Yaşam

Mısır Tavuğu Olarak Bilinen Hayvan Nedir? Fiyatları Ne Kadar?

05 Şubat 2020 - 21:20:51
Mısır tavuğu olarak bilinen hayvan nedir? Fiyatları ne kadar?

Mısır tavuğu; diğer ismi Amerika kökenli hindi olarak bilinen bir hayvan türüdür.

Mısır Tavuğu Olarak Bilinen Hayvan Hangisidir?

Hindinin keşfedilmesi Amerika'ya ilk gelen insanlar tarafından yapılmıştır. Avrupa'ya on yedinci yüzyılın başlarında geçen bu hayvan, etinden dolayı yetiştirilmektedir. Hem eski hem de yeni dünya kıtalarında evcil, yabani çeşitlerinin yaşadığı söylenebilir. Genel itibari ile hindinin boyun, baş bölgeleri çıplaktır. Tüylerinin ise koyu kahverengi renkte olduğunu söyleyebiliriz. Erkek olan türü tavus kuşuna benzer şekilde kabarmaktadır. Bütün evcil türdeki hindilerin atası olarak kabul edilen Kuzey Amerika hindisinin ormanlarda yaşadığı belirtilmektedir. Ehlileştirme işlemini Aztekler yapmıştır. Tünedikleri yerler genelde yüksek dallara sahip olan ağaçlardır. Dişi türleri yumurtaları ayakları aracılığı ile eşeledikleri çukur kısımların içerisine yapmaktadır. Beslenmek için kurbağa, böcek, meyve, kök, tane kullanırlar. Ürktükleri zaman hızı saate doksan kilometre hıza ulaşabilmektedir.

Mısır Tavuğunun Diğer Adı Nedir?

Mısır tavuğunun diğer adı hindidir. Hindi tavuğa göre yüksek ve uzun olan bir hayvan türüdür. Hindilerin baş kısımlarında tavuğunkine benzeyen kırmızı renkte ibibik vardır. Etinin ziyadesi ile lezzetli olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle yılbaşı gecesinde sık tercih edilir. Ayrıca kolesterol oranı düşük olduğundan dolayı tüketimi fazladır. Hindiler tavuklarla kıyaslandığı zaman uzun ömürlü ve dayanıklı oldukları görülebilir.

Hindi Irkları Nelerdir? İsimleri Nedir?

Dünya genelindeki belli başlı hindi ırkları farklı özelliklerle ortaya çıkar. Bunlardan ilki bronz ırkı hindilerdir. Bronz ırkı hindilerin ağırlığı erkek türünde on iki kilogram dişide ise dokuz kilogramdır. Senelik yumurta veriminin tahmini olarak elli beş atmış adet olduğu söylenebilir. Yumurtalar seksen ila doksan gram aralığında değişir. Siyah ırk hindilerin senelik atmış beş adet yumurta yaptıkları görülür. Yumurtaların ağırlığı yetmiş beş gramdır. Beyaz ve sarı ırk hindilerin özellikleri siyah ve bronz ırk hindilere benzer.

Hindilerin Özellikleri ve Fiyatı

Hibrit ırkı hindilerin elde edilişi beyaz hindilerin melezlenmesine dayanır. Hindi yetiştiriciliği ön planda olan ülkeler bu ırkı çok fazla önemsemektedir. Bu durumun nedeni olgunluğa erişen erkek hindilerin tahmini olarak yirmi kilogram dişilerin de on üç kilogram etinin olmasıdır. Hindiler genelde az yumurtlarlar. Yumurtalar yavruları çıkarmak amacıyla kullanıldığı için satılmamaktadır. Hindilerin bir diğer özelliği de yumurtladığı yeri göstermemesidir. Bu yüzden folluğa gitmekten hoşlanmaz. İlkbahar mevsiminde yumurtlamaya başlayan hindiler genelde yirmi ila yirmi beş tane yumurta yumurtlamasıyla kuluçka meydana gelmektedir. Mısır tavuğu olarak bilinen hindilerin fiyatları türüne ve piyasaya göre değişiklik gösterir.

Yorumlar
Gizem Türk Mısır tavuğunun ben ayrı bir hayvan olduğunu sanıyordum ama hindinin diğer adıymış ben de yeni öğrenmiş oldum. Keklik mi acaba diye bir merak konusu olmuştu. Diğer adını öğrenince başka bir kuş türü olmadığı anlaşıldı:) cevapla
yorum yaz