Faydaları, Maskesi ve Zararları

Kış mevsiminin favori meyvelerinden biri olan mandalina kabuğu da en az meyvenin kendisi kadar faydalıdır ve birçok rahatsızlık için şifa özelliği taşımaktadır.

Mandalinanın Özellikleri ve Vitaminleri

Kış mevsiminde güneşin etkisinin azalması ile soğuklar ortaya çıkmaya başladı. İklim şartlarının değişmesi ve soğukların kendini göstermesiyle hastalıklar da artmaktadır. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasıyla C vitamini bol olan mandalina, portakal gibi meyvelerin sıklıkla tüketilmesi önerilmektedir. Mandalinanın içindeki C vitamini oranı fazla olduğu için vücudun hastalıklara karşı olan direnci artar. Hastalıklar haricinde cilt ve saça da iyi gelen bu meyve saçların beyazlamasını geciktirir ve hızlı uzamasına yardımcı olur. Mandalina kabuğu da tıpkı meyvesi gibi vitaminli ve faydalıdır.

Mandalinanın Yararları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Yüksek seviyede C vitamini içerir. Küçük kesiklerin kısa bir zamanda iyileşmesini sağlar. Bu özelliğinden dolayı merhem amacıyla kullanılmaktadır. Bir diğer özelliği de yiyeceklerde bulunan demiri ihtiva etmesidir. Akşam saatlerinde tüketilen mandalinanın sinirleri gevşettiği söylenmektedir. Bu özelliğinden dolayı uyku sorunu yaşayanlar akşamları bol bol mandalina tüketebilir. A vitamini yönünde değerli olan bu meyve cilt problemlerinin ortadan kaldırılmasına destek olur. Sivilce problemi için tercih edilebilir. Bunun yanı sıra yaşlanma belirtileri konusunda etkilidir. Kolajen yapımını arttıran meyve cildin olduğundan daha pürüzsüz görünmesini sağlar. Saçların kısa zamanda uzamasına etki eden mandalina saçların geç beyazlamasını sağlar.

Mandalina kabuğunun faydaları nelerdir?

Mandalina kabuklarının ayak mantarının giderilmesi üzerinde önemli bir etkisinin olduğundan bahsedilmektedir. İçinde çeşitli enzim ve gazlar bulundurduğu için mikropları öldürme özelliği vardır. Bunun için yapılması gereken mandalina kabuğunun sorunlu alana koyulmasıdır. Bölgeye kabuğu sürdükten sonra masaj yapabilirsiniz. Hem mandalina hem de kabuklarında antioksidan bulunduğu için öksürük sorununa yardımcı olmaktadır. Kurutulan kabuklar sıcak su içerisine eklenerek demlenir. İki hafta boyunca serin alanda muhafaza edilen su süzülerek içilir.

Mandalina Kabuğu Maskesi Nasıl Yapılır?

Gerekli malzemeler bir tatlı kaşığı mandalina kabuğu rendesi, iki yemek kaşığı bal, bir tatlı kaşığı portakal kabuğu ve greyfurt kabuğunun rendesidir. Malzemeler bir kasenin içine koyulur ve karıştırılır. Elde edilen karışın sürülmek istenen bölgeye uygulanarak yirmi dakika kadar beklenir. Bekleme süresi dolunca cilt yıkanır ve kurutulur. Maskeyi yapmadan öncenin maskenin içindeki malzemelere alerjiniz olup olmadığını test etmeniz gerekir. Test için malzemeler tek tek bileğe sürülür ve yirmi dakika beklenerek herhangi bir yan etkinin olup olmadığı keşfedilir. Ciltte kızarıklık ya da kaşınma gibi sorunların olmaması halinde mandalina kabuğu maskesi cilde uygulanabilmektedir.

  • mandalina kabuğu
  • mandalina kabuğunun faydaları
  • mandalina kabukları
  • mandalina kabuğu maskesi
Yorumlar
Buse Kandemir Mandalina kabuğunun cilde faydalarını duydum ve sivilcelerim için hemen uygulama kararı aldım. Doğal olduğu için faydası olur diye düşünüyorum. Sivilce izlerini geçirmeye yardımcı olur mu? Maskesini nasıl yapmak gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Crp Nedir? Yüksek ve Düşük Değerleri Kaç Olmalı? Neden Yüksek Çıkar?