Emzirirken gaz yapan yiyecekler nelerdir?
Sağlık

Emzirirken Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

29 Ekim 2017 - 03:12:37

Bebeklerin gelişimi için önemli olan anne sütü verilirken emzirme sürecinde bazı besinler gaz yapmaktadır.

Anne Sütü Gaz Yapar mı?

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve bağışıklık sisteminin güçlü olması için 6 ay gibi bir süre emzirmek gereklidir. Anne sütü ile beslenen bebeğin herhangi bir ek gıdaya ihtiyacı yoktur. Hal böyle olunca emziren anne yediği besinlerle ilgili özen göstermelidir. Çünkü bazı besinler gaz yaptığı için bu besinler süt aracılığı ile bebeğe geçmektedir. Gaz yapan besinler bebekte mide- bağırsak problemi, şişkinlik ve gaz sorunlarını meydana getirmektedir. Emziren anneler için gaz sorununa yol açan gıdaların başında sigara yer almaktadır. Sigara, aşırı yağlı- kızartılmış besinler, baharatlı gıda ve soslu kızartmalar bebeklerin gaz sorunu yaşamasına neden olmaktadır.

Anne Sütünü Gaz Yapan Yiyecekler

  • Baklagiller en çok gaz yapan besinler arasında yer alır. Emziren anne baklagiller tüketmemelidir.
  • Süt ürünleri içeren her besinden ve yumurtadan uzak durulmalıdır.
  • Armut, elma, kuru üzüm, erik, muz ve şeftali tüketilmemelidir. Bu meyvelerin hepsi gaz yaptığı için süt yolu ile bebeğe geçer ve bebek uzunca bir süre gaz sorunu yaşar.
  • Gazlı içeceklerin hepsi, kafein içeren içecekler, maden suyu, kuruyemiş, paketlenmiş gıdalar, çay, kola gibi gıdalar gaz problemine neden olur.

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

Sebzelerin çoğu gaz sorununa yol açar. Özellikle bu sebzelerin içerisinde yer alan karnabahar, sarımsak, ıspanak ve soğan gaz yapan besinlerdir. Bu sebzelerin yerine haşlama patates veya kereviz rahat bir şekilde tüketilebilir. Anne adayının gaz yapan besinlerin yanı sıra rahatça yiyebileceği besinler mevcuttur. Balık çeşitlerinin hepsi, esmer pirinç, az miktarda peynir, komposto çeşitleri, 1 kase yoğurt, fırında pişen köfteli sebze gibi besinler tüketilebilir. Ayrıca kuru baklagiller haşlandıktan sonra kabukları soyulur ise tüketilebilir.

Anne Sütü Gazlı İse Ne Yapmalı?

Anne gaz sorununa karşı uzman bir diyetisyenden yardım almalıdır. Diyetisyen gaz yapıcı besinleri listeden çıkarmalı ve dengeli, anneye uygun bir diyet programı hazırlamalıdır. Kişi bu programa eksiksiz bir şekilde uymalıdır. Bu sayede gaz problemleri ortadan kaldırılabilir. Sağlık için en büyük tehditlerden biri olan sigara anneye olduğu gibi çocuğa her anlamda zarar vermektedir. Sigara gaz sorununa da yol açtığı için annenin sigaradan uzak durması gerekir.

Bebeklerde Gaz Olmaması İçin Ne Yapmalı?

Bebek doyurulduktan sonra bebeği omuz bölgesine yaslayarak sırtın sıvazlanması ve gazın çıkartılması gerekir. Bebek araba ile gezdirilerek rahatlatılabilir ve bebeğin hava alması sağlanabilir. Bebek biberonu kontrol edilmelidir. Eğer biberonun deliği aşırı büyük ya da aşırı küçükse problem oluşur. Biberondaki deliğin büyük olması bebeğin hava yutmasına neden olmaktadır. Bu yüzden bebeğin kolik olma olasılığı mevcuttur. Anne doğumdan sonraki süreçte gaz problemleri, diğer herhangi bir sorun için dikkatli davranmalı ve bebeği özenli bir şekilde büyütmelidir. Emzirirken gaz yapan yiyecekler tüketmek bebeğinizi hazmını zorlaştırır ve sancı çekmesine neden olabilir. Bu nedenle emzirme süresinde yediğiniz şeylere dikkat etmelisiniz.

Yorumlar
Ayşen Demirci 29 Ekim 2017 - 03:22:37 Bebeğim 3 aylık ve emiyor. Ben yediklerime çok dikkat ediyorum ama yine de gaz problemi yaşıyoruz. Doktor biraz daha büyüdüğünde geçeceğini belirtiyor. Ne yemem gerekiyor gaz yapmaması için? Emzirirken yap yapmayan yiyecekler nelerdir?cevapla
Hande Çolak 10 Eylül 2018 - 15:40:59 Bebeğim henüz 1 aylık ve emiyor. Bazen aşırı derecede gaz problemi yaşıyoruz. Yani benim sütümden olabilir diye düşünüyorum ama emin de değilim. Beslenmeme dikkat ediyorum. Buradaki tavsiyeleri de değerlendireceğim. Umarım etkili olur.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: