Lavanta çayı neye yarar? Kilo verdirir mi? Yapımı, fiyatı, faydaları
Sağlık

Lavanta Çayı Neye Yarar? Kilo Verdirir mi? Yapımı, Fiyatı, Faydaları

19 Aralık 2017 - 15:40:39

Birçok çeşitli ülkede yetişen lavanta çayının ne işe yaradığı, kilo verdirip verdirmediği ve faydalarına dair merak edilen birçok konu yazımızın içerisinde yer almaktadır.

Lavanta Çayı Neye Yarar? Nerede Yetişir?

Lavanta bitkisi Amerika Birleşik Devletleri, Arap Yarımadası, Afrika, Avusturalya ve Rusya'da yetiştirilir. Bunun yanı sıra ülkemizde de Akdeniz bölgesinin taşlık, dağlık ve güneş alan yerlerinde yetişmektedir. Boyu atmış ila yüz santimetre aralığında uzamaktadır. Çok fazla dalı olan bu bitkinin yeşil yaprakları vardır ve bu yapraklar yukarıya doğru şekil alır. Bu bitkinin çiçekleri mavi ve mor renklerdedir. Bu çiçeklerin içerisinde var olan yağ bu çiçeğe harikulade bir koku vermektedir. Kokusunun bulunduğu ürünler ise hali hazırda lavantada bulunan yapraklardan alınmaktadır. Kullanım alanları çok çeşitli ve birbirinden farklı amaçlar ile kullanılabilir. Dekor için kullanılabildiği gibi parfüm yapımında da kullanılmaktadır. Ayrıca lavanta bitkisi gün içinde güneşin olduğu yerlerde yetişir.

Lavanta Çayı Uyku Getirir mi?

  • Uyku en önemli zaruri ihtiyaçlardan biridir. Uyku kaliteli bir şekilde alınmadığı, düzenli olarak uyunmadığı ve vücudun yeteri orandaki uyku ihtiyacı karşılanmadığı zaman çeşitli sağlık problemleri meydana gelebilir. Uykusuzluktan dolayı halsiz düşün vücut enerjisini kaybeder ve kişinin yaşam kalitesi düşer. Uykusuzluk problemine sahip olan kişilerin çoğu lavanta çayı içmektedir. Bu çay uykusuzluk yaşayan kişilerin uykusunu düzene sokmasına yardım eder.

Lavanta Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Depresyon, gün içinde gergin ve kaygılı olma gibi durumlar için bu çay tüketilir. Kaygıyı azaltmakta, gerginliği en az seviyeye indirmektedir. Ayrıca kişinin sakinleşmesini sağlar.
  • Çok güzel bir kokusu olan lavanta ağızda meydana gelen kokuları ortadan kaldırarak kişinin ağzının güzel kokmasını sağlar.
  • Bu çay vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca ishal ve kabızlık problemini azaltarak zaman içerisinde ortadan kalkmasına destek olur.
  • Solunum yollarına iyi geldiği için öksürük üzerinde etkisi bulunur. Bunun yanı sıra astımı azaltır.
  • Baş bölgesindeki ağrıları ortadan kaldırmaktadır. Çoğu insan migren ağrılarında bu çayı tüketmektedir.
Lavanta Çayı Yapımı ve Fiyatı Nedir?

Bu çayın yapımı kolay olduğu için evde rahatça hazırlayabilirsiniz. Öncelikle iki su bardağı ölçüsünde su kaynatılır. Kaynayan su ocaktan alınır ve suyun içinde iki çağ kaşığı lavanta ilave edilir (kurutulmuş olması gerekir). İlave edildikten sonra demlik kapağı kapatılır ve beş ila on dakika çayın demlenmesi beklenir. Çayın demlenmesi ile beraber servisi yapabilirsiniz. Miktarı her insanın ağız tadına göre değişiklik gösterebilir. Bazı kişiler yoğun tattan hoşlanırken bazı insanlar hafif bir tattan hoşlanır. Bu nedenle lavanta çayı ile ilgili tecrübe kazandıkça demini ve ölçüsünü kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Çay kişinin ağız tadına acı geliyor ise sağlıklı bir besin olan bal ile çayı tüketebilirsiniz. Balın yanı sıra çayın içerisine limon ilave etmek de hoş bir tat verebilir. Uygun fiyatlar ile satın alabileceğiniz bu doğal çay ile sağlıklı bir hayata sahip olabilirsiniz.

Yorumlar
Esra Korkmaz 19 Aralık 2017 - 15:50:39 Lavanta çayı fiyatı ve tarifi hakkında bilgi almak istiyorum. Kullananlar var mı? Nasıl tüketmek gerekiyor bu çayı? Kilo verme konusunda ne kadar etkili olur? İşe yarar sonuçlar elde etmek mümkün mü?cevapla
Sakine Yüceyurt 11 Ekim 2018 - 15:35:34 Uyku problemim için lavanta çayı kürünü denemeyi düşünüyorum. Son 1 haftadır uyuyamıyorum ve bu günlük hayatımı oldukça kötü bir şekilde etkiliyor. Bir tavsiye üzerinde bu çayı kullanmayı düşünüyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: