Yağ bezesi nedir? Neden olur?
Sağlık

Yağ Bezesi Nedir? Neden Olur?

29 Ekim 2017 - 14:35:27

Yağ bezesi göz çevresi ve vücudun birçok bölgesinde görülen ve yağ dokusundan oluşmakta olan iyi huylu bir kitledir.

Yağ Bezesi Nedir, Ne Demek?

Tıp dilinde bu bezeye lipom denmektedir. Vücutta oluşan yağ bezelerinin hangi faktörlerden dolayı oluştuğu bilinememektedir. Fakat uzmanlar yağ bezelerinin birçok sebepten kaynaklandığını düşünmektedir. Genetik faktörler, yüksek kolestrol, metabolik rahatsızlıklar, kıl kökü iltihabı, kötü beslenme, yağlı yiyecek, tatlılar ve et yemekleri özellikle gözün çevresinde lipom oluşumuna sebebiyet vermektedir. Kolestrol, trigliserid ve lipoprotein gibi yüksek değerlere sahip kişilerde lipom oluşma riski çok daha fazla olmaktadır. Günlük hayatta fazla hareketsiz kalmak da bu bezenin oluşumuna sebep olmaktadır. Yağ bezesi ile ilgili yapılan araştırmalarda hareketsiz bir yaşamı benimsemiş kişilerde yağ bezesi oluşumunun daha fazla olduğu görülmüştür. Kalıtsal faktörler dışında cowden sendromu, gardner sendromu ve dercum hastalığı gibi problemleri olan bireylerde diğer kişilere göre daha çok lipom oluştuğu tespit edilmiştir.

Göz Çevresinde Yağ Bezeleri Neden Oluşur?

Göz çevresinde oluşan kabartı ve lekeler lipom değildir. Kolestrol yüksekliğinden kaynaklı oluşan kolestrol plakları, siringoma, milium gibi farklı yağ bezeleri olmaktadır. Göz çevresinde bulunan yağ bezeleri eletro cerrahi, lazer, peeling ya da operasyon ile müdahale edilebilir.

Yap Bezeleri Zararlı Mıdır?

Yağ bezesi iyi huyludur. Bu yüzden kanser veya başka bir sağlık sorunu oluşturmaz. Kansere dönüşmez. Çevresindeki dokulara ve kaslara yayılmamaktadır. Fakat vücudunuzda lipom gibi bir kist fark ederseniz, bunun için doktor tarafından teşhis edilmesi gerekmektedir. Nadirde olsa ağrı yapabilir. Ağrı yapmasının sebebi ise yağ bezesinin bulunduğu yerde sinirlere baskı uyguluyor olması olabilmektedir. Yağ bezeleri uzun süre boyunca aynı kalırken bazıları yavaş da olsa zamanla büyümektedir. Bazı hallerde kilo alımına bağlı büyüme görülebilir.

Yağ Bezesi Nasıl Alınır?

Vücudumuzda oluşan şişliklerde buz ve evde uygulanan ilaçlar işe yarayabilmektedir. Ancak yağ bezelerinin temelinde yağ olduğu için bu tip tedaviler işe yaramamaktadır. Yağ bezelerinin zararı olmadığı için herhangi bir tedaviye ihtiyaç bulunmamaktadır. Bu yüzden her durumda alınması gerekmemektedir. Fakat bazen doktor kistin iyi veya kötü huylu olduğunu anlamak için bezeden parça alarak test yapabilmektedir. Ayrıca bu beze büyümeye devam ediyorsa veya bağırsakta tıkanmaya sebep olan bir yerde bulunuyorsa alınması gerekebilir. Yağ bezeleri kimi zaman estetik açıdan hoş durmayan bir görüntüye sebep olabilmektedir, yine böyle bir durumda basit bir müdahale ile alınabilmektedir. Beze alınırken genelde lokal anestezi uygulanır ve uygulama sonrası herhangi bir iz kalmamaktadır. Bu operasyon dışında iğne tedavisi ile uygulama yapılabilmektedir. Yağ bezesi şikayetleriniz bulunuyor ise cildiye ya da genel cerrahi doktoruna görünebilirsiniz.

Yorumlar
Semra Aşçı 29 Ekim 2017 - 14:45:27 Yağ bezesi nasıl gider? Aldırmak işe yarar mı? yüzümün farklı bölgelerinde çıkabiliyor. Bunu engelleyen doğal yöntemler var mı? yağ bezesi patlarsa ne olur bir zararı olur mu?cevapla
Arif yazıcı 10 Eylül 2018 - 16:51:34 Kafamda yağ bezesi çıktı krem sürüyorum birkaç gündür geçsin diye ama geçecek gibi durmuyor. Bu bezeler neden oluşur tam bilmiyorum. Bazen yüzümde de oluyor. Burun etrafında ya da gözlerimin üstünde.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: