Saç dökülmesini durduran besinler ve yiyecekler
Yaşam

Saç Dökülmesini Durduran Besinler ve Yiyecekler

29 Ekim 2017 - 11:45:25

Saç dökülmesi probleminin en büyük sebebi kalıtsal etkenlerden oluşabilmekte ve bu problemin durdurulması için çeşitli besinlere başvurulmaktadır.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Kalıtsal nedenler oluşan saç dökülmeleri, eksik beslenme sebebiyle oluşan mineral ve vitamin eksiklikleri nedeniyle de olabilmektedir. Eğer saç dökülmesinin sebebi kalıtsal sebepler ise bunu beslenme şeklinizi düzelterek durdurmak mümkün olmamaktadır. Fakat saçlarınızın dökülmemesini ve daha sağlıklı görünmesini sağlamak için bir beslenme programı uygulayabilirsiniz. Günlük 100 telden çok olan saç dökülmelerinde bir doktora danışmalısınız.

Saç Dökülmesini Önleyen Besinler Nelerdir?

Demir açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler demir eksikliğinden kaynaklı saç dökülmelerini durdurabilir. Demir eksikliğinin en belirgin özelliği saçların dökülmesi ve incelmesidir. Demir eksikliği kanda bulunan oksijen seviyesini azaltarak vücudumuzdaki organlara ve saç köklerinde bulunan hücrelere yeterli oksijen alınmamasına sebep olur. Birçok meyve C vitamini bakımından zengin olmaktadır ve antioksidan etkisi bulunmaktadır. C vitamini vücuttaki enfeksiyonu önlemeye yardım eder. Ayrıca hava kirliliği ve güneşin zararlı ışınları sebebiyle yıpranmış saçlarında sağlığını korumaya yardımcı olur. Greyfurt, portakal, çilek, karpuz gibi C vitamini içeren meyveler saçların daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Saçların Dökülmemesi İçin Neler Yemeliyiz?

Saçların uzamasına yardım eden protein ve kalsiyum açısından zengin olan yoğurt, sindirime de yardımcı olan iyi bakteriler içermektedir. Saçların uzaması hususunda E vitamini, sülfür ve esansiyel yağ asidi içermekte olan kuruyemişler oldukça etkili olmaktadır. Fındık, badem, ceviz gibi kuru yemişler saça doğal bir parlaklık verir. Yerfıstığı ise tiroid bezi hastalığını engelleyen iyot açısından zengindir. Midye, balık ve karides hormonları dengeler ve saç köklerini güçlendiren çinko içermektedir. Fakat aşırı çinko tüketmekte saç dökülmesi durumuna sebep olabilmektedir. Bu yüzden çinko takviyesinde bulunulacak ise kullanmadan önce doktora danışmak gerekmektedir.

Protein Eksikliği Saç Dökülmesi Yapar mı?

Protein kaynağı olan hindi ve tavuk eti tüketilebilir. B12 ve biotin içermekte olan yumurta saçları güçlendirir. Havucun gözlere olan faydası dışında saç derisini korumaktadır. A vitamini içermekte olan havuç saç kökü için tüketilebilir. Saçların dayanıklı ve parlak olması için önemlidir.Omega 6 yağ asiti, çinko, demir ve protein bakımından zengin olmaktadır. İçerisinde bulunan bütün mineraller saç sağlığına faydalıdır. Her gün yenilen bir avuç kabak çekirdeği ile saçlar daha sağlıklı olmaktadır.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Nasıl Beslenilmeli?

Uzmanlar erkek tipinde oluşan kelliğin ergenlik dönemlerinde artan testosteron seviyesinden kaynaklandığı görüşünü benimsemektedir. Erkek tipinde dökülen saçlar düşük yağ içeren beslenme programı ile yavaşlatılabilmektedir. Günlük beslenmeden alınan B vitamini ve protein saç teli için çok önemli olmaktadır. Alınması gereken proteini yoğurt, mercimek ve fasulye gibi yiyeceklerden alabilirsiniz. Hayvansal gıdalar testosteron seviyesini arttırarak saç kökünü kötü yönde etkileyebilmektedir. Yapılan bazı araştırmalar, soya proteinin saç büyümesi için faydalı olduğunu belirtmektedir. Daha çok erkeklerde meydana gelen saç dökülmesi problemi zaman zaman kadınlarda da görülebilmektedir. Gün içerisinde yiyeceğiniz besinler ve düzenli beslenme bu probleme çözüm olabilecektir.

Yorumlar
Metin Şekerci 29 Ekim 2017 - 11:55:25 Saç dökülmesini engelleyen doğal yöntemler nelerdir? Benim saçlarımda son birkaç aydır dökülmeler oluyor nedenini bilmiyorum ama bu çok canımı sıkıyor. Dökülmeyi durdurmak için neler yemeliyim hemen etki yapar mı?cevapla
Sabri Yıldız 10 Eylül 2018 - 16:36:43 Saçlarımda dökülme problemi var. Aslında kalıtsal değil yani aile de kimsenin saçı dökülmüyor bu problem sadece bende var. Vitaminsizlik ya da mineral eskiliği nedeniyle olabileceğini düşünüyorum. Beslenme düzenimi değiştireceğim belki bu şekilde dökülmeler durur.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: