Göbekte sarkma neden olur? Nasıl gider?
Yaşam

Göbekte Sarkma Neden Olur? Nasıl Gider?

29 Ekim 2017 - 08:55:11

İnsanların çoğunun yaşadığı problemlerden bir tanesi olan göbek sarkmasının çeşitli nedenleri bulunmaktadır.

Düzensiz ve Sağlıksız Beslenme Sonuçları

Gün içerisinde tüketilen besinlerin yağlı olması ve şekerli gıdaların tüketilmesi sağlığa zarar vermekte ve estetik görüntüyü bozmaktadır. Kişiler yediklerine dikkat etmedikleri zaman sürekli olarak kilo almaktadırlar. Devamlı olarak kilo alıp vermek derinin sarkmasına neden olur. Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmek ve ideal beden ölçülerine sahip olmak her zaman avantajlıdır. Kış mevsimlerinde öğün atlamak ve kalorinin fazlasını akşam yemeklerinde almak, fastfood tarzı beslenmek, az uyumak, gün içinde hareket etmemek gibi durumlar kasların yağlanmasına ve bu da göbek sarkmasına neden olmaktadır.

Göbek Sarkması Nasıl Engellenir?

Kişinin vücudunun şekli dikkat edilmediği sürece hızlı bir şekilde bozulur. Hal böyle olunca düzenli beslenmek, egzersiz yapmak gibi faaliyetler kişinin fiziğinin güzel görünmesini ve göbek sarkması problemlerini önleyerek sağlıklı bir vücuda sahip olmasını sağlamaktadır. Vücudun şekli bozulduğu zaman önlem almak gerekir. Fakat bazı durumların var olması önlem alınmasına rağmen sarkmaların önüne geçilemez. Yaşın faktörünün devreye girmesiyle de deri sarkmalarının eski haline dönmesi zorlaşmaktadır.

Göbek Sarkması Neden Olur?

Karın sarkması probleminin meydana gelmesinin çeşitli nedenleri olabilir. Kişi sürekli olarak kilo alıp veriyor ise, hamilelik döneminde alınan kilo fazlalığı, doğum yapmak ve gün içinde hareket etmemek gibi nedenler karın bölgesinin sarkmasına neden olmaktadır. Yaşanılan bu problemden kurtulmak için çözüm odaklı olunmalı ve yapılması gereken egzersizler düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Göbek Sarkması Nasıl Geçer?

Göbek sarkması problemini ortadan kaldırmak için karın kasları güçlendirilebilir. Karın kaslarını güçlendirebilmek için karın bölgesine yönelik egzersizlerin düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Karın bölgesi için önerilen egzersizler bulunmaktadır. İlk olarak sırt üstü uzanılmalıdır. Sırt üstü uzanıldıktan sonra ayaklar bükülür ve kendinize doğru çekilir. Daha sonra eller vücudun iki tarafına doğru uzatılmalıdır. Baş bölgesinden başlanarak omuzlar yukarı doğru gövde ile beraber kaldırılır. Sonrasında ellerle dizlere dokunulmalıdır. Bu şekilde beş saniye beklemek gerekir. Egzersizin uygulanma esnasında bel bölgesi yer ile temas etmelidir. Yavaşça geriye dönülür ve egzersiz bitirilir. Bu hareket akşam ve sabah yapılmalıdır. Ayrı hareketi 2 set şeklinde yapmak ve yirmi beş kez uygulamak gereklidir.

Göbek Sarkmasını Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

Göbek sarkmasının giderilebilmesi için mutlaka egzersizlerden faydalanmak gerekir. Kişi aksatmadan düzenli bir şekilde egzersizleri yapmalıdır. Sert zeminin üzerine sırt üstü uzanılır. Dizlerden biri göğse çekilir. Başlangıçtaki pozisyona tekrardan dönülür. Dizler bükük olmamalıdır. İlk bacaktaki hareket bittikten sonra diğer bacağa geçilebilir. Egzersiz gün içinde iki kez uygulanmalıdır. (2şerli set olacak şekilde) Yirmi beş kez egzersiz tekrarlanır. Göbek sarkmalarını engellemek için bilindik mekik egzersizi de yapılabilir. Evde kendi başına bu egzersizleri düzenli bir şekilde yapamayan kişiler spor salonuna yazılarak spor hocası eşliğinde gerekli egzersizleri yapabilirler. Hemen hemen birçok kişinin yaşadığı göbekte sarkma problemi görmüş olduğunuz gibi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Ufak çaplı değişiklikle ve önlemler bu problemi ortadan kaldırmaya yeterli olacaktır.

Yorumlar
Nalan Yılmaz 29 Ekim 2017 - 09:05:11 Göbekte sarma nasıl gider? Bunun için diyet yapmak gerekir mi? Egzersizler ve spor yapmak karnı germeye ve sıkılaştırmaya yeter mi? Doğumdan sonra göbeğimde sarkma meydana geldi 6 ay oldu şuan ne yapsam geçer bilmiyorum...cevapla
Gaye Sandıkçı 10 Eylül 2018 - 16:22:17 Göbek sarkması için ameliyat yöntemi de varmış ama ben daha çok bu durumu önleyecek bitkisel ve doğal yöntemler arıyorum. 30 yaşındayım 2 çocuk annesiyim ve göbeğimdeki sarkma doğumdan dolayı meydana geldi. Egzersizlerle gidermeye çalışıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: