Poşe yumurta sosu ve tarifleri
Yaşam

Poşe Yumurta Sosu ve Tarifleri

06 Şubat 2019 - 13:40:08

Kabuksuz halanmış yumurta olarak adlandırılan poşe yumurta sosu, son zamanların en meşhur yumurta pişirme tariflerinden biridir.

Poşe Yumurta Nedir? Nasıl Yapılır?

Basit şekilde kabuksuz ve haşlanan yumurtaya poşe yumurta denir. Kahvaltıda farklı bir sunum tarzı denemek isteyen kişiler bu tariften faydalanabilir. Poşe yumurtanın özelliği beyazın tam pişmiş sarı kısmının da akışkan şekilde kalmasıdır. Bir de ak kısımların dağılmaması gerekir. Yağ olmadan piştiği için diyet listelerinin vazgeçilmez tariflerinden biri olarak tanımlanabilir. Kalorisi düşük halde protein takviyesi almak isteyenlerin tercihi olabilecek cinsten bir tariftir. Bu özelliği sayesinde diyetteyken de tüketilebilir ve sindirime destek olur.

Poşe Yumurta Tarifi Nedir?

Gerekli malzemeler iki yemek kaşığı sirke, yumurta, bir çay kaşığı tuz ve kaynar sudur. Yapılışı oldukça basit olan bu tarif için ilk olarak ocakta kaynayan su içerisine sirke ve tuz eklenir. Poşe yapımında yumurtaların dağılmaması önem teşkil ettiği için yumurtalar başka bir alanda kırılarak yavaş bir biçimde kaynar suyun içerisine bırakılabilir. Beyaz kısımların dağılma durumunun önüne geçmek içinse su yumurtaların üst kısımlarına dökülür. Kayısı kıvamı için dört dakika yeterli bir süredir.

Poşe Yumurta Nasıl Hazırlanır?

Poşe yumurtanın lezzetli olması için tarifte kullanılacak olan yumurtalar mutlaka taze olmalıdır. Bunun yanı sıra organik yumurta kullanılması lezzetin artmasını sağlar. Yumurta ele alınıp sallandığı zaman iç kısmı sallanmıyor ise yumurtalar tazedir. Bu taktikle taze yumurta seçebilir ve tarifinizin lezzetli olmasına olanak tanıyabilirsiniz. Püf noktalardan bir diğeri de yumurtanın pişirileceği suya sirke ve tuz eklenmesidir. Yumurtayı pişirme esnasında direkt olarak yumurtaları suya kırmamalı bunun yerine kaseye kırmalısınız. Bu sayede yumurtaların dağılması engellenmiş olunur. Kırılan yumurtalar mutlaka yavaş bir biçimde suya bırakılmalıdır. Yumurtaların pişirilmesi için bir tencerenin içerisine tahmini olarak dört parmak su ekleyerek kaynamaya bırakabilirsiniz. Su kaynadığı zaman ocağın altını kısıp fokurdama halini engelleyebilirsiniz. Su içine iki kaşık sirke ve tuz ilave etmek yumurtaların tadını hoş hale getirir. Yumurtalar direkt suya değil ayrı bir alanda kabın içine kırılmalıdır. Üç dakika veya dört dakika pişirilen yumurta kevgir aracılığıyla çevrilir. Bu şekilde yumurta dağılmadan servis edilebilir. Yuvarlak şekle gelen yumurta kevgir yardımıyla alınarak peçetenin üzerine koyulur ve suyu alınır. Tabağa aldığınız poşe yumurta çeşitli meyvelerle süslenebilmektedir.

Poşe Yumurta Sosu Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Poşe yumurta sosu hazırlamak için bir kabın içine ince şekilde kıyılmış soğan ve sirke koyularak kaynatılır. Delikli süzgeçten geçirilen karışım soğutulur. Soğuma işleminden sonra bir kabın içerisine 2 tane yumurta sarısı sirke ve tuzla çırpılır. Sonrasında karışımın olduğu kap benmariye oturtulur ve çırpma işlemine devam edilir. Tereyağı karışıma eklenir ve karışması sağlanır. Son olarak kıyılmış maydanoz eklenir ve hazırlanan bu sos yumurtaların üzerine ilave edilmektedir.

Yorumlar
Şevval Ekinci 06 Şubat 2019 - 13:50:08 Arkadaşlar poşe yumurtayı herkese tavsiye ederim. Özellikle sabah kahvaltılarında çok lezzetli oluyor. Ben normalde çok fazla yumurta yemeyen biriyim hatta sevmem. Ama bu yumurta tarifi gerçekten lezzetli oluyor. Ayrıca faydalı da.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: