Limon çayı faydaları nedir? Hamileler içebilirmi? Zayıflatırmı?
Sağlık

Limon Çayı Faydaları Nedir? Hamileler İçebilirmi? Zayıflatırmı?

19 Aralık 2017 - 18:31:05

Kış mevsiminde çok sık tercih edilen limon çayı zayıflama etkisi ve faydaları olan bir içecektir.

Limon Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

Güzel bir aroması olan limonlu çayın herhangi bir zararı yoktur ve birçok kişi tarafından kullanılabilir. Limonun içeriğinde C vitamini oranı yüksektir. C vitamini yüksek olduğu için sağlık üzerindeki faydaları fazladır. Limon suyu çaya dengeli bir oranda eklendiği zaman tat olarak lezzetli olur. Herkesin bu çayı yapma şekli farklı olduğu için net bir tarif yoktur. Çoğu kişi limonu yeşil çaya hatta siyah çaya dahi ekler. Suyun tadını aromalı hale getirmek için limon kullanan kişiler vardır. Hem tat verir hem de metabolizmayı hızlandırır. Yağ yakımı limon sayesinde çok kolay bir hale gelir.

Limon Çayı Nasıl Yapılır? Yapımı ve Kullanımı Nasıldır?

Tercihe göre yeşil çayın içerisine limon ve bal eklenebilir. Limonu bal ve zencefil ile tüketmek soğuk havalarda hastalıkları önler. İyi bir antiseptik olan limon suyu sağlık için çok faydalıdır. Sağlığı iyi bir aşamaya getiren limon hastalıklarla mücadele edilmesini sağlar. Sabah saatlerinde limon çayı içmek kişinin metabolizmasının hızlanmasını sağlar. Ayrıca antiviral etki sağladığı için hastalıklar ve mikroplar ile savaşmak için vücuda kuvvet verir. Hamilelik döneminde olan kişilerin bu çayı tüketmeden önce doktora danışmaları gerekir. Annenin her tükettiği bebeğe de geçtiği için çay bebeğe zarar verebilir. Dolayısı ile bu durumu tehlikeye atmamak adına uzman hekime danışmak tavsiye edilir. Ayrıca başka bir hastalığı olan kişinin de çayı tüketip tüketemeyeceğini doktora sorması gerekir.

Limon Çayının Faydaları Nelerdir? Zayıflatırmı?

  • Soğuk havalar için muazzam bir koruyucudur. Sert hava koşularında meydana gelen hastalıkları doğal olarak tedavi eder. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Özellikle çayın içerisine zencefil ve bal ilave edildiği zaman bu tür hastalıklar kısa sürede ortadan kalkar. Soğuk havalarda gün içinde kişi üç ila dört bardak bu çaydan tüketirse boğazda meydana gelen ağrılar hafifler ve vücudu ısıtır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi bulunur.
  • Limon ve bu çay vücudu temizler ve ruhun sağlığı için yarar sağlar. Vücudu güçlü bir şekilde temizleyen limonun etkileri güçlüdür. Kanda meydana gelen toksinlenme stresli ruh hastalıklarına neden olabilmektedir. Bu çay kanı doğal yollar ile temizlemektedir. Cildin temiz olmasını ve parlamasını sağlar. Ayrıca cildin erken yaşlanmasını önlediği için tüketilebilir.
Limon Çayı Neye İyi Gelir?

Sindirim sistemine yardım eden çay bal ile tüketilebilir. Düzensiz bir şekilde öğün tüketmek, paketlenmiş gıdalar ve hamur işleri ile beslenmek gibi etkenler sindirim siteminde problemlere neden olmaktadır. Bu problemlerin ortadan kalkması için ballı limon çayı tüketilebilir. Balın enfeksiyonun yol açtığı belirtileri hafifletmektedir. Sindirim sistemi için faydalı olan bu çayı rahatlıkla tüketebilirsiniz. Herhangi bir sorun için doktora danışmanız mümkündür.

Hamileler İçebilir mi? Zararı Olur mu?

Hamilelik süreci tüm anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir dönemdir. Yenilen içilen her şey önem taşımaktadır. Limon çayı aslında yan etkileri olmayan bir çaydır. Fakat hamile kadınların içmeden önce doktorlarına danışmaları rica edilmektedir.

Yorumlar
Çiğdem Boz 19 Aralık 2017 - 18:41:05 limon çayı tarifi ve yapılışı nasıl oluyor? Normalde suyun içine limon sıkarak içiyorum ama çayını hiç içmedim. Suyu kilo verme konusunda etkili oluyor ama çayı da aynı etkiyi gösterir mi? Günde kaç bardak tüketmek gerekir?cevapla
Yeşim Yıldız 11 Ekim 2018 - 15:39:31 Limon çayını hamileler içebilir mi bir sorun olur mu? Hamile kalmadan önce hep içerdim sindirim için oldukça faydalı oluyordu. Tarifi kolay olduğu için vaktimi de almıyordu. Şimdi hamileyim içsem sorun olur mu acaba?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: