Limon karanfil karışımlı sivrisinek kovucu yöntem
Sağlık

Limon Karanfil Karışımlı Sivrisinek Kovucu Yöntem

30 Ağustos 2018 - 19:05:48

Yaz mevsiminde ortaya çıkan sivrisineklerin uzaklaştırılması amacıyla hazırlanan limon karanfil karışımlı sinek kovucudur.

Sivrisinek Zararları Nelerdir? Nasıl Korunulur?

Özlemle beklenen yaz aylarında kendini gösteren sivrisinekler insanların kabusudur. Kan emici bu sinekler ile başa çıkılması çoğu zaman zor olabilir. Serin ve nemli alanları seven bu sinekler bahçedeki çiçek, ağaçların sulanmasıyla ortaya çıkar. Sinekler ortaya çıkmadan önce gerekli olan bütün önlemler alınır ise rahat etmek kolaylaşır. Sinekler başka insanlardan emdiği kan ile hastalık bulaştırmaktadır. Bulaştırılan hastalık türleri sarı humma, fil hastalığı, ısıtma gibi çeşitlerdir. Özellikle gece saatlerinde çileden çıkaran sinekler uyku esnasında insanları dadanır. Vızıldama sesi ve ısırmaları rahatsız edici olduğu için verimli uyku alınması önler. Bazı uzmanlar bu sineklerin genellikle gece karbondioksitli havaya geldiklerini söylemektedir. Dişi türleri ısırma yöntemiyle kanı depolarken erkek olan türleri ısırmamaktadır. Sivrisinek kovmak için birbirinden farklı yöntemler bulunmaktadır.

Sivrisinek Kovucu Doğal Yöntemler Nelerdir?

Evde yapılan kolay uygulamalarla bu ısırıklardan kurtulmak mümkündür. Koyu renkteki kıyafetlere fazla gelen sineklerin gelmemesi için açık renk giysilerin kullanılması tercih edilir. Nemli alanları seven sineklerden uzak durmak için düzenli duş almak gerekir. Terli vücudu sevdikleri için vücudun normal sıcaklıkta olması faydalıdır. İçinde kimyasal olan ilaçların kullanılması pek fazla önerilmez. Sağlık için riskli olan bu ilaçları kullanmamak, bu ilaçların dışında evdeki malzemeler ile doğal ilaç yapılması tavsiye edilir.

Limon Karanfil Karışımlı Sivrisinek Kovucu Nasıl Yapılır?

Yeşil limon alınır ve bu limonlar orta kısımdan ikiye bölünür. Bölünmüş olan limonun üst kısımlarına kuru karanfiller batırılır. Tahmini olarak yarım ölçüdeki limona on ila on beş tane kuru karanfil düşer. Hazırlanan bu ilaç sineklerin olduğu alanlara koyulmalıdır. Genel olarak pencerenin kenarına koyulması daha mantıklıdır. Sinekler dışardan geldiği için pencereye limon koymak sineklerin eve girişini önleyerek kişilerin rahat vakit geçirmesini sağlar. Sivrisinek kovucu bu limonlar ayrıca evim güzel kokmasını sağlar. Limon karanfil karışımlı sivrisinek kovucu oldukça etkili bir yöntemdir.

Sivrinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Sinek ısırmasından dolayı kaşıntılara iyi gelen çağ ağacı yağı veya nane yağı ısırıkların olduğu bölgelere sürülebilir. Sürme işleminden sonra kaşıntılar iki ila üç saniye sonra geçmektedir. Alanı iyi bir biçimde iyileştiren yağlar aktarlardan alınabilir. Ayrıca saf vanilya sürmek de sineklerden korunma konusunda etkilidir.

Sivrisineklerden Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı?

Sineklerden kurtulmak tahmin edildiği kadar zor değildir. Uygulanan birkaç basit uygulama sayesinde bu canlıların verdiği zararlardan uzak durulabilir. Koruma yöntemi hazırlanmasına rağmen sinekler ısırabilir. Bu durumlarda evde bulunan pencere kenarlarına lavanta, fesleğen, nane saksıları koyulabilir. Yetiştirmesi çok basit olan bu bitkiler hem sinek kovar hem de güzel koku verir. Sineklerden uzak kalmanın bir diğer yolu da cibinlik kullanmaktır. Fakat cibinlik ile bazı kişiler rahat uyuyamayabilir. Kişi rahat ettiği uygulamaları kullanabilir. Limon karanfil karışımlı sivrisinek kovucu yöntemin etkili olduğu çoğu kullanıcı tarafından belirtilmektedir.

Yorumlar
Ceren Gülen 30 Ağustos 2018 - 19:15:48 Sivrisinekleri kovmak için limon karanfil yöntemi uygulayanlar var mı? Bu yöntem gerçekten işe yarıyor mu acaba? İlaç yerine böyle bir yöntem uygulamak istiyorum. Geceleri sinekler yüzünden gerçekten uyuyamıyorum.cevapla
Zeynep Bici 31 Ağustos 2018 - 12:22:27 Limon karanfil oda kokusu ile sivrisinek kovulacağını ilk defa duydum. Sivrisinekler her yaz ciddi bir problem oluşturuyor. Sivrisinek kovucu doğal yöntemler arasında en etkilisi bu sanırım çünkü birçok kişi denemiş. Ben de deneyeceğim umarım etkisini görürüm.cevapla
Yelda Korucu 14 Eylül 2018 - 15:49:11 Bu sinek kovucu doğal yöntem yeterince etkili midir? Deneyen varsa yazsın lütfen. Çünkü şimdi pencere dışına sineklikler yapılıyor çok maliyetli değil ama tül ya da perde gibi evin içine de ayrı bir loşluk veriyor yani ışığı kesiyor ve temizliği de ayrıca düşünülmesi gereken birşey. Tabi her türlü sinek olayını tamamen bitirmiş oluyor ama. Ben sineklik aparatları bu sebeplerle pek tercih etmiyorum bu yöntemi işe gitmediğim bir gün deneyeceğim. Ben de bir karşılaştırma fikri yazarım size.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: