Gebelikte saç boyama zararlı mıdır? Bebeğe zarar verir mi?
Sağlık

Gebelikte Saç Boyama Zararlı Mıdır? Bebeğe Zarar Verir mi?

29 Ekim 2017 - 06:03:22

Gebelik sürecinde saç boyatmanın bebeğe zararlı olup olmadığı ile ilgili birçok araştırma yapılmıştır.

Hamilelikte Sac Boyatmak Sakıncalı mı?

Yapılan araştırmalarda gebeliğin ilk 3 ayında anne adayının saçlarını boyatmasının riskli sonuçlar doğurduğu ifade dilmiştir. Beyin tümörü ve katarakt şeklindeki rahatsızlıkların oluşma olasılığı mevcuttur. Günümüz şartlarındaki saç boyaları ile eski dönemlerdeki saç boyaları kıyaslandığı zaman şimdiki boyların biraz daha güvenilir olduğu söylenebilir. Fakat saç boyalarının içinde bulunan çeşitli maddeler fetusa zarar verebilmektedir. Saç boyalarında bulunan kimyasal maddeler plesantayı geçebilir ve bu şekilde bebeğe ulaşabilmektedir. Saç boyalarının çeşitlerine bakıldığı zaman bu boyaların birçok tehlikeli maddeyi içerisinde barındırdığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Söz konusu olan boya kimyasal deri aracılığı ile emilmekte ve anne adayının dolaşımına girmektedir. Saç boyasının neden olduğu kimyasal maddeler anne adayının kan yolu ile plesantaya ulaşmakta ve gelişmekte olan fetüse ciddi anlamda zararlar verebilmektedir. Yapılan birçok araştırmanın sonucuna göre gebeliğin üçüncü aylarında saç boyası yapan annelerin karnındaki bebeklerde çeşitli rahatsızlıkların görülme riski fazladır.

Saç Boyasının Bebeğe Zararları

Boyanın içinde bulunan kimyasal maddeler anne karnındaki bebeğin sinir sistemini ve gözünü etkilemektedir. Göz mercimeği doğum yaşandıktan sonra çift taraflı ya da tek taraflı bir şekilde saydamlığını kaybettiği zaman konjenital katarakt diye bahsedilen rahatsızlık meydana gelir. Saç boyaları nöroblastom oluşma riskini de taşımaktadır. Sinir hücrelerinin içinden çıkan tümöre nöroblastom denilmektedir. Bebeklerde fazla görülen bu kanser çeşidini saç boyaları oluşturabilmektedir. Bu kanser çeşidi beyinden itibaren vücudun tamamına mesaj taşır ve sinir sisteminden kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Araştırmalara göre saçlarını gebeyken boyatan anne adaylarının bebeklerinde bu kanser türünün üç kat fazla olduğu ortaya çıkmıştır.

Hamilelikte Saç Ne Zaman Boyanır?

Saçlarının rengini değiştirmek isteyen anne adayları risklere maruz kalmaktansa biraz sabrederek doğumdan sonra saçlarını boyatmaları tavsiye edilmektedir. Saçlara uygulanan bitkisel ya da kalıcı olan her çeşit boya kimyasal madde içerdiği için kullanılması önerilmez. Doğum yaptıktan sonra saçları boyamak en sağlıklı yoldur. Saçlarında renk değişikliği yapacak anne adayları bebeklerine herhangi bir zarar gelmemesi için boya yapılmasını doğumdan sonraki döneme bırakmalıdırlar. Saçlarında beyaz olan anne adayı bu durumdan çok rahatsız oluyor ise dip boya yaptırmak için hamileliğin ilk üç ayı geçtikten sonra bitkisel içerikli saç boyaları kullanılmalıdır.

Hamilelik Döneminde Saç Boyatmak İsteyen Anne Adaylarına Tavsiyeler
  • Saçlarını boyatmak isteyen anne adayları ilk üç ay saça herhangi bir boya işlemi yaptırmamalıdır. Fakat hamilelik boyunca boya yaptırmak tavsiye edilmemektedir.
  • Anne adayı boya yaptırdığı mekanın havadar bir alan olmasına özen göstermelidir.
  • Kimyasal madde içerikli olmayan bitkisel yapılı boyalar tercih edilmelidir.
  • Saçlar boyandıktan sonra saçların dip kısımları güzel bir şekilde durulanmalıdır.
  • Boyamayı anne adayı yapıyor ise eldiven kullanmayı ihmal etmemelidir.

Hamilelik döneminde saç boyatmak çocuğunuz için risk taşır. Genel olarak anne adaylarının bu dönemde saç boyamamaları tavsiye edilmektedir. Fakat bu konuda ısrarcıysanız sizin için sunmuş olduğumuz tavsiyeleri okuyabilirsiniz.

Yorumlar
Belgin Kızıl 29 Ekim 2017 - 06:13:22 Hamilelikte saç boyatmak bebeğe zarar verir mi? Ben 5 aylık hamileyim saç diplerimde çok beyazlar olduğu için boyatmak istiyorum ama zarar verir mi sakıncalı mı bilmediğim için yaptırmadım. Eğer zararı çoksa boyatmayacağım biraz daha bekleyeceğim.cevapla
Naime Parlak 03 Ocak 2018 - 10:42:45 Hamileyken saç boyanır mı? Bir yan etkisi olur mu? Genelde boyatılmaz diyorlar çocuk için çok sağlıklı olmuyormuş. Bu doğru mu? 6 aylık hamileyim ve saçım beyazlar çıktı. Boyatmak istiyorum ama zararı varsa boyatmayacağım.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: