Patlamış mısırın kalorisi, karbonhidrat değeri ve faydaları
Sağlık

Patlamış Mısırın Kalorisi, Karbonhidrat Değeri ve Faydaları

06 Şubat 2019 - 09:50:02

Patlamış mısır oldukça faydası olan, içerisindeki yağ ve tuz oranına göre kalori ve karbonhidrat değeri değişebilen lezzetli bir yiyecek türüdür.

Patlamış Mısır Besin Değeri Nedir?

Patlamış mısır yapısından dolayı kabuğu sert olan bir yiyecektir. Her mısırın içerisinde su ve nişasta mevcuttur. Tahmini olarak yetmiş derecelik ısı içerisinde mısırlar patlar. Su ve nişasta ısından dolayı kavrulmakta ve patlamaktadır. En iyi atıştırmalık haline gelen mısır taneleri film izlerken çok fazla tercih edilir. Bir avuç kadar patlamış mısırın 29 kalori olduğunu söyleyebiliriz. Orta boy bir kapta olan mısır ise atmış iki kalori olarak hesaplanır. 60 gram patlamış mısırın kalorisi ise 246 Kcal'dır. Büyük kasedeki mısırın kalori oranı üç yüz atmış dokuz şeklinde hesaplanabilir. Yüz gram patlayan mısır da 410 kaloridir.

Patlamış Mısırın Kalorisi Ne Kadar?

Yağsız yapılan patlamış mısırın kalorisi yağlı olana göre değişiklik gösterir. Bir avuç yağsız patlayan mısırın kalori değeri 47 Kcal'dır. Bir su bardağı patlayan mısır 65, bir kase patlamış mısır da 131 kaloridir. 100 gram patlamış mısırın kalori oranı 186 Kcal'dır. Bu yiyecek asıl olarak lif içermektedir. Fakat yapılışı sırasında eğer ki fazla miktarda yağ ve tuz kullanılırsa kalori değerinde artış olabilmektedir. Diyetteyken mısır tüketmek için yağ ve tuz oranını az tutunuz.

Patlamış Mısırın Faydaları Nelerdir?

Tuzu ve yağı olmayan patlamış mısırın hem E hem de B vitaminleri bakımından zengin olduğu söylenebilir. Fakat yağ ve tuz seviyesinin artması besin değerini düşüren bir etkendir. Kan şekerini düşürme özelliği olduğundan dolayı ara öğünlerde tüketilebilir. Antioksidan maddeleri bulunduran bu yiyecek sağlıklı biçimde hazırlanırsa çeşitli rahatsızlıklardan vücudu koruyabilir. Almanya'da yapılmış olan bir araştırma sonucuna göre patlamış mısırın sağlıklı atıştırmalıkların ilk sırasında olduğu kabul edilmiştir. İçerisinde lif barındırdığı için sindirim sistemine de destek arz etmektedir.

Patlamış Mısır Kilo Aldırır Mı ve Diyette Tüketilir mi?

Yağlı patlamış mısır kalorisi yüksek olan atıştırmalıklar arasında yer alır. Aynı zamanda hem yağ hem de tuz oranının fazla tutulması sağlıksız ara öğünler arasında yer almasına neden olur. Diyet yapan kişinin bu atıştırmalığı sağlıklı şekilde tüketmesi gerekecektir. Diyete göre hazırlanan tarifler ara öğünlerde tüketilebilir. Fakat genelde patlamış mısır yüksek şeker içeren asitli içecekler ve kuruyemişler ile tüketilmektedir. Bu da patlamış mısırı sağlıksız hale getirir. Asitli içeceklerle sık tüketilen bu atıştırmalık maç veya filmle birlikte tüketildiğinde çok hızlı biter. Hatta kişi ne kadar yediğini anlamadığı için fazladan kalori alır. Diyete uygun şekilde hazırlanan mısır ölçülü şekilde tüketildiği zaman kilo aldırmamaktadır. Fakat her akşam yemek kilo alımına neden olur. Bu yüzden seyrek aralıklarla tüketilmesi tavsiye edilir. Diyette olan kişi patlamış mısırı yağsız ve tuzsuz bir şekilde pişirerek tüketmelidir.

Yorumlar
Leyla Duman 06 Şubat 2019 - 10:00:02 Diyetteyken canım çok çektiğinde patlamış mısır yiyordum. Ama tuzunu ve yağını az katıyordum genel olarak. İçerisinde lif var ve sindirime destek oluyor. Ama yağını ve tuzunu çok atmadan yemeniz gerekiyor. Diğer türlü yağ kalori yağıyor tuz da vücutta su tutuyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: