Mango nasıl kesilir? Nasıl yenir? Mango zayıflatırmı?
Yaşam

Mango Nasıl Kesilir? Nasıl Yenir? Mango Zayıflatırmı?

09 Şubat 2018 - 18:43:03

Türkiye'de insanların yeni yeni tanımaya başladığı ve çeşitli nedenler amacı ile kullandığı mango tropik meyvelerden bir tanesidir.

Mango Nedir, Ne Demek?

Anavatanı Hindistan'dır ve tropikal bir meyve olarak ifade edilmektedir. Her geçen gün dünya genelinde yayılmaya başlayan mangonun yetiştiği yerler Güney Amerika, Afrika, Asya ve Orta Amerika'dır. Türkiye'de yaşayan insanların yeni yeni aşina olduğu bu meyve talep görmektedir. İnsan sağlığı için çeşitli faydaları olan meyvenin canlandırıcı özelliği olduğu için saç bakım ve cilt ürünlerinde sık tercih edilmektedir. Çiğ tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Çiğ tüketmenin daha yararlı olduğu söylenmektedir. Meyvenin içeriğinde C, A ve B vitamin türleri bulunmaktadır.

Mango Meyvesi Çeşitleri Nelerdir?

Potasyum ve glikoza sahip olan meyve vücudun dinç olmasını sağlamaktadır. Dört bin yıllık bir zaman diliminden bu yana yetiştirilen bu meyve önemlidir. Meyve ile alakalı rivayetlere bakıldığı zaman Güneydoğu Asya civarındaki kral ve asillerin mango koruluğu olduğu söylenmektedir. Bu meyvenin dış kısmı ovaldir. Renk olarak ise yeşil, sarı kırmızı ve turuncu olabilmektedir. Renk durumu meyvenin yetiştiği yöreye göre değişkenlik göstermektedir.

Nasıl Yenir? Nasıl Dilimlenir?

  • Zor dilimlenen meyvelerden biri mangodur. Kesmek için öncelikle meyvenin dar olduğu kısmının üzerine koymak gerekir. Yuvarlak yanakları kesilmektedir. Meyvede bulunan düz çekirdekten kaçınmak gerektiği için kenardan kesmek gereklidir. Yani meyvenin tam ortasından kesilmemesi tavsiye edilmektedir.
  • Meyvenin sahip olduğu liflerin yoğun olduğu yer çekirdek yakınlarıdır. Bu yüzden kesme esnasında bıçak zorlandığı zaman orta tarafa yakın olunduğu anlaşılabilir.
  • Bıçak yardımı ile meyvenin etli tarafları küp şeklinde kesilmektedir. Etli yerler kabuğun olduğu yere kadar kesilir fakat kabuğun kesilmemesine özel gösterilmelidir. Aslında bu işlem meyveyi karelere bölmektir.
  • Bu aşamada etli kısımların kabuktan ayrılması gerekir. Küp şeklinde kesilen meyvenin iç kısmı dış kısma doğru döndürülmelidir. Bu işlem sayesinde küpler açığa çıkmış olur. Meyve olgun ise küpler kabuk kısımdan daha rahat bir şekilde ayrılmaktadır. Meyvenin iyi bir şekilde ayrılması için bıçağın keskin olması önerilir. Keskin bıçak sayesinde kabuk etli kısımdan ayrılmaktadır.
  • Son olarak meyvenin orta çekirdekli olan tarafının kenarları kesilmelidir.
Mango Nasıl Tüketilir? Nasıl Kesilir?

Meyve tüketilmeden önce bol su yardımı ile yıkanmalıdır. Meyvenin şekli ve yapısından kaynaklı olan orta bölgesinde kalan bölüm büyük çekirdeğe yakındır. Meyvenin yapısından dolayı doğranması kolay değildir. Hal böyle olunca çekirdeğe yakın olan taraftan kesmek daha rahat doğranmasını sağlamaktadır. Meyve kesildikten sonra dış kısımda bulunan kabuk etki bölgeye çok girilmeden kesilmelidir.

Mango Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Bu meyvenin antioksidan özelliği güçlüdür. Bunun yanı sıra mango zayıflatır mı sorusu insanlardan tarafından sıkça sorulmaktadır. Bu meyvenin zayıflatma etkisi de vardır. C vitamini açısından güçlüdür ve bu sayede sindirimi kolaylaştırmakta ve metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Yorumlar
Buse Polat 09 Şubat 2018 - 18:53:03 Mango meyvesi nasıl tüketilir? Ne zaman çıkar? Ülkemizde yetiştiriciliği yapılıyor mu? Ben tat olarak çok beğeniyorum hiç kendim kesip yemedim. Nasıl dilimleyebilirim? Çeşitleri nelerdir? Her birinin tadı değişik mi?cevapla
Zeynep Çelebi 12 Kasım 2018 - 11:38:39 Daha önce hiç yemediğim bir meyve. Mango nasıl soyulur, nasıl yenilir, nerede satılır hiç bilmiyorum. Aromasının olduğu bazı yiyecekleri tükettim onlardan anladığım kadarıyla tadı gayet güzeldi. Meyve olarak da tüketmek istiyorum. Hangi mevsimlerde yetişir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: